Ana SayfaDekorasyonDekorasyonda Çiçek Desenleri Kullanımı

Dekorasyonda Çiçek Desenleri Kullanımı

Çiçek desenli baskılar herhangi bir yere mükemmel bir zarafet katabilir. Ancak, bu tarzın, modası geçmiş dekorasyon stillerinin tercih ettiği bir desen olduğu şeklinde genel bir algı da vardır. Rustik tarzda dekore edilen mutfaklarda genellikle çiçek desenli duvar kâğıtları kullanılır. Viktoryen tarzlar için ise hemen hemen her şeyde çiçek deseni tercih edilir. Retro tarzda dekore edilen yerlerde bile bazen alışılmadık ve gösterişli çiçek desenlerine rastlanır. Bununla birlikte, modern bir görünüm arayışı içindeyseniz, çiçek deseninin üstünü bütünüyle çizmenize de gerek yok. En çağdaş görünümlü yerler için bile tarzınızı çiçek deseni ile birleştirmeniz mümkün.

Birkaç yararlı ipucu ile herkes çiçek desenli ürünleri doğru şekilde kullanabilir. Önemli olan, çiçek desenini model, renk, doku ve ölçü açısından nasıl kullanacağınızdır. Bunu doğru şekilde belirlediğinizde, bu şahane görünümle evinize kolaylıkla yeni bir soluk getirmek için çiçek desenli yatak örtüsü, mobilya, duvar kâğıdı ve vazo gibi dekor ürünleri satın alabilirsiniz. Ayrıca, doğru ürünleri evinize uygun bir şekilde yerleştirmeyi öğrendiğiniz sürece, bu işlem yalnızca birkaç saatinizi alacaktır.

Çiçek Desenli Duvar Kağıdı

Desene Odaklanın

Çiçek deseni trendinin odağında, bu trendin tamamen desenlerle ilgili olması yatmaktadır. Söz konusu çiçek desenleri olunca, tercih edebileceğiniz çok çeşitli modeller olduğu muhakkak; bu da, aslında, evinizi çiçek desenleri ile dekore etmeyi böylesine göz korkutucu kılan şeydir. Bununla birlikte, çiçekli baskıları daha modern bir görünüm için tercih ettiğinizde, önünüzde temel olarak iki seçenek vardır: çarpıcı bir görünüm için iri ve cesur desenli modeller ve daha vurgulu bir görünüm için nispeten küçük desenli modeller.

Şayet iri ve cesur desenli bir model tercih edecekseniz, bu modelin, duvar kâğıdı kullanarak odadaki diğer duvarlardan farklı bir görünüme kavuşturacağınız tek bir duvara uygun bir tarz içermesinde fayda var. Bu durumda, seçeceğiniz baskının iri, detaylı çiçekleri yakından gösterebilmesi gerekir. Baskı modelinizi seçtikten sonra bu modeli tek bir duvara uygulayabilir, odaya basık bir hava vermemek adına da kalan duvarlarda sabit renkler tercih edebilirsiniz. Seçtiğimiz fotoğraf, bu görünüme bir örnek teşkil edecek nitelikte.

Diğer bir seçenek ise duvarlarınızda daha küçük çiçekli modeller kullanmaktır. Elbette, bu tarzın modern bir görünüm sunması için daha soyut tarzlardan oluşan modeller tercih etmelisiniz. Eski, otantik evlerin, doğal çiçek içeren dizaynlarla ve küçük çiçekli desenler kullanılarak dekore edildiği bilinmektedir. Çok az düzeyde soyutluk içeren modellerle bile modern bir görünüm yakalamanız mümkün. Küçük çiçekli desenler aynı zamanda minder ve vazo gibi odanıza ufak ama etkili dokunuşlar yapabilecek parçalarla da mükemmel bir uyum sağlar.

Çiçek Deseni

Çiçek Desenli Modeller İçin Doğru Renkleri Seçtiğinizden Emin Olun

Yukarıda bahsettiğimiz hususa benzer şekilde, modern tarzla yapacağınız dekorasyonda kullanacağınız çiçek deseninin renkleriyle ilgili olarak iki seçeneğiniz bulunmaktadır: cesur ve zarif ya da nötr görünüm.

Cesur bir renk seçecek olursanız, bu rengi, daha ziyade dekorasyonunuzu tamamlayan küçük dokunuşlu eşyalarda tercih etmeye çalışın. Mesela, duvarlardan birine cesur çiçek modelleri uygulayıp diğer duvarları nötr bir renge boyayabilirsiniz. Çiçek desenli modelleri nötr renklerle bir arada kullanmak odanızda daha modern bir atmosfer yaratmanızı da sağlayacaktır. Örnek teşkil etmesi açısından seçtiğimiz fotoğraftaki masanın üzerine yerleştirilmiş çiçekler gibi, siz de çiçek desenli modelinizdeki renkleri, odanızın geri kalanında dekorunuzu vurgulayan küçük parçalarda kullanabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz bir başka seçenek, cesur çiçek baskılarını, başlı başına dekoru pekiştirecek, kırlent gibi parçalarda kullanmaktır.

Bir diğer seçenek ise nötr modeller tercih etmektir. Bu tür modeller genellikle beyaz fon üzerine gri veya siyah çiçekli baskıları ön plana çıkaracak şekilde tasarlanmıştır. Böyle bir tercih, odanızı, ancak daha modern alanlarla ahenk içinde olabilecek nötr renklerin ve sade geometrik vurgunun cazibesiyle baştan yaratacaktır.

Çiçek Desenli Yatak Odası

Dokuyu Hafife Almayın

Çiçek desenleri ile evinizde harikalar yaratmanın bir başka yolu, onları, dekore edeceğiniz bölgenin doğal dokusuna uydurmaktır. Örneğin, çiçek desenli bir kapitone yatak başlığı, kenarları püsküllü bir kırlent veya geometrik şekilli bir vazo tercih edebilirsiniz. Çiçek desenli modeller zaten pek çok görsel doku içerir, bu nedenle kendiliğinden dokulu olan parçalara son derece doğal ve şık bir seçenek olarak uyum sağlar.

Çiçek desenlerini evinizde zarif bir tarz olarak kullanmanın bir başka yolu, modern stilde döşenmiş evlerde popüler bir renk düzeni teşkil eden tek renkli alanlarda çarpıcı bir doku yaratmaktır. Örnek olarak, fotoğrafta da görebileceğiniz üzere, odanıza biraz görsel doku katmak adına nötr renkli çiçeklerden oluşan bir duvar kâğıdı kullanabilirsiniz. Fazladan görsel doku sağlamak için ise daha yüksek kontras içeren nötr alanlar, nötr renkli çiçek desenleri ile birlikte tercih edilebilir.

Çiçek Desenli Nevresim

Ölçüyü Göz Ardı Etmeyin

Dikkate alınması gereken bir başka önemli nokta, odada genel olarak kullanmayı düşündüğünüz çiçek desenli baskının ölçüleridir. Örneğin, üzerinde çiçek deseni olan bir duvar kâğıdı ya da yatak başlığı kullanacaksanız, desenin geniş baskılı olarak uygulanması gerekir. Alternatif olarak, yatak başlığınızda yalnızca nispeten küçük çiçeklerden oluşan, genel dekoru hafif dokunuşlarla tamamlayan bir desen tercih edebilirsiniz; elbette, böyle bir tercih yapmak, daha küçük ölçüde baskılar kullanmanız gerektiği anlamına gelecektir.

Şayet çiçek desenli modeliniz daha büyük ölçülerde kullanılacak ise, sade bir görünüm elde etmek için, odanızın geri kalanını sabit renkler kullanarak tasarlamak isteyebilirsiniz; bu sayede, hiçbir şey çiçek desenini gölgede bırakmayacaktır. Ancak, küçük ölçekli çiçek deseni modelleri, tercih edilen baskının farklı kırlentler ya da vazolar gibi benzer eşyalara da uygulanıp odanın genelinde kullanılması ile geri planda kalıp etkisini kaybedebilir.

Son olarak, unutmayın ki çiçek desenli bir model seçmek, kısmen o modelin sizin için ne ifade ettiğine bağlıdır. Bazen, tercih ettiğiniz bir modelin daha modern bir havası olduğunu düşünebilir ama bir başka modelin tam size göre olduğunu nasıl olup da hissettiğinizi tam olarak açıklayamazsınız.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR