Ana SayfaTaşınmaDar Kapıdan Kanepe Nasıl Geçirilir?

Dar Kapıdan Kanepe Nasıl Geçirilir?

Taşınma veya ev dekorasyonunu değiştirme sürecinde, kanepelerinizi yeni evinize veya farklı bir odaya taşımak isteyebilirsiniz. Ancak dar bir kapıya ve büyük bir kanepeye sahipseniz bu hayli zor ve yorucu olacaktır. Peki büyük bir kanepeyi dar kapıdan geçirmek için ne yapmanız gerekir? İşte detaylar:

Dar kapıdan kanepe çıkarmak, hayli zor ve yorucu bir iştir. Çok büyük olmayan orta boyutlu bir kanepe bile yaklaşık 45-50 kg ağırlığındadır. Yataklı ve bazalı kanepeler ise 150 kg ağırlığına kadar ulaşabilmektedir. Bu nedenle dar bir kapıdan kanepe çıkarmak için muhakkak birilerinden yardım almalısınız.

Peki dar kapıdan kanepe çıkarırken nelere ihtiyacınız vardır? İşte ihtiyaç duyacağınız araç ve gereçler:

 • Ölçüm aleti
 • Not defteri ve kalem
 • Matkap
 • Çivi veya çivi benzeri keskin bir nesne
 • Çekiç
 • Koruyucu Gözlük
 • Maket bıçağı
 • Pense
 • İş eldiveni
 • Büyük havlu
 • Strap (Ağırlık kaldırma kayışı)

Dar Kapıdan Kanepe Nasıl Geçirilir?

Dar Kapıdan Kanepe Çıkarırken Yapılması Gerekenler

Dar bir alandan kanepe çıkarılırken sistemli ve planlı çalışılmalıdır. Bunun için işe koyulmadan önce taşınma esnasında ihtiyaç duyulabilecek tüm malzemeler alınmalıdır. Peki malzemeler alındıktan sonra nasıl bir yol izlenmeli? İşte detaylar:

1- Kanepe Minderlerini ve Diğer Parçalarını Çıkarın

Kanepenin minderlerini ve çıkarılabiliyorsa ayaklarını çıkarmalısınız. Çıkmayan parçalarla uğraşmamalı ve kanepeyi olabilecek en yalın haline getirdikten sonra taşımaya başlamalısınız.

2- Kanepenin Enini ve Boyunu Ölçün

Mezura yardımıyla kanepenin enini ve boyunu ölçüp bu ölçüleri not alın. Kanepenin maksimum uzunluğuyla ilgilendiğiniz için, ön kenarları referans noktası olarak kullanın. Yükseklik ölçümü yaparken ölçümü zeminden kanepenin arkasındaki en yüksek noktaya kadar yapın. Genişlik ölçümü yaparken ise koltuğun bir kolundan karşı koluna kadar olan mesafeyi ölçün. Derinlik ölçümü yaparken ise önden arkaya olan maksimum uzaklığı hesaplayın.

Ölçüm yaparken mümkün olan en uzak mesafeyi belirlediğinizden ve maksimum değeri aldığınızdan emin olmalısınız

3- Kanepenin Geçeceği Tüm Dar Alanların Boyutunu Ölçün

Kanepenizin taşınma esnasında geçeceği tüm dar alanları belirlemeli ve bu alanların tamamının enini ve boyunu ölçmelisiniz. Taşınma sürecinde kanepenizi koridor, merdiven boşluğu veya asansör boşluğundan geçirip geçirmeyeceğinizi düşünmeli ve ardından bu alanların en, boy ölçümünü yapmalısınız. Aldığınız ölçüleri bir deftere not etmeyi unutmamalısınız.

4- Kanepe ve Dar Alanların Boyutlarını Karşılaştırın

Kanepenizin ölçülerini ve mobilyanın taşınma esnasında geçeceği dar alanların ölçülerini bir yere not ettikten sonra aldığınız ölçümleri karşılaştırın. Taşınmadan önce kâğıt üzerinde plan yapmak oldukça önemlidir. Planlama, eşyalarınıza ve evinize zarar gelmesini önleyerek rahat bir taşınma süreci geçirmenizi sağlar.

Kanepenizin genişliğinin 200 cm’den az olması kanepenin dikey olarak taşınmaya iyi bir aday olduğunu gösterir. Çünkü genellikle kapı aralıkları 200 cm yakınlarındadır.

Kanepenizin yüksekliği 70-75 cm aralığında ise kanepeyi yatay şekilde çıkarmayı deneyebilirsiniz. Çünkü iç kapı genişliği genellikle 70-75 cm aralığında dış kapı genişliği ise 80-90 cm aralığındandır.

5- Mümküne Kapıları Çıkarın

Kanepelerinizi taşımaya başlamadan önce iç kapıları çıkarmanız en iyi seçenek olacaktır. İç kapılar genellikle hafiftir ve bu nedenle kolayca çıkarılabilirler. Kapıyı çıkarmak için menteşelerin kapıya bağlandığı noktaya bir çivi veya keskin bir nesne yardımıyla aşağıdan yukarıya doğru vurun. Ardından menteşelerin kapıya bağlandığı noktayı çıkarıp kapıyı yana kaydırın.

Kapınızı sökmek istemiyorsanız veya kapınız sökülebilecek bir yapıda değilse ölçümlerinizi doğru almanız hayati önem taşır. Bu nedenle kapı ölçümlerinizi not etmeli ve ardından mobilyanın ölçüleriyle kıyaslamalısınız. Kanepenizin çıkmasına uygun olacak şekilde bir taşıma planı hazırlamalısınız.

6- Kapı Stoperlerini ve Menteşeleri Çıkarın

Kanepenizi dar bir kapıdan çıkarmaya çalışıyorsanız ve ek bir alana ihtiyacınız varsa kapı stoperlerini ve menteşelerini sökmek işinize yarayabilir. Kapı stoperleri kapıyı kapalıyken sabit şekilde yerinde tutar ve kapı çerçevesinin iç kısmında yer alır. Kapı stoplerlerinin yani kapı durdurucularının çıkarılması her bir taraftan 1’er cm olmak üzere toplamda 2 cm’lik alan kazanmanızı sağlar.  Dikey taraftaki kapı stoperini çıkarmak ise yükseklik anlamında yaklaşık 1 cm’lik alandan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Kapı menteşelerini çıkarmanız yaklaşık 1 cm’lik alan kazanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca büyük mobilyaların zarar görmeden çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Menteşelerin üzerindeki vidaları, akülü matkap ve vida uçları kullanarak çıkarabilir ardından menteşeleri kaybolmayacakları bir alanda muhafaza edebilirsiniz.

7- Kanepeyi Alana Uygun Olacak Şekilde Yatay veya Dikey Yönde Çevirin

Kanepenin taşınmasına yardım eden herkes eldiven giymeli ve mümkün olduğunca kanepeyi dar kapıdan geçebilecek bir pozisyona almalıdır. Ağır koltuklar taşınacaksa muhakkak ağırlık kaldırma eldivenleri kullanılmalıdır.

Kanepeyi dikey yönde taşımaya karar verdiyseniz kumaşın zarar görmemesi adına havlu kullanmalısınız. Kanepeyi dik konuma getirdikten sonra kapıya doğru kaydırmalı ve ardından kapıdan geçirmelisiniz. Kanepe yatay veya düz şekilde hareket ettirilebiliyorsa düz bir konumda taşımanız daha sağlıklı olacaktır.

8- Kanepeyi Çapraz Yönde Çevirin

Dikey ve yatay taşıma yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda kanepeyi çapraz yönde çevirip taşımayı deneyebilirsiniz. Kanepeyi taşıyan kişilerin her 2’sinin de kanepeyi 45 derecelik açıyla öne doğru eğmesi ve ardından bu açıda ilerletmesi gerekir. Bu yöntem diğer taşıma tekniklerine kıyasen daha fazla güç ve ileri geri manevra gerektirir. Bundan dolayı yalnızca 2 kişinin yapması mümkün olmayabilir.

Dar Kapıdan Kanepe Nasıl Geçirilir?

Kanepe Taşırken Bilinmesi Gereken Diğer İpuçları

Kanepe ağır bir mobilyadır ve bu nedenle taşınma esnasında yerden itilmesi gerekir. Yerde halı olması kanepenin itilmesini ve dolayısıyla hareketini zorlaştırır. Bu nedenle taşınma öncesinde kanepenin geçeceği alandaki tüm halılar toplanmalıdır.

Oldukça dar kapıların olduğu bir mekânda yaşıyorsanız kanepenizi taşımak için bir nakliyeci veya mobilyacıdan yardım alabilirsiniz. Nakliye veya mobilya uzmanları kanepenizi söküp gidecekleri yerde tekrar montajlarını yaparak sizi dar alanda kanepe taşımanın zorluğundan kurtarabilir.

Kanepe taşırken yanınızda etrafı toplayacak ve işinize engel olacak şeyleri temizleyecek birinin olması faydanıza olacaktır. Bu kişiler kanepenin götürüleceği yolu temizleyerek zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR