Ana SayfaÇiçekDeve Tabanı Çiçeği Bakımı ve Çoğaltma

Deve Tabanı Çiçeği Bakımı ve Çoğaltma

Büyük ve gösterişli deve tabanı bitkisi “ayrık yapraklı filodendron” olarak da bilinir. Bu yetiştirmesi kolay, tırmanan ve yapraklarını dökmeyen bitkiyi etkileyiciliği sebebiyle pek çok tasarımcının mekanında görebilirsiniz.

İçeride bakıldığında orta büyüme hızına sahip olan bu bitki yılda yaklaşık 30-60 cm uzar. Kendiliğinden parlak, geniş ve kalp şeklindeki yapraklarının kendine özgü bir ayrılma şekli vardır. Bitkinin toprağının içinden ayrıca yaprakları tutan saplarını destekleyerek bitkiye yardımcı olan havai köklerin de olduğunu göreceksiniz, bunlar da 90 cm uzunluğa ulaşabilmektedir.

Yıl içinde herhangi bir zamanda doğru bölgeye dışarıya ekildiğinde arılar tarafından tozlaştırılan bronz-krem rengi çiçekler açacak ve tadı ananas ve muzu andıran yenebilen sulu bir meyve verecektir. Ancak ev bitkisi olarak bakıldığında meyve verdiği pek görülmez. Bu güzel bitki evcil hayvanlar için zehirlidir.

Deve Tabanı Çiçeği

Deve Tabanı Bakımı

Deve tabanı bitkisi yıl boyunca sıcak ve nemli havaları sever. Dışarıya ekildiğinde kısmen gölge alan bir noktada ve drenajı iyi olan bir toprakta gelişir. Yaşadığınız bölgedeki toprağın yapısı tuzlu ise bitkiyi verandaya veya içeriye alın.

Yılda üç ila dört kez dengeli bir gübre uygularsanız bitkiniz 300 cm ya da daha da yüksek bir boya ulaşabilir. Ev bitkisi olarak yetiştirecekseniz drenaj deliği fazla olan derin bir saksı tercih edin.

Işık

Yapraklarını dökmeyen bu bitki, güneş ışığının üzerine doğrudan vurmadığı aydınlık yerleri sever ve sıcaklık da 18-23 Santigrat derece aralığında sabit kalmalıdır. Yaz aylarında üzerine doğrudan çok fazla güneş vurursa yaprakları yanabilir. Ancak verimli şekilde gelişebilmesi için ev bitkileri de yılda en az bir kez doğrudan güneşe çıkarılmalıdır.

Dışarıda ise deve tabanı bitkisi büyük ormanlık alanlarda tam gölge altında ve küçük ağaçlık alanlarda da yarı gölge altında büyüyebilir.

Deve Tabanı Çiçeği

Toprak

Bir saksıda yetiştirilecekse turba bazlı saksı toprak karışımı gerekir. Dışarıda ise hafif kumlu, orta düzeyde tınlı, asidik veya nötr pH’lı çok killi topraklar uygundur. Buna rağmen drenajı iyi ve orta düzeyde nemli toprağı sever.

Su

Büyüme sezonunda bitkiler bir-iki haftada bir düzenli olarak su verin. Fazla su drenaj deliklerinden çıkana kadar sulayın. Fazla suyu bitkinin saksısına geri koymayın çünkü bitki ihtiyacı olan tüm suyu zaten almıştır.

Yeniden sulamak için toprağın hafifçe kurumasını bekleyin. Sonbahar ve dış aylarında sadece arada bir su verin. Evde nemi artırmak için yapraklara damıtılmış su veya yağmur suyu püskürtebilirsiniz.

Gübre

Büyüme sezonunda bitkiye birkaç haftada bir dengeli sıvı 20-20-20 gübre verin. 1/2 çay kaşığı gübreyi bir galon (3,7 lt) suda seyreltin. Düzenli sulama yaparken bu seyreltilmiş gübreyi kullanın.

Karışımı drenaj deliklerinden dışarı çıkmaya başlayana kadar toprağa dökün. Saksı tabanında biriken seyreltik gübreyi dökün çünkü bitki ihtiyacı olanı almıştır ve attığı ekstra gübreyi kullanamaz.

Deve Tabanı Çiçeği

Deve Tabanı Budama

Bulunduğu alanı fazla işgal ediyorsa havai kökleri kesebilirsiniz, kesildikten sonra tercihen saksıya geri dikilmektedir. Diğer ev bitkilerinden farklı olarak kökleri yüzeylerine zarar vermez. Saplar ve yapraklar budamaya güzel yanıt verir ve kesilen parçalar bitkiyi çoğaltmak için kullanılabilir.

Deve Tabanı Nasıl Çoğaltılır?

Deve tabanı bitkisini budama yaparken kesilen çeliklerden kolayca çoğaltabilirsiniz. Ancak deve tabanı bitkisinin çoğaltılmasında kullanılan en popüler yöntem havai köklendirme yöntemidir. Her iki yöntemde de şu adımlar izlenir:

Çelikten Çoğaltma

 1. Temiz ve keskin bir budama makası kullanarak budaklı (köklerin çıkacağı küçük yumru), havai kökün ve en az iki yaprağın bulunduğu bir sapı kesin.
 2. Çeliği kestiğiniz ana bitkinin kesilen yerine biraz toz tarçın (marketten aldığınız baharat) sürün. Kesiğin hastalık kapmasını önleyecek ve yaranın iyileşmesini sağlayacaktır.
 3. Çeliği bir bardak su içine koyun. Suyunu üç ila beş günde bir değiştirin ve mümkünse çeşme suyu yerine filtrelenmiş su veya yağmur suyu kullanın.
 4. Birkaç ay içinde bir grup kök çıktığını göreceksiniz. Bu noktada yeni bitkinizi taze toprak koyulmuş bir saksıya ekebilir ve yeni evine alışana kadar toprağını nemli tutabilirsiniz.

Deve Tabanı Çiçeği

Havai Köklendirme Yöntemiyle Çoğaltma

Havai köklendirme yöntemi, düşük riskli olduğu için tercih edilen bir yöntemdir çünkü ana bebek bitki yeni kökleriyle bir saksıya ekilmeye hazır hale gelene kadar ana bitkiden çelik kesmeye gerek yoktur.

Ana bitkiniz bir süre pek güzel görünmeyebilir ama sağlıklı bir yeni bitki elde etmek için buna değer. Bu yöntemde çiçek veya turba yosunu, plastik poşet veya şeffaf film ve torba bağına ihtiyacınız olacak.

 1. Üzerinde birkaç budak (köklerin çıkacağı yer) olan bir sap bulun. Saptan çıkan ve altında kısa havai kök olan bir yaprak da olur.
 2. Kökün hemen altından sapın genişliğinin 1/3’i kadar küçük bir çentik atın.
 3. Yaprağın sapla birleştiği noktanın etrafına 2,5 cm kalınlığında turba yosunu sarın.
 4. Yosuna su püskürterek nemini artırın ve şeffaf filmle sarın. Torba bağıyla sabitleyin (göze hiç güzel görünmeyebilir ama olsun).
 5. Kökler çıkana kadar yosunu nemli tutun.
 6. Birkaç ay içinde kökler çıktıktan sonra (temiz keskin bir aletle) sapı köklerin altından kesebilir ve köklenmiş genç bitkinizi içine taze toprak koyulmuş bir saksıya alabilirsiniz.
 7. Ana bitkide oluşan yaraya toz tarçın sürmeyi unutmayın. Kesiğin hastalık kapmasını önleyecek ve yaranın iyileşmesini sağlayacaktır.

Deve Tabanı Çiçeği

Saksıya Ekilmesi ve Başka Bir Saksıya Alınması

Yaklaşık iki yılda bir deve tabanı bitkisi saksısından taşabilir. Büyümeye devam edebilmesi için bitkiyi birkaç cam geniş ve derin bir saksıya alın. Bu bitki, pişmiş çömlek veya kil gibi drenajı iyi gözenekli saksıları tercih eder. Çünkü hava akımı ve drenajı severler, ancak altında drenaj delikleri olan her malzemeden saksı da uygundur. Bitkiyi şu basit adımları izleyerek ekin:

 1. Bir saksının dibine üçte bir seviyeye kadar turbalı saksı toprağı doldurun.
 2. Bitkinin saplarının tırmanabileceği bir sırık dikin.
 3. Kökleri kabın içine yerleştirin. Köklerin etrafına toprak doldurun.
 4. Sırığın etrafını toprakla sıkı bir şekilde doldurun ve bitki bağı kullanarak sapları sırığa tutturun.

Deve Tabanı Çiçeği

Sık Görülen Zararlı Böcekler

Nemli bir sünger veya kağıt havluyla yaprakların üzerindeki toz veya kirleri silerek bitkinizi temiz tutabilir ve zararlılardan koruyabilirsiniz. Ancak bu bitkiyi istila eden yaygın zararlı böcekler pamuklu bitler, yaprak bitleri, kirpikkanatlılar, kabuklu böcekler ve örümceklerdir.

Yaprakların üzerinde bunlardan birini görürseniz bitkiye doğrudan su buharı püskürtün. Yaprakları böcek öldürücü sabunla da yıkayabilirsiniz.

Deve Tabanı Çiçeği

Deve Tabanı Bitkisinde Yaygın Görülen Sorunlar

Her ne kadar bakımı kolay bir bitki olsa da deve tabanı bitkisi bazı sorunlar çıkarabilir. Ancak bitkinizin hasta görünmesinin sebebini bulduktan sonra tamamen iyileşebilir.

Kahverengileşme İçin İpuçları

Yaprakların uçları kahverengileşmeye başladıysa genellikle toprağının kuru olmasından kaynaklanır ve bitkinizi düzenli olarak sulayarak nemli tutmanız gerekiyordur. Etkilenen yaprakları koparın.

Kahverengi lekelerin veya uçların etrafında sarı hare varsa bitkinizde mantar var demektir. Mantarlar, bitkinin aşırı sulanması veya uzun süre çok fazla ıslak tutulması sonucunda oluşabilir. Etkilenen yaprakları koparın ve bitkiye su vermeden kurumasına izin verin.

Deve Tabanı Çiçeği

Yaprakların Sararması

Yaprakların sararması toprağın kuru olduğunun bir göstergesidir. Bitkinin üzerindeki en eski yapraklar ilk önce sararır. Etkilenen yaprakları koparın. Toprağa bakın ve çok kuru ise güzelce sulayın.

Yaprakların Solması

Yapraklar soluyorsa sulamada sorun var demektir. Bitki ya çok az ya da çok fazla sulanıyordur. Fazla sulanırsa bitkinin kökleri çürümüş olabilir. Bitkiyi saksıdan çıkararak köklerin durumuna bakın. Kökleri temizleyin, hamur gibi olan kısımları kesip atın ve sağlam olanları yeni toprağa ve saksıya ekin.

Deve Tabanı Çiçeği

Deve Tabanı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Deve Tabanı Bitkisinin Bakımı Kolay mıdır?

Ev bitkisi olarak bu bitkinin bakımı ve devamlılığının sürdürülmesi kolaydır. Ancak dışarıda yaşayabilmesi için doğru sıcak ve nemli ortamı sağlamanız gerekir.

Deve Tabanı Bitkisinin Bazı Yaprakları Neden Diğerlerinden Daha Ayrık?

Pencereli yaprakların ayrılabilmesi için çok fazla enerji gerekir. Bitki ne kadar ışık alırsa o kadar ayrılacaktır. Bitkinin aldığı ışık miktarı azaldıkça yapraklar da o kadar gösterişsiz olacaktır.

Monstera Deliciosa ile Monstera Adansonii Arasındaki Fark Ne?

Her iki monstera bitkisi de deve tabanı olarak bilinir ancak yapraklarının boyutları farklılık gösterir. Monstera deliciosa’nın yaprakları Monstera adansonii’nin yapraklarından çok daha büyüktür.

Deve Tabanı Çiçeği

Deve Tabanı Çiçeği

Deve Tabanı Çiçeği

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR