Ana SayfaÇocuk OdasıDaha Toplu Bir Çocuk Odası İçin Öneriler

Daha Toplu Bir Çocuk Odası İçin Öneriler

Bir evde çocuk odası bulunuyorsa evin en hareketleri yerlerinden birinin orası olduğunu söyleyebilir. Çocuklar enerjileri gereği odalarında çok fazla zaman geçirmeye meyillidirler. Hal böyle olunca çocuk odasını düzenleyip bıraktığınız gibi bulmak bazen çok zor olabilir. Bu dağınıklığı daha kontrollü ortadan kaldırabilmek ve zamanı daha doğru kullanmak açısından çocuk odalarında uygulanabilecek bazı detaylar bulunuyor. Genellikle diğer alanlarla kıyaslandığında çocuk odaları daha çok küçük alanlar olarak tasarlanıyor. Bu gerek dağınıklık gerekse eşyaların belirli bir sirkülasyon içerisinde yerleştirilmesinden sorunlar yaratabiliyor. Bu yazıda daha toplu bir çocuk odası nasıl olur bunlardan bahsedeceğiz.

Çocuk Odasının Daha Toplu Görünmesi İçin Neler Yapılabilir?

Derti Toplu Çocuk Odası İçin Öneriler

Çocuklar yüksek enerjileri ile hareketli oldukları kadar etrafındaki nesneleri kullanarak da bu enerjiyi çevrelerine yansıtabiliyor. Kısa süre içerisinde gayet toplu bir oda çocuklar tarafından dağınık bir hal alabiliyor. Bu olayın kontrol altına alınabilmesi için bazı değişiklikler yaparak çok çabuk dağılan çocuk odalarının önüne geçmek oldukça mümkün.

Peki, daha toplu bir çocuk odası için öneriler neler? BU önerilerden şu şekilde bahsedelim;

  • Kompakt yataklar kullanarak çocuk odasında hem alandan kazanıp hem de dağınık bir görüntünün küçük alanlarda kendini daha belli edeceği gerçeğinin önüne geçilebilir. Bu sebeple kompakt yataklar diğer çocuk odası mobilyalarından daha fonksiyonel olacaktır.
  • Bol bol raf kullanarak alan yaratabilir ve oyuncakların bir kısmını bu raflarda muhafaza edebilirsiniz.
  • Odaya eşyaları yatay konumlandırmak yerine odayı dik bir şekilde kullanmak çok önemli. Dik olarak dizayn edilen çocuk odaları hem daha ferah hem de daha geniş görünecektir.
  • Kendi tasarladığınız kutuları veya hazır aldığınız oyuncak kutularını kullanarak dağılan oyuncakları daha çabuk toplayabilir ve bu toplu görüntüyü koruyabilirsiniz.

Bu önerilerin yanı sıra her odanın geometrik özelliklerine göre tasarımda daha toplu bir çocuk odası hedeflenerek farklı fikirler ortaya koyulabilir. Hem ebeveyn hem de çocuğun zevki baz alınarak tasarlanmış çocuk odaları bireyden bireye farklılık gösterecektir.

Dağınık Çocuklar İçin Nasıl Çocuk Odaları Tasarlamak Gerekir?

Çocuk odaları küçük birçok nesnenin bulunduğu bir ortam yapısına sahip. Bu nedenle birçok küçük eşya demek birçok detay demek. Çabuk dağılmaya müsait olan çocuk odalarında dağınıklığın önüne geçilemediğinde çözüm yolları aranıyor. Geniş bir çocuk odasından bahsediliyorsa odanın geometrik şekline göre ayarlanan çekmeceli karyolalar kullanmak kurtarıcı olacaktır. Çekmeceler depolama alanı görevi görerek birçok eşyayı içine alabilir. Çocuk dolabı kullanarak da yine aynı görevi yerine getiren bir elemanı odada konumlandırmış olabilirsiniz. Ayrıca küçük parçalı oyuncaklar için kullanılan oyuncak kutuları da dağınıklığın önüne geçmek için birebir olacaktır.

Çocuk Odasında Dağınıklığı Engelleyen Renk Seçimi

Daha önce de bahsedildiği gibi çocuk odaları ister istemez birçok eşyayı barındıran yerler olduğu için renk seçimi ile bu dağınıklığı hafifletmek mümkün diyebiliriz. Desenli duvar kağıtları ve birbirinden canlı renkler ne kadar cazip bir görünüme sahip olsalar da dağınık bir çocuk odası için çok da iyi seçenekler değiller. Dağınık bir çocuğunuz varsa canlı renkler ve hareketli duvar kağıtları mevcut çocuk odasını daha da dağınık gösterecektir. Bu durumun önüne geçmek için açık renk boyanan duvarlar ve açık renk duvar kağıtları kullanımı doğru olacaktır.

Fonksiyonel Ürünler İle Dağınıklığın Etkisini Azaltın

Bir çocuk odasında yatak, dolap, masa, kitaplık derken birden çok eşya bir araya geliyor. Hepsi farklı kullanım amaçlarına cevap verdiği için de odada bir hareket söz konusu oluyor. Çocuk odasının daha düzenli görünmesi için mobilya seçiminde fonksiyonellik aramak gerekiyor. Fonksiyonel olan kompakt yataklar, çok gözlü dolaplar, geniş raflı kitaplıklar tercih edilerek ferah bir çocuk odasına sahip olunabilir. Alandan sağlayacağı tasarruf tartışılmaz olacaktır.

Çocuk Odalarında Duvar Rafı Kullanımı

Derli toplu bir çocuk odasına sahip olmak için alternatif çözüm önerilerinden biri de duvar rafları. Duvarlardaki renk seçiminin açık olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bir çocuk odasının enerjik atmosferi yansıtması ve eğlenceli hale getirilmesi tasarım açısından uygun olacaktır. Duvarlara konumlandırılacak raflar ile çocuklarınızın oyuncaklarını sergilemesi için de bir alan yaratmış olabilirsiniz. Hem onun tarzını yansıtacak seveceği bir yer haline getirip hem de düzenli bir görüntüye renk vermiş olursunuz. Köşeler veya odanın konumlandırılışına göre ölü bölgeleri raf kullanımı ile değerlendirebilirsiniz. Gömme raf kullanımı ile de alan kazanabilirsiniz.

Doğru Çalışma Masası Seçimi Yapmak Çok Önemli

Derti Toplu Çocuk Odası İçin Öneriler

Çalışma masası seçiminde çalışma masası tercihleri büyük, geniş ve devasa masalardan yana olduğu için bu tarz yapılan masa seçimleri odayı daha fazla komplike hale getiriyor. Bu da daha dağınık bir görünüme davetiye çıkarıyor. Çocuğunuzun odada ders çalışırken çıkardığı dağınıklığı engelleyebilmek adına sade ve daha küçük çekmeceleri olan çalışma masası tercih etmeniz daha toplu bir çocuk odası için öneriler dendiğinde akıllara gelecek altın bir öneri olacaktır. Rafları olan masalar yerine masadan bağımsız raflar kullanmak da masa seçiminde dikkat edilecek ayrıntılardan biridir.

Yaratıcı ve Dekoratif Depolama Çözümleri

Çocuk odası veya diğer odalarınızda uygulayabileceğiniz yaratıcı çözümler ile şık bir görünüm elde etmek oldukça kolay. Depolama alanı olarak da kullanılabilecek kapı arkası askılıklara asılan keseler yaparak etrafa saçılan ıvır zıvırları buraya koyabilirsiniz. Yine oyuncak sepeti olarak da kullanılabilecek meyve kasalarını tarzınıza göre yeniden tasarlayarak odaya yerleştirebilirsiniz.

Sert cisimlerin önüne geçerek çocuğunuz için riskleri ortadan kaldırmak istiyorsanız bezden oyuncak sepetleri tasarlayarak bunları kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kendiniz yaparak kullanabileceğiniz gibi bu ürünleri yapan birçok yerden de temin edebilirsiniz. Daha toplu bir çocuk odası için birçok çözüm yolu sizleri bek

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR