Ana SayfaDekorasyonDekorasyonun En Dolu Hafızası: Koku

Dekorasyonun En Dolu Hafızası: Koku

Evlerimizi dekore ederken kumaşları, renkleri, stilleri inceliyoruz. Fotoğraflarda hayran kaldığımız evleri biriktiriyor, alışveriş listeleri oluşturuyoruz. Ancak fotoğraflarda bulamayacağımız bir unsuru çoğumuz gözden kaçırıyoruz; evimizin kokusu. Evimizin kimliğinde önemli bir yer tutan “koku”ya ne kadar önem veriyoruz?

Hafızada Kalanlar

Oysa hafızamız, kokuya görüntülerden çok daha fazla değer veriyor; anıları hatırlamamıza yardımcı olacak gücü elinde tutuyor. Araştırmalara baktığımızda kokular, müzikten çok daha etkili bir hatırlatma gücüne sahip. Duygularımız, hafızamız ve koku duyumuz birbirine derin bağlarla bağlı. Yeni bir mekana girdiğimizde ilk farkettiğimiz şey koku oluyor. Kokular yalnızca misafirlerimiz için değil, yaşam alanlarımızdaki konforumuz için de önemli. Duygularımızı ve anılarımızı işleyen amigdalamız beynimizde kokuları işleyen bölüme komşu.

Kokular güzel anılar biriktirmek ve güzel anımsamak için yardımımıza koşuyor. Peki mekanlarımız için, doğru koku seçimini nasıl yapabiliriz? Tarzımıza yakışıp yakışmayacağından emin olmak istiyorsak, evlerimiz için koku seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Tütsü

Karışık Yöntemler

Doğru bir kombinasyonla birbirini bastırmayan yöntemleri karıştırmak harika bir sonuç veriyor. Oturma odanız için seçtiğiniz baharatlı kokuyu destekleyecek mumlar kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz yöntemleri karıştırırken tıpkı bir kanepe için yastık kombinasyonu yapar gibi yaratıcılığınızı kullanmalı ve uyumu yakalamalısınız. Bazı yöntemleri aşağıda sıraladık;

  • Mumlar
  • Parfüm
  • Oda Parfümü
  • Hava spreyi
  • Tütsü
  • Yayıcı
  • Aromaterapi yağı
  • Hoş kokulu Bitkiler
Mum

Güzel Kokulu Zehirler

Kötü bir kokudan daha berbat olan zehirli kimyasallar barındıran oda kokuları olabilir. Evleriniz için çevre dostu, doğal içerikli ürünlerin yanı sıra güzel kokulu bitkiler de tercih edebilirsiniz. Böylelikle, mevsim geçişlerini odadan odaya geçerken hissedebilirsiniz. Mum tercih ederken soya mumlarını kullanabilir böylece çok daha az toksine maruz kalırsınız. Esansiyel yağların doğal ve şifalı kokularından da faydalanabilirsiniz.

Dekorasyona Uyumlu Kokular: Pahalı Burunlar

Eğer kokularla evinize kişilik katmaya karar verdiyseniz, Parkim Fragrance House parfümörleri pahalı burunlarını ev dekorasyonumuza sokuyor. Ve dekorasyonumuza özgü fikirler sunuyorlar. 

Klasik tarzda döşenmiş ev için baharatlı ve odunsu kokuların bütünlük sağlayacağını, oryantal ve egzotik kokuların metro bir evle uyumlu olacağını öğreniyoruz. Bu sayede zamanda yolculuk yaparken mobilyalarınıza hoş bir koku da eşlik ediyor.

Modern ve minimal tarz sahibi evler içinse portakal gibi meyve kokularını uygun gören parfümörlerden Country tarzdaki evler içinse lavanta kokularının tarihsel notaları önerisini alıyoruz.

Yoga stüdyolarında çok sık rastladığımız lavantalı göz yastıkları, yapımı kolay bir etkinlik olarak evde hazırlayabilirsiniz. Üstelik paketin geri kalanıyla kendinize lavanta çayı demleyip rahatlamanız da mümkün.

Göründüğün Gibi Kok!

Artık evinizin göründüğü kadar güzel kokmasını nasıl sağlayacağınızı biliyorsunuz. Fikirlerinizi ve favori kokularınızı belirledikten sonra göründüğü kadar güzel kokulu bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR