Ana SayfaAlışveriş ÖnerileriDerin Dondurucu Hakkında Derin Bilgiler

Derin Dondurucu Hakkında Derin Bilgiler

Derin dondurucu nedir sorusuna tek kelime ile cevap verecek olursak “kolaylık”, iki kelime ile açıklayacak olursak “büyük kolaylık” deriz. Ama iki kelime yetmez elbette gıdaların besin değerini ve tazeliğini koruyan; yazda kışı, kışta yazı yaşatan mutfakların en büyük yardımcısını anlatmaya…

Bu yazımızda elimizden geldiğince derin dondurucunun faydası nedir, derin dondurucu çeşitleri, derin dondurucu fiyatları neye göre değişir, derin dondurucu alırken neye dikkat edilmelidir, derin dondurucu statik mi no frost mu tercih edilmeli gibi birçok soruya cevap vereceğiz. Şimdi isterseniz soğuk ama lezzet dolu derin dondurucu yolculuğumuza başlayalım.

Derin Dondurucu İç Görünüm

Mutfaktaki En Büyük Yardımcınız Derin Dondurucu Nedir?

Derin dondurucu, ilk başta da dediğimiz gibi gıdaların bozulmadan taze kalmasını sağlayan, besin değerlerini koruyan ve uzun süreli saklama avantajı sunan beyaz eşyanın genel adıdır. Her ne kadar “Buzdolabımın buzluğu bana yetiyor” diyenleri duysanız da onlara aldırış etmeyin. Çünkü bunu diyenler genelde evde pek yemek yapmayan, dışardan yemek yemeyi seven insanlardır. Eğer evde yemek yapıyor ve beslenmenize dikkat ediyorsanız derin dondurucu hayat kurtarır.

Dondurulmuş Meyveler

Gelelim Derin Dondurucunun Faydalarına…

Nasıl hayat kurtarır, derin dondurucunun faydası nedir diye soranlara hemen cevap verelim. Özellikle çalışan bireyler için derin dondurucu büyük kolaylık. Düşünün şimdi, işten eve yorgun argın gelmişsiniz ama evde yiyecek tek lokma yok. Hemen daha önceden hazırlayıp derin dondurucuya attığınız yiyecekleri hooop diye çıkarıp kendi elinizden hazır lezzetleri afiyetle yemeğe başlıyorsunuz. Sadece çalışanlar için mi faydalı, başka faydası yok mu? Olmaz olur mu…

Mesela bir kış gününde markete gittiniz diyelim. O gün de canınız taze fasulye çekiyor. Bi’ baktınız taze fasulyenin fiyatı almış başını gitmiş. Sonra aklınıza yazdan sakladığınız, derin dondurucudaki taze fasulyeler geldi. İnanılmaz bir mutluluk kapladı içinizi. Böylece mutluluğun yanı sıra hem paradan tasarruf etmiş hem de mevsimsiz isteklerinize taze çözümler sunmuş oldunuz.

Ya da aileniz köyden mis kokulu, lezzetli mi lezzetli birçok gıda gönderdi. Ama gelin görün ki buzdolabının buzluğunda hepsini saklayacak yer yok. E çöpe atılmaz güzelim köy ürünleri… Bir derin dondurucunuz varsa hepsini kolayca saklayabilir, yıl boyunca taptaze köy ürünlerini tüketebilirsiniz.

Bu örnekleri farklı kombinasyonlarda istediğimiz kadar çoğaltabiliriz. Sonuç olarak derin dondurucu zamandan, alandan ve paradan tasarruf yapmanızı sağlar, hayatınıza pratiklik ve kolaylık katar.

Şenocak Derin Dondurucular
Şenocak Derin Dondurucular

Çeşit Çeşit Derin Dondurucudan Senin Tipin Hangisi?

Derin dondurucu deyice herkesin aklında bir tip canlanır ama derin dondurucu ondan fazlasıdır. Temelde iki çeşit derin dondurucu vardır. Birincisi sandık tipi derin dondurucu (yatay derin dondurucu) ikincisi ise çekmeceli derin dondurucu (dikey derin dondurucu)dur.

Sandık Tipi Derin Dondurucu
Şenocak Yatay Derin Dondurucular

Sandık Tipi Derin Dondurucu

Sandık tipi derin dondurucu akla ilk gelen dondurucu tipidir. İsminden de anlaşılacağı gibi bu derin donduruculara yatay derin dondurucu da denir. Sandık tipi derin dondurucuların gövdesi ve iç hacmi geniştir. Bu yüzden çokça ürünü, gıdayı, yemeği içinde rahatlıkla muhafaza edebilir. Eğer geniş bir eviniz ve geniş bir aileniz varsa bu tip derin dondurucular işinizi kolaylaştıracak, içinizi rahatlatmanızı sağlayacaktır.

Çekmeceli Derin Dondurucu
Şenocak Dikey Derin Dondurucular

Çekmeceli Derin Dondurucu

Çekmeceli derin dondurucu ya da bir diğer ismiyle dikey derin dondurucu, yapısı itibarıyla daha az iç hacme sahiptir. Gövdesinin uzun ve ince olmasından dolayı sandık tipi derin donduruculara göre daha az yer kaplar. Çekmeceli yapısı sayesinde gıdalarınızı daha düzenli bir şekilde yerleştirmenize olanak sağladığı için kullanışlıdır. Çekmeceli derin dondurucular, sandık tipi derin dondurucunun tersine daha dar alana sahip, çekirdek aileler için daha uygundur.

Çekmeceli Derin Dondurucu Detay

Evdeki kişi sayısına göre çekmeceli derin dondurucular arasında seçim yapılabilirsiniz.

  • Yalnız yaşıyorsanız veya yeriniz yoksa mini derin dondurucu sınıfından 3 çekmeceli derin dondurucu,
  • Yalnız yaşıyor ve biraz daha fazla yiyecek saklamayı düşünüyorsanız küçük derin dondurucu sınıfından 4 çekmeceli derin dondurucu,
  • İki kişi yaşıyorsanız ve çok olmasa da stok yapmanız gerekiyorsa orta boy derin dondurucu sınıfından 5 çekmeceli derin dondurucu,
  • Çekirdek aileye sahipseniz ve her zaman hazırlıklı olmak zorundaysanız büyük boy derin dondurucu sınıfından 6 çekmeceli derin dondurucu,
  • Geniş bir aileniz ve her zaman geniş sofralar kuruyorsanız büyük boy derin dondurucu sınıfından 7 çekmeceli derin dondurucu işinizi görecektir.
No Frost Derin Dondurucu
Şenocak No Frost Dondurucular

No Frost Derin Dondurucu: No Problem

Derin dondurucu deyince en çok merak edilen konulardan bir tanesi de no frost derin dondurucu nedir? Yazımızın bu kısmında bu soruya ve derin dondurucu statik mi no frost mu olmalı sorusuna cevap vereceğiz.

No Frost Derin Dondurucu Nedir?

Kısaca no frost, derin dondurucuların buzlanmasını engelleyen sistemin adıdır. Bu sistem gıdalarınızın daha sağlıklı ve uzun süreli korunmasını sağlar. Gıdaları buz ile dondurarak değil içindeki hava kanalları sayesinde soğutarak muhafaza eder. No frost derin dondurucu, buzlanma yapan diğer derin dondurucuların aksine içindeki nem oranını olması gerektiği seviyede tutar. Eğer nem seviyesi belli bir oranın altında olursa gıdalarınız kuruyabilir, nem seviyesi belli bir oranın üstünde olursa da gıdalarınız çürümeye başlayabilir. No frost derin dondurucu buzlanma yapmadığı için belirli zamanlarda derin dondurucunuzun buzunu çözmek zorunda kalmazsınız.

No Frost ile Statik (Klasik) Derin Dondurucu Arasındaki Fark Nedir?

Amaç ve görüntü itibarı ile benzerlik gösterseler de birbirlerinden ayrıldıkları birçok nokta vardır. Ama temelde, az önce bahsettiğimiz gibi gıdaları muhafaza etme yöntemlerimde farklılık vardır. No frost buzlanma yapmaz, statik derin dondurucular buzlanma yapar. No frost derin dondurucu, statik derin dondurucuya göre daha az enerji harcar. Dolayısıyla no frost derin dondurucuların fiyatı, statik derin donduruculara göre bi’ tık daha yüksektir.

Dual Derin Dondurucu

Tazeliğin İki Yüzü: Hem Buzdolabı Hem Derin Dondurucu (Dual)

Bazen uzun süre saklayacağınız gıda olmayabilir ama bazen de bir bakmışsınız dolapta bir paket koyacak yer kalmamış. İşte şimdi bahsedeceğimiz derin dondurucu tam da size göre. Eğer sizin de mutfağınızda düzensiz bir düzeniniz varsa hem buzdolabı hem derin dondurucu özellikli derin dondurucuları mutfağınızın baş köşesine koyabilirsiniz. Çünkü çift fonksiyonlu derin dondurucu tek tuşla soğukluk düzeyini ayarlayarak derin dondurucudan buzdolabına dönüşebilir. Eğer uzun süre korumanız gereken gıdalar yok ise buzdolabı özelliğini ama yok bizim evde her zaman hazırlık vardır diyorsanız da derin dondurucu özelliğini kullanabilirsiniz.

Çift fonksiyonlu derin dondurucu, bir anda birçok farklı lezzeti kolayca muhafaza etmenizi sağlar; bunu yaparken de size yazın kışı, kışın da yazı yaşatarak yıl boyunca taptaze ürünleri afiyetle tüketmenize yardımcı olur.

Enerji Tasarruflu Derin Dondurucu
Şenocak Dikey ve Yatay Derin Dondurucular

Enerjinizi de Güven ile Saklayın

Günümüzde dünyanın en önemli sorunlarından bir tanesi iklim değişikliği. Ulusal ve yerel yönetimler, iklim değişikliğiyle ilgili birçok adım atıyor. Elbette birey olarak biz de bu mücadeleye destek verebiliriz. Bu mücadele için kullanılacak yöntemlerden biri de enerji tasarruflu ürünlerin tercih edilmesidir.

Her beyaz eşya ürünün üzerinde hangi enerji sınıfına ait olduğunu gösteren, farklı farklı harflerden oluşan bir ibare vardır. Bu ibare aldığınız beyaz eşyanın ne kadar enerji tükettiğini gösterir. Özellikle çevrenin korunmasına, doğal kaynakların verimli kullanılmasına yardımcı olan A sınıfı ürünlerin tercih edilmesi önemlidir. Hele bir de A’nın yanında birkaç tane artı varsa en iyisi odur. Artı artıkça enerji verimliliği de artar.

Nedir bu artılar, ne işe yararlar derseniz hemen kısaca ona da değinelim. En basit şekilde A+ enerji sınıfı, A enerji sınıfına göre yaklaşık 20% daha tasarrufludur. A++ enerji sınıfı ise A enerji sınıfına göre yaklaşık 40% daha tasarrufludur.

Derin Dondurucu Fiyatları

Elbette günün sonunda konu dönüp dolaşıp fiyata geliyor. Hemen internetin başına geçip “en ucuz derin dondurucu”, “derin dondurucu fiyatları 2020”, “en iyi derin dondurucu” gibi aramalar yapılmaya başlıyor. Derin dondurucu fiyatları aslında birçok etkene göre değişiklik gösteriyor. İç hacmi, boyutu, derin dondurucu modeli, enerji sınıfı, markası bu etkenlerden yalnızca birkaç tanesidir.

Mesela mini derin dondurucu (küçük derin dondurucu) ile 7 çekmeceli derin dondurucu arasında hem hacim (l) hem de boyut farkı olduğundan dolayı doğal olarak fiyatları da farklılık gösterecektir. Ya da 400 lt derin dondurucu ile 200 lt derin dondurucu arasında muhakkak bir fiyat farkı olacaktır.

Eğer bir fiyat aralığı verecek olursak 1.000 TL ile 20.000 TL arası diyebiliriz. Yani şu anda piyasada her bütçeye göre bir derin dondurucu bulunabilir.

Derin Dondurucu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aslında bu kısma kadar anlattığımız her aşamada bu soruya biraz biraz cevap vermiş olduk. Toplayacak olursak öncelikle gerçekten derin dondurucu ihtiyacınızın olup olmadığını kesinleştirin. Sonrasında kullanacağınız alanı gözden geçirin, eğer bir derin dondurucu alacak olursanız nereye yerleştirebileceğinize bakın. Çünkü bu durum sandık tip derin dondurucu mu yoksa çekmeceli derin dondurucu mu almanız gerektiğini gösterir.

İlk etapta bunlara karar verdikten sonra bütçenizi belirleyin. Enerji sınıfına dikkat edin. En az enerji harcayan bir derin dondurucu almaya özen gösterin. Derin dondurucunuzun hangi özelliklere sahip olmasını istediğinizi sıralayın. Sonrasında tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak markanızı seçin.

Marka seçmede de dikkatli olmalısınız. Mesela garanti süresi, servis ağı, bayi yetkinliği gibi önemli noktaları gözden kaçırmayın.

Bunların yanında herhangi bir beyaz eşya satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımızda okuyabilirsiniz. evterapisi.com/beyaz-esya-secimi

Derin Dondurucu Tavsiye
Şenocak Dikey ve Yatay Derin Dondurucular

Şefin Derin Dondurucu Tavsiyeleri

Şimdi diyeceksiniz ki “O kadar şey anlattınız, konuya belli ki hakimsiniz. E hadi bize derin dondurucu tavsiye et o zaman.” Demekte de haklısınız. Bir esnaf edasıyla “Ben evimde kullanmadığım şeyi satmam” diyerek aşağıya link bırakıyoruz. Şenocak’ta geniş ürün seçenekleri arasından bütçenize ve ihtiyacınıza göre bir derin dondurucu bulabilirsiniz.

www.senocakonline.com

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR