Ana SayfaDekorasyonDekorasyonda Renk Seçimi Neden Önemli?

Dekorasyonda Renk Seçimi Neden Önemli?

Diğer renklerden daha çok hoşunuza giden bir renk var mı? Neden belli bir rengi daha çok sevdiğinizi ve bu rengin sizi neden etkilediğini hiç düşündünüz mü? Bazı renk ve tasarım uzmanları, renklerin en muhteşem yanlarından birinin, onların hislerle olan bağlantıları olduğunu, bunun da renkleri ziyadesiyle öznel yaptığını düşünüyor. Renklerin içimizde uyandırdığı, geçmiş deneyimlerimizle ilişkili olan veya bireysel olarak her birimiz için farklı anlamlar taşıyan pek çok his vardır. Dolayısıyla, renk seçiminiz, bulunduğunuz bölgeyi tanımlar.

Renk tasarımcıları, renklerin, bizde; mutluluktan hüzne, sevgiden nefrete kadar her hissi çağrıştırabileceği kanısındalar. Renk seçimlerinizin hisleriniz üzerinde nasıl etkili olabildiğini keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin. Bu yazıda renklerle ilgili edineceğiniz bilgileri evinizin dekorasyonuna nasıl yansıtabileceğinizi ayrıntılı olarak ele alacağız.

Kırmızı Oda

Kırmızı

İtfaiye araçlarının, yangın söndürücülerin ve dur işaretlerinin kırmızı olmasının geçerli bir sebebi vardır. Kırmızı, dikkat çeken bir renktir. Renk uzmanları, kırmızının aşk ve tutkuyla kuvvetli bir bağı olduğunu, ancak aynı zamanda insanları telaşlandıran, onlarda korku hissi ya da alarma geçme ihtiyacı uyandıran bir etkisi olduğunu vurguluyorlar. Kırmızının, duyuları harekete geçiren bir renk tercihi olduğu su götürmez bir gerçek. Tasarımcılara göre, renklerin çok çeşitli hisler uyandırma etkisinden ziyade, kullanılma şekli, hislerin ortaya çıkmasına sebep olan temel unsur.

Ayrıca tasarımcılar, renk kurallarının her zaman istisnaları olduğunun altını çiziyor. Örneğin kırmızı renge boyanmış bir oda, bir kimsede yüksek bir enerji hissine ve agresifliğe sebep olurken, bir diğerine sükûnet verip onun yalnız kalmak istemesine yol açabilir. Bu nedenle, asıl önemli olan, odanın insanlarda nasıl bir etki bıraktığıdır.

Pembe Oda

Pembe

Satürasyonun renk seçiminde göz ardı edilemez bir önemi vardır. Renk tasarımcıları, bir rengin yoğunluk miktarı ne kadar fazla ise ortaya çıkan tonun da o kadar yoğun olacağının,  dolayısıyla aynı derecede yoğun bir his uyandıracağının altını çiziyorlar. Renk tekerindeki en çarpıcı renklerden birinin kırmızı olduğu konusunda birçoğumuz hemfikir olabiliriz gibi görünüyor. Kırmızının, en parlak hali tercih edildiği zaman tansiyonu ve kalp atım hızını yükselttiği biliniyor. Kırmızının daha az yoğun olan bir tonu sayılan pembenin de bu özelliklerin bir kısmını barındırdığı, ancak kırmızıya kıyasla daha hafif olduğu belirtiliyor.

Turuncu Dekorasyon

Turuncu

Turuncu, eğlence ve üretkenlikle ilişkilendirilen bir renktir. Renk tasarımcılarına göre; örneğin, portakal dilimi rengi, kullanıldığı ortamda şen olma hali ve şakacılık tonları yansıtıyor. Bu canlı renk seçimi, bazı odalarda diğerlerinden daha çarpıcı olabiliyor. Genellikle, evinizde hangi renkleri tercih edeceğinize, öncesinde odalarınızın her birinin hangi ruh halini ve atmosferi barındırdığını gözlemleyerek karar vermek istersiniz. Tasarımcılar, örneğin bir çocuk odasının ya da hatta bir mutfağın bile genellikle diğer odalara göre daha neşeli, enerjik bir atmosfere sahip olduğu, dolayısıyla daha yoğun satürasyonların evin bu bölümlerinde tercih edilebileceği kanısındalar. Elbette, daha az renk yoğunluğuna sahip duvarlarla birleştirildiği zaman bu odalardan herhangi birinde doymuş tonların ve renk dokunuşlarının hoş bir görünüm yaratacak şekilde kullanılması son derece olası.

Sarı Renkli Dekorasyon

Sarı

Sarı; coşkunluk, neşe, iyimserlik ve enerjik olma hali gibi hisleri ortaya çıkaran bir renktir. Renk uzmanları, balkabağı rengine yakın, neşeli bir sarının, hayat dolu, capcanlı olma halini en iyi yansıtan renklerden biri olduğu görüşündeler. Ancak, her birimizin renkleri algılayışının ve onlara tepki verme biçimimizin farklı olduğunu unutmayın. Tasarımcılar, sarının esasen pozitif ve son derece davetkâr olduğunun, fakat bazı insanların öfkelenmesine sebebiyet verdiğinin altını çiziyor. Bu nedenle, renklerin size ne anlatmak istediğini, sizin için ne ifade ettiklerini iyice düşünüp kendi harmoninizi oluşturabilecek bir kombinasyon yaratmanızı tavsiye ediyorlar.

Yeşil Renkli Dekorasyon

Yeşil

Satürasyona bağlı olarak, yeşil bile pek çok farklı türde his açığa çıkarır. Spa gibi, rahatlama ve dinlenme ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış yerleri şöyle bir gözünüzün önüne getirin -bu yerlerde yoğunluğu az olan renkler tercih edildiğini fark edeceksiniz. Tam tersine, yüksek enerji olması hedeflenen yerlerde de satürasyon daha yoğun olarak kullanılır.

Renk uzmanları, limon yeşilindeki yoğunluk oranı yüksek tutulduğunda, rengin barındırdığı asitlik düzeyinin maceracı ve enerjik olmaya yönelik hisler uyandırdığını, yoğunluk oranı düşük tutulduğunda ise doğada görülen hemen hemen her renge yakın tonların ortaya çıktığını belirtiyor.

Mavi Dekorasyon

Mavi

Kraliyet mavisi olarak bilinen ton tipik olarak rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahipken, gökyüzü mavisi, üretkenlik, neşe ve hatta özgürlük hislerini pekiştirir. Tasarımcılar, renk yoğunluğunun, canlı renk olma özelliğinden yumuşak olma durumuna kadar çeşitlilik gösterdiğini, tam bu noktada ise gri rengin sahnede belirdiğini vurguluyor. Satürasyon genellikle heyecanı tetiklese de, onun zaman zaman bunaltıcı olabileceği de belirtiliyor. Doymamış veya az doygunluğu sahip renklerin duvarlarda daha iyi görünmesinin sebebinin de bu olduğu düşünülüyor. Çoğu insan, odalarında, yumuşak tonlarda, belli bir doygunluğa sahip renkte duvarlar tercih eder, zira böyle bir kullanım odanın estetik görünümünü ve atmosferini dengeler.

Mor Renkli Dekorasyon

Mor

Mor; gizemli, hayal gücüne yönelik ve lüksü simgeleyen bir renktir. Evinizin renklerini seçerken kişisel zevklerinizi ve renklerin sizin için ne çağrıştırdığını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Nitekim, bu unsurlar, eviniz için hangi renklerin en uygun ve ideal olduğuna karar vermek için atılması gereken ilk adımı temsil eder. Hangi rengin göze daha hoş görüneceği ve evinizi şenlendireceği konusunda kararsızlık yaşarsanız, sizin için özellikle rahatlatıcı bir yerde olduğunuz herhangi bir zamanı hatırlamanız ya da kıyafet seçerken hipnotize olmuşçasına hemen askıdan çekip aldığınız, size çekici gelen renkleri düşünmeniz çok ama çok yararlı olacaktır; böylece, seçeneklerinizi, yalnızca belli bir renk ailesinin yer aldığı bir palete ya da belirlediğiniz rengin açık mı yoksa koyu mu olacağına yönelik nihai karara kadar azaltabilirsiniz.

Kahverengi Dekorasyon

Kahverengi

Kahverengi, hem rahatlatıcı hem de denge hissini pekiştiren bir renk seçimidir. Renk belirlemeye çalışırken tercih edebileceğiniz bir yöntem daha vardır. Hangi renklerin duygusal açıdan sizde çağrışım yaptığını belirlemek için, herhangi bir dergiden görseller seçip bir kenara ayırabilir ya da bu görselleri internet üzerinden bulup cihazınıza kaydedebilirsiniz. Çok sayıda farklı resim kaydettiğinizde, belli bir renk tercihinin kendini açığa vurması beklenemez; bu yüzden, renk tercihinizi işaretleyip belirgin hâle getirmek eviniz için en uygun olan seçimi yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Siyah Dekorasyon

Siyah

Siyah, zarafetle ilişkilendirilen bir renktir; ve istisnasız her yılın en zarif rengi olan siyahı kullanmanın pek çok alternatifi vardır. Siyah, öyle bir renktir ki hem kullanıldığı ortamda dramatik bir atmosfer yaratabilir hem de insanların üzerinde sakinleştirici, sükûnet verici bir etki bırakabilir. Renk uzmanları, evinizdeki her bir odanın işlevini ve bu odaların size kendinizi nasıl hissettireceğini göz önüne almanın hayli önemli olduğunu vurgularken, evinizi bütüncül bir perspektifle de ele almanızı öneriyorlar. Genel olarak düşündüğünüz zaman, evinize döndüğünüzde kendinizi sükûnet içinde, adeta inzivada mı bulmak istiyorsunuz yoksa cesur kontras etkisi yaratan tonlarla üretkenliğinizi konuşturmak niyetinde misiniz?

Nötr Renkli Dekorasyon

Nötr Renkler

Nötr renkler, diğer renklerin kendilerini birer diva edasıyla sergilemesine müsaade edecek şekilde yatıştırıcı bir fon oluşturan renklerdir. Gri; resmî, dingin ve teskin edici bir renktir. Beyaz, saflığın ve sadeliğin rengidir, aynı zamanda sükûnet verir. Diğer nötr renklere bej ve boz kahverengi örnek verilebilir. Bazı uzmanlar, evinizi satarken nötr renkler kullanmanızı tavsiye ederler. Renklerin, evinize enerji, sükûnet ve huzur getirdiği muhakkak. Önemli olan, size en çok hitap eden ve evinizde yaratmak istediğiniz atmosferi en iyi şekilde ortaya çıkarabilecek renkler tercih etmenizdir.

Evinizde değişiklik yapmak istediğinizde boyama, ideal ve kolay bir tercih olacaktır. Eviniz için en uygun renkleri seçtiğiniz sürece, evinizi, onu çok daha fazla sevmenizi sağlayacak şekilde değiştirmiş olacaksınız.

Sizin eviniz için tercih ettiğiniz renk hangisi? Yorum yaparak fikirlerinizi bizimle paylaşın!

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR