Ana SayfaDekorasyonDikdörtgen Genç Odası Nasıl Döşenir?

Dikdörtgen Genç Odası Nasıl Döşenir?

Gerek dikdörtgen olsun gerek üçgen olsun oda çeşitlerinin vazgeçilmez ürünleri vardır. Bu ürünlerin kullanımı olmadığında odanın görüntüsü ve estetiği bozulabilir. Estetiğe ve renk uyumuna önem vermek için makalenin devamını okuyabilir, dikdörtgen genç odası hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Neden Dikdörtgen Genç Odası Tercih Edilmeli?

Kullanılan eşyaların odaya tam uyması, renklerin bütününün ahenk içinde olması ve odanın sıcak renklerle kaplanması dikdörtgen odaların avantajıdır. Özellikle büyük yatak, geniş tablolar, aydınlatmalar ve halıların kullanılması genç odası için harika tercihler olabilir. Elbette bu tercihleri yaparken dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. En önemlileri kaliteli ürün seçimi, bireyin zevkini yansıtan eşyalar, hobi ve ilgi duyulan konularla ilgili çalışma masaları olabilir.

Genç Odasına Ürün Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Dikdörtgen Genç Odası

İnsanların çoğu dikdörtgen genç odalarında tercih yaparken bazı durumları göz önünde bulundurmamayı tercih eder. Durum böyle olunca ortaya istenmeyen görüntüler ortaya çıkar. Dikkat etmeniz gereken noktalar şunlar:

  • Dekore ederken zemin ve duvardan başlamalısınız.
  • Daha büyük kıyafetler, çalışma kitapları, kişisel eşyalar ve dahası için kullanışlı dolaplar alınmalı.
  • Okuma, dinlenme, çalışma ve uyuma alanları için eşyalar olabildiğince sade seçilmeli.
  • Odanın aydınlatması göz yorucu olmamalı.
  • Yatak seçimi yapılırken gösterişten ziyade sade dokunuşlara önem verilmeli.

Bu gibi durumlarda kişinin zevki de göz önünde bulundurularak tercih yapılırsa ortaya daha minimalist ama dikkat çekici sonuçlar çıkabilir.

Hangi Ürünler Tercih Edilmeli?

Elbette diğer odalar gibi genç odalarının vazgeçilmezleri yatak, dolap, şifonyer, çalışma masası, pofuduk koltuk, kitaplık gibi şeylerdir. Bu noktada ürünlerin farklı kategorilerden seçmek avantajlı olabilir. Örneğin sade masa yerine yanında küçük bir kitaplığı ve bölmesi olan minimalist bir masa tercih edilebilir.

Bir adet aydınlatma yerine birden fazla göz yormayan ya da gece lambası tarzında aydınlatma kullanılabilir. Bireyin sevdiği dizi-film karakterlerinden oluşan aksesuarlar da kendisine ait olmasını sağlayabilir. Tablo veya aksesuarların rengini siyah-beyaz, mavi-beyaz, sarı-kahverengi gibi günümüz renklerine uyarlayabilirsiniz.

Dikdörtgen Genç Odaların Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Her odada olduğu gibi genç odalarının da aydınlatmaları büyük bir sorun olabilir. Kimi aydınlatmalar odaları olduğundan daha küçük gösterir kimileri ise daha büyük. Bu tarz durumlarda ölçülü ve dikkatli seçimler yapılması en yerinde olacaktır. Odanın büyüklüğüne uygun dikdörtgen led aydınlatma kullandığınızda son derece modern bir görünüm verebilir. Ayrıca her zaman parlak ışığın olması güzel bir fikir olmayabilir, bunun yanında küçük aydınlatmalara da yer verebilirsiniz.

Genç Odalarında Hangi Renklere Önem Verilmeli?

Odalarda kullanılan bazı renkler, odanın havasının tamamen değişmesini, daha modern ve şık gözükmesini sağlayabilir. Bunun için oldukça önemlidir. Çocuk odalarında kullanılan pembe, mavi veya mor gibi alışılagelmiş renklerin yanında sarı, kahverengi, beyaz, siyah veya gri gibi günümüzde moda olan renklerin tercih edlimesi daha iyi olabilir. Bu renklerin birçoğu gün geçtikçe solmayacağı için rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Genç Odalarındaki Tabloların Tercihi

Diğer odalar gibi genç odalarında da kullanılan tablolar son derece önemlidir ve odanın boyutunu değiştirebilir. Bunun için şu tavsiyelere dikkat edebilirsiniz:

  • Ünlü ressamların tablolarına yer verildiğinde odanın ışığı daha iyi yansıtılabilir.
  • Tablolarda kullanılan kırmızı, sarı, mavi gibi sıcak tonlar odanın havasını değiştirecektir.
  • Tercih edilen tablonun boyutu oldukça önemlidir. Odanın dar ya da geniş gözükmesine sebep olabilir.
  • Dans, müzik gibi sanatsal; bilim, sinema figürleri gibi kültürel öğelere yer verilebilir.

Bu gibi tablolar odaya girer girmez dikkati üzerine çeker ve odanın en gözdesi olmayı başarır. Mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Dikdörtgen Genç Odalarında Minimalist Görünüm Nasıl Sağlanır?

Dikdörtgen Genç Odası

Son derece önemli bir konu olan minimalizm, özellikle günümüz gençlerinde sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Bunun sebebi de daha düzenli bir görünüm vermesi. Kullanılan renklerin gri, mavi, beyaz gibi iç açıcı renkler olması bir yana eşyaların saklandığı dolaplar, kitaplık kapakları gibi ürünler de oldukça önemli.

Az aksesuar ve eşyanın tercih edilmesi gençler için avantaj. Özellikle mumlarla süslenmiş kitaplık ya da raflar harika bir göz zevki oluşturmaya yetiyor. Kullanılan şifonyerlerin de oda içinde fazla olmaması gerekiyor.

Dekorasyon Önerileri

Dekorasyon fikirlerinin en çok önemli olduğu odalardan biridir genç odaları. Şekli ve rengi genel olarak dizaynını etkileyebilir. Bunun için öncelikle duvar kağıdı ve zeminleri aynı renk yaparak başlayabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise mimarların önerisine göre üçgen, daire gibi geometrik şekilleri oda içerisinde kullanmak odaya girenlere olumlu izlenimler veriyor.

Masalar, sehpalar, halılar, sandalyeler ya da duvarların figürleri bu şekillerle donatılabilir. Diğer bir seçenek de pencerelerin çevresini açık bırakmak. Odayı boğmadan ve ışığın girmesini engellemeden dizayn etmek mümkün. Bunun için ilk olarak pencere çevresine boşluk bırakıp eşya koymayarak başlayabilirsiniz. Son olarak ise somon rengi, nil yeşili rengi, limon sarısı gibi renklerin kullanımı çalışma isteğini ve huzuru arttırabilir ve odaya daha iyi ışık girmesine yardımcı olabilir.

Dikdörtgen Genç Odalarında Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Odanın belki de en önemli ürünleri perdelerdir. Daha iyi ışığı çekmek ve göstermek için avantajlı şekilde kullanılabilir. Yalnızca kumaş parçası olarak değerlendirilmemelidir. Stor perde veya desenli perdeler bireyin tercihine göre seçilebilir. Bunların yanında istenilen renkte tül seçilerek odanın havası değiştirilebilir.

Zebra desenli ya da fon perdeler odanın olduğundan daha büyük gözükmesini, ışığın daha iyi yansıtılmasını sağlayabilir. Tüm bunlarla birlikte tül stor da kullanılabilir. Hem gün ışığında hem de gece rahatlıkla kullanılan bu perdeler sayesinde birey rahatsız olduğu ışığın gelmesini engelleyebilecek, günün istediği saatinde kullanabilecek.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR