Ana SayfaDekorasyonDekoratif Ayna Nasıl Takılır?

Dekoratif Ayna Nasıl Takılır?

Yaşam alanları dizaynında dekoratif ayna modelleri akla gelen ilk aksesuarlardandır. Stilistler, dekorasyon uzmanları ve iç mimarlar aynaları sıradanlıktan çıkarıp, estetik ve tasarım harikası objelere dönüştürüyorlar. Dekoratif aynalar, ofis ve ev dekorasyonunu bütünleyen birer kombin elemanlarıdır. Bu içeriğimizde sizlere dekoratif ayna hakkında bilmek isteyeceğiniz her türlü bilgiyi anlatacağız.

Dekoratif Ayna Konsol

Dekoratif Ayna Nasıl Yapılır?

Dekoratif aynalar genel olarak fabrikasyon üretim şeklinde satılıyorlar. İsterseniz, sizin istek ve ihtiyacınıza göre özel olarak hazırlanan el yapımı aynalar da mevcut.

Bunun dışında siz de evinizde dekoratif ayna yapabilirsiniz. Dekoratif ayna yapımı için öncelikli olarak kullanacağınız aynanın ölçüsü ve şeklini belirlemelisiniz. Daha sonra kullanacağınız ayna sayısına karar vermelisiniz. Genellikle tekli modeller tercih edilirken, 2’li ya da 3’lü dekoratif ayna modelleri de tercih edilebiliyor. Sıradaki işleminiz dekoratif ayna çerçevesi belirlemek. Seçeceğiniz çerçeve dekorasyonuna uygun olmalıdır. Klasik ya da modern çerçevelerden birini seçebilir sonrasında da rengine karar verebilirsiniz. Düz renkli çerçevelerin yanında eskitme çerçeve seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

Dekoratif ayna çerçevesi oluşturmak için aklınıza gelen her materyali kullanabilirsiniz. Hatta yazın deniz kenarında topladığınız deniz kabuklarını ve taşları bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Evinizde kullanmadığınız kumaş parçaları, ipliklerden çok güzel dekoratif çerçeveler ve ayna süsleri yapabilirsiniz. Bir diğer yol da aynayı pleksi üzerine yapıştırarak çerçevesiz kullanmak. Aynanın boyutunda kestireceğiniz pleksi ile çerçevesiz dekoratif pleksi aynaya sahip olabilirsiniz.

Halatlı Ayna

Halatlı Ayna Yapımı

Örnek olarak dekoratif halatlı ayna nasıl yapılır, onu kısaca anlatalım. Halatlı aynalarda, aynanın şeklinin yuvarlak ya da elips olması işinizi kolaylaştıracaktır. Köşeli aynalarda, halatları yapıştırırken köşelerden döndürmek zor olacaktır. Bir sonraki aşama halatın seçimi. Aynanızın ölçüsüyle uyumlu olacak kalınlıkta halat seçmelisiniz. Aynanın boyutu ile halatın kalınlığı orantılı olmalıdır. Büyük boyutlu aynalarda daha kalın halat uygun olurken, küçük boyutlu aynalarda ince halatlar tercih edilmelidir. Sonra seçtiğiniz halatı aynanın çerçevesine, tasarladığınız modele göre yapıştırmalısınız. Bazım modellerde tek sıra halat kullanılırken bazılarında iki ya da üç sıra halat kullanılır. Halatı yapıştırmak için tutkal ya da şeffaf silikon kullanabilirsiniz.

Duvara Dekoratif Ayna

Dekoratif Aynalar Nerelerde Kullanılır?

Dekoratif aynaların belirli bir kullanım alanı bulunmuyor. İstediğiniz yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dekoratif bir obje olduğundan dolayı ortamı aydınlatmak, geniş göstermek, ambiyans oluşturmak için her yerde kullanabilirsiniz. Genel olarak nerelerde kullanıldıklarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Evlerin tüm bölümlerinde
  • Ofis ve dükkanlarda
  • Hastane, otel ve restoranlarda
  • Mağazalarda
  • Galerilerde

Dekoratif aynalar özellikle mobilya mağazalarında daha çok kullanılıyorlar. Birbirinden şık tasarıma ve estetiğe sahip dekoratif ayna modelleri mobilyaları daha gösterişli kılıyor. Günümüzde iç mimariye önem verenler salona dekoratif ayna takmakla kalmıyor; banyo ve tuvaletleri bile aynalarla süslüyorlar.

Salonunuzun duvarından sarkan halatlı veya monte edilmiş dekoratif 3’lü ayna ortamın havasını değiştirecektir. Antrede kullanacağınız dekoratif ferforje ayna güne iyi başlamanızı sağlayabilir.

Dekoratif Salon Aynası

Dekoratif Aynalar Nereden Alınır?

Dekoratif aynanızı kendiniz yapabileceğiniz gibi hazır olanlardan da satın alabilirsiniz. Birçok yapı marketten, aksesuar mağazalarından, mobilya mağazalarından dekoratif ayna satın alabilirsiniz. İsterseniz internetten de sipariş verebilirsiniz. Hepsiburada.com, Amazon.com.tr, N11.com, Koçtaş gibi sitelere girdiğinizde birbirinden farklı tasarımlara sahip dekoratif ayna çeşitleri karşınıza çıkacaktır. Aynaların fiyatlarına ve modellerine göre seçim yapabilirsiniz. Aynalar genellikle büyük boyutlu oldukları için satın alırken ücretsiz kargo seçeneği olanları tercih etmenizde fayda var. Aksi takdirde yüklü bir kargo parası ödeyebilirsiniz.

Zevkinize ve dekorasyonunuza uygun bir model bulamadıysanız, dekoratif ayna tasarımı ve üretimi yapan sanat evlerinde özel sipariş dekoratif ayna seti yaptırabilirsiniz. Aklınızda bir model varsa bunu ürettirebilir ya da size özel tasarım ayna yapmalarını isteyebilirsiniz. Standart olmayan farklı şekilli bir ayna istiyorsanız lazer kesim ile ürettirebilirsiniz. Dilerseniz aynanızı ışıklı olarak tasarlattırabilirsiniz. Dekoratif led aynalar hem daha şık görünecek hem de alanın ışığını artırmada yardımcı olacaktır. Özel tasarım dekoratif ayna fiyatları, hazır olarak satılan aynaların fiyatlarından daha yüksek olabilir.

Dekoratif Aynalar Nasıl Kullanılır?

Dekoratif aynalar dekorasyonunun bir parçası olduğundan konumu, açısı ve takılması önemlidir. Bu nedenle birçok kişi “dekoratif ayna nasıl takılır?” araştırması içine giriyorlar. Aslında aynanın nereye ve nasıl takılacağı dekorasyonun nasıl yapılacağı ile ilişkilidir. Örneğin ortamı daha geniş ve havadar tutmak istiyorsanız, aynanızı ışık açısına göre takmalısınız. Dekoratif ayna takılması ile ilgili birkaç pratik öneri verebiliriz.

1- Ayna yüksekliğine dikkat edin. Aynaları kendi boyunuza göre asmayın. Aynanızı, mekânın tavan yüksekliği ve alanı kaplayan mobilyaların büyüklük oranlarını dikkate alarak asmalısınız.

2- Aynayı odak noktanız yapın. Düz çerçeveli aynalar, boş alanı giydiren elbise gibidirler. Duvara asmak yerine diklemesine yerden itibaren yerleştirebilirsiniz. Bu uygulamayı yatak odasında ve girişte yapabilirsiniz. Yatay olarak asmak istiyorsanız yemek konsolunuzun üstüne asabilirsiniz.

3- Dar alanlarda büyük ayna kullanmak, ortama derinlik katmanızı sağlar. Büyük dekoratif aynaları yemek masasının yanındaki duvara veya en sevdiğiniz tablonun karşı duvarına asabilirsiniz.

4- Aynanın yansıtacağı obje önemlidir. Dekoratif aynanızın boş bir duvarı veya dağınık mobilya grubunu yansıtmasını istemezsiniz. Tablolarınızı, gümüşlüğünüzü, pencerenizi ya da ışığı yansıtmasını istiyorsanız aynanızı ona göre yerleştirmelisiniz.

5- Aynada aşırılığa kaçmamak önemli. Odada farklı bir hava oluşturmak uğruna odayı aynalarla boğmamalısınız. Aynaları ön planda değil de tamamlayıcı bir obje olarak kullanın. Ofis veya mağaza havası veren aynalardan uzak durun. Bazı durumlarda salonda konsolun üstüne bir ayna asmanız yeterlidir.

Yatak Odası İçin Ayna

Dekoratif Ayna Nasıl Asılır?

Dekoratif ayna asmak deneyim isteyen bir uygulamadır. Doğru planlamayı yaptıktan ve aynanın yerini belirledikten sonra dekoratif ayna nasıl takılır konusuna geçebiliriz.

Aynayı duvara asmak için farklı yollar bulunuyor. Birincisi duvarı delerek aynayı asabilirsiniz. Bunun için matkap, dübel ve vida gerekiyor. Matkapla duvarda vidanın kalınlığından biraz fazla kalınlıkta bir delik açmalısınız. Sonrasında deliğe dübeli ve dübele de vidayı takmalısınız. Artık takacağınız yer hazır. Aynayı üzerindeki iple veya arkasındaki yuvayı vidaya geçirerek asabilirsiniz. Bu uygulamanın en önemli avantajı istediğiniz zaman aynayı kolayca çıkarabilmeniz.

Yuvarlak Çerçeveli Ayna

Dekoratif Ayna Duvara Nasıl Yapıştırılır?

Duvarlarınızda delikler görmek istemiyorsanız, dekoratif aynalarınızı yapıştırmanızda fayda vardır. Fakat burada dikkat edeceğiniz husus aynanızın çok büyük ve ağır olmaması gerekiyor. 2 kg civarındaki dekoratif aynalarınızı rahatlıkla duvara yapıştırabilirsiniz.

Aynayı duvara asmanın başka bir yolu da duvara yapıştırmaktır. Yapıştırma işlemi silikon kullanabilirsiniz. Öncelikle aynanın açısını ve yerini belirlemelisiniz. Sonrasında duvarı ve aynanın arkasını silip kurulamalısınız. Tozlu yüzeylere silikon tutunamayacağı için bu işlemi mutlaka yapmalısınız. Silikon tabancasıyla silikonu eşit aralıklarla aynanızın arkasına sıkın. Asmak istediğiniz yere hafifçe bastırarak yerleştirin. Aynayı asarken yapıştırıcının yanlardan taşmamasına dikkat edin. Silikonun kuruması için zamana ihtiyaç olduğundan, kalın kağıt bantla aynanızı duvara yapıştırın. Kağıt bant söküldüğünde iz bırakmadığından dolayı bu işlem için normal koli bantı kullanmaktan daha uygun olacaktır. Ertesi gün aynanın üzerindeki kağıt bantı sökebilirsiniz. Aynanız sağlam şekilde asılmıştır. Silikonla yapıştırma işleminde aynanızın ağırlığına ve boyutuna dikkat etmelisiniz. İlerleyen zamanlarda silikon ağırlığı kaldırmayabilir.

Büyük ve ağır aynaları duvara yapıştırmak istiyorsanız, yapıştırmayla birlikte alt köşelerde dekoratif ayaklar kullanmanız faydalı olacaktır.

Küçük dekoratif aynalarınızı çift taraflı bantlarla da yapıştırabilirsiniz. Aynanızın ebadına göre seçeceğiniz kalınlıktaki bantı aynanızın arkasına şeritler halinde yapıştırın. Bandın üst koruyucu şeridini sökün. Yapıştırmak istediğiniz yere, açıya ve konuma dikkat ederek yapıştırabilirsiniz.

3’lü Dekoratif Ayna Nereye Asılır?

Aynalar tekli görünümlerinden sıyrılıp, 2’li, 3’lü, 4’lü ve hatta 5’li dekoratif ayna grubu olarak duvarları süslüyorlar. Tabi bu durumda da dekoratif ayna fiyatları farklılık gösteriyor. Dekoratif aynalar içinde dekoratif üçlü aynalar daha çok ilgi görüyor. Özellikle oval biçimde üçlü aynalar salonda konsol üstünde tercih ediliyorlar.

Oturma odasında üçlü dekoratif halat ayna, ışık oyunları bakımından pencere karşısına asılabilir. Çiçeklere meraklıysanız, aynalarınızı çiçekleri yansıtacak şekilde asabilirsiniz.

Aynalarınızı ayrıca giriş, koridor, mutfak, çocuk odası, salon ve çalışma odasında kullanabilirsiniz. Aynaların en çok kullanıldığı yerler olan banyoları es geçmek olmaz. Banyolarda da kullanabileceğiniz çok sayıda dekoratif lavabo aynası seçenekleri mevcut.

Genel olarak 3’lü dekoratif aynaları; kafe, restoran, ofis veya kurumların hollerine ve danışma bankolarının arka duvarına asabilirsiniz. Gördüğünüz gibi 3’lü dekoratif aynaları asabileceğiniz birçok ortam bulunuyor.

Duvara Dekoratif Ayna

Dekoratif Aynalar Nasıl Temizlenir?

Dekoratif aynalarınızın temizliği en az ayna seçimi kadar önemlidir. Kirli ve lekeli bir ayna ortamın havasını kötü etkileyecektir. Aynalarınızın tertemiz ve ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız basit birkaç uygulamayı yapmanız yeterlidir.

Aynanızı düzenli olarak temizlemeyi ihmal etmeyin. Aynanızı kimyasal içerikli temizlik malzemeleriyle temizleyeceğiniz gibi sirke ile de temizleyebilirsiniz. Organik bir temizleyici olduğu için ayna temizliğinde beyaz sirke kullanmanızı öneririz. Bir litre ılık suya 3 yemek kaşığı beyaz sirke ekleyip, bu karışımla aynanızı silebilirsiniz. Karışımı sprey şişesine dökmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Bezinizin yumuşak ve tüy bırakmayan özellikte olmasına dikkat edin. Silme ve kurulama işleminde dairesel hareketler yaparsanız ayna üzerinde iz kalmayacaktır.

Kurulama işleminde de yumuşak ve tüy bırakmayan bez ya da yaygın şekilde kullanılan gazete kâğıdını siz de tercih edebilirsiniz.

Aynalarınızın üzerindeki lekeleri gidermek için bir parça pamuğu alkole batırıp, bununla lekelerin üzerinden geçebilirsiniz. Çerçeve üzerindeki boya ve cilaya zarar vermemek için, alkollü pamuğu çerçeveye değdirmemeye dikkat edin.

Aynalarınızın sararmasını önlemek istiyorsanız, direkt güneş ışığına maruz kalmamalarını sağlayın.

Kalın Çerçeveli Ayna

Dekoratif Ayna Duvardan Nasıl Çıkar?

Taşınma, başka yere asma veya aynanın çatlaması, kırılması gibi nedenlerden dolayı aynalarınızı astığınız yerden sökmek isteyebilirsiniz. Aynanızı duvara yapıştırmadıysanız çıkarması çok kolaydır. Hafif yukarı doğru kaldırdığınızda yuvası vidadan çıkacaktır. Şayet ip yardımıyla astıysanız, hafif çekmenizle yine çıkacaktır.

Dekoratif aynaları bantlarla veya silikonlarla yapıştırdıysanız biraz uğraşmanız gerekecek. Bunu yaparken dikkatli olmazsanız hem duvar boyasına hem de aynanıza zarar verebilirsiniz.

Aynanızı silikonla ya da çift taraflı bantla yapıştırdıysanız çelik tel veya kalın bir misinayla çıkartabilirsiniz. Misinayı aynanızın köşesinden geçirin ve aşağı-yukarı, ileri-geri hareketlerle ilerleyin. Bu arada yardım edecek biri varsa, aynayı tutmasında yarar vardır. Tek başınıza çalışıyorsanız, aynanın yarısına doğru geldiğinizde üst tarafı koli bantıyla ya da kalın kağıt bantla yapıştırın. Böylece aynanın düşmesini önlemiş olursunuz.

Aynayı çıkarmak için çelik tel dışında fön makinesi yöntemini de deneyebilirsiniz. Fön makinesini sıcak konuma alın. Silikonlu ya da bantlı bölgelere ısı uygulayın. Silikon veya bant ısınıp gevşeyecektir. Elinizle çekip çıkarabilirsiniz.

Dekoratif aynalar yaşam alanlarımıza ışık katan, estetik kazandıran objelerdir. Hangi dekoratif aynaları nasıl kullanacağınız konusunda profesyonel öneriler alabilirsiniz. Bunların temizliğine de dikkat ettiğinizde eviniz daha güzel ve şık görünecek, bu sayede kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR