Ana SayfaEv TurlarıKensington Palace Garden

Kensington Palace Garden

Dünya üzerinde milyonluk değerlerde insanların ömürleri boyunca çalışarak alamayacakları malikâneler ve saraylar bulunmaktadır. Hayranlık dolu bakışları üzerlerinde toplayan ve yıllar geçtikçe değerlerine değer katan bu evler dünya gündeminde en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Bu evlerden birisi olan Kensington Palace Garden oldukça değerli ve paha biçilemez bir yapı olarak bilinmekte ve takip edilmektedir.

Bununla birlikte merak edilen ve araştırılan ev turları arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Peki, kendisine bu kadar hayran bırakan ve ihtişamıyla göz dolduran Kensington Palace Garden nerden koruma altında? Kensington Palace Garden nerede? Ünü dünya ülkelerini aşmış olan Kensington Palace Garden sahibi kim? Kensington Palace Garden kimler ev sahipliği yaptı? Kensington Palace Garden büyüklüğü ne kadardır? Kensington Palace Garden değeri ne kadardır? Bunun gibi birçok soru cevaplanmayı beklemektedir.

Kensington Palace Garden Neden Koruma Altında?

Diplomatik olarak koruma altına alınan ve tarihi eser niteliğindeki nadir yapılardan birisi olan Kensington Palace Garden da koruma altındadır. Bir kraliyet sarayı olan Kensington Palace Garden, 15. yüzyıla dayanan geçmişiyle birçok tarihi olaya da şahitlik etmiştir. İlk yapıldığı dönemin izlerini taşıyan bu saray, diplomatik olarak koruma altına alınmaya ve muhafaza edilmeye devam etmektedir. Bu sarayı bu kadar önemli kılan ise Kraliçe Victoria’nın bu sarayda doğmuş, büyümüş ve ölmüş olmasıdır. Kraliçeden sonra birçok kraliyet mensubunun da yaşamış olduğu ve hüküm sürdüğü saray, birçok diplomatik görüşmelere ve ziyaretlere de ev sahipliği yapmıştır. 15. yüzyıldan bu yana birçok eserinde bulunduğu bu saray koruma altına alınan ve yaşayan bir tarihi eserdir.

Kensington Palace Garden Londra

Kensington Palace Garden Nerede?

Kensington Palace Garden; Birleşik Krallık olarak bilinen İngiltere’nin başkenti olan Londra’da bulunmaktadır. Bu saray Londra’da bir kraliyet ikametgâhı olarak kullanılmaktadır. Kraliyet sistemiyle yönetilen İngiltere, resmi günler ve törenler için hali hazırda bulunan Kensington Palace Garden, kraliyet mensuplarına, dük ve düşeslere hizmet vermektedir. Bir durak yeri olarak kullanılan bu sarayda birçok hizmetli ve çalışan bulunmaktadır. Kraliyet ailesinin ve misafirlerinin Londra’daki konaklama yeri olarak da bilinmektedir. Londra’da devasa büyüklükteki bir araziyi tamamen içerisinde barındıran bir alana sahiptir.

Kensington Palace Garden’ın Sahibi Kim?

Kensington Palace Garden sahibi tam olarak bilinmese de hali hazırda kraliyet ailesine ait olduğu bilinenler arasındadır. Mevcut durumda sarayın bir kısmı müze olarak kullanılmakta ve haftanın belli gün ve saatlerinde ziyaretçilerin gezmesine izin verilmektedir. Yapıldığı dönemin ve kraliyet mensuplarının hayatlarına dair parçalar müzede sergilenmektedir. Sarayın kalan diğer kısmında ise Prens William ve eşi Kate Middleton çocuklarıyla birlikte yaşamaktadır. Saray birçok bölüme ayrılmış yaşam alanlarına sahiptir.

Bu Eve Kimler Ev Sahipliği Yaptı?

Kensington Palace Garden 15.yüzyılda Londra’da iki katlı bir malikâne olarak inşa edilmiş daha sonraları ise esas dokusu ve mimarisi korunarak üzerine kat çıkılmıştır.17.yüzyılda dönemin en ünlü mimarları Christopher Wren,Nicholas Hawskmoor tarafından 1605 yılında saray formunda yeniden yapılan Kensington Palace Garden günümüze kadar ihtişamıyla gelmeyi başarmış nadir yapılardandır. Bulunduğu döneme ait dokunuşlar taşıyan bu yapı görenleri kendisine hayran bırakmaya devam etmektedir. Kensington Palace Garden 17. yüzyıldan günümüze kadar birçok kraliyet mensubuna ev sahipliği yapmış ve yapmaya da devam etmektedir.

Kraliçe Victoria’nın doğduğu saray olarak bilinen Kensington Palace Garden’da Prenses Margaret ve Prenses Diana’ya, eşi Prens Charles, çocukları William ve Harry’e ev sahipliği yapmıştır. Bir dönem Prens Harry ve eşi Meghan Markle’da bu sarayda yaşamış ve daha sonra taşınma kararı almışlardır. Dönemin ABD başkanı Obama ve eşi First Lady Michelle Obama İngiltere Prensi George ile ilk olarak Kensington Palace Garden sarayında tanıştıkları ve diplomatik görüşmelerini yine burada yaptıkları bilinmektedir. Bu saray birçok diplomatik süreçlere de tanıklık etmiştir.

Kensington Palace Garden’ın Büyüklüğü Ne Kadardır?

Kensington Palace özellikle bahçesiyle ün yapmış bir saraydır. Bahçesinin sahip olduğu görkem ve ihtişamın yanı sıra mevcut büyüklüğü de oldukça konuşulmaktadır. Kensington Palace Garden sarayının kendi büyüklüğü hariç sadece sahip olduğu bahçenin genişliği yaklaşık olarak 270 hektarlık bir alana sahiptir.

Bu bahçede dünyanın birçok ülkesinden özel olarak getirtilmiş bir bitki örtüsü bulunmaktadır. Binlerce türden egzotik ve eşsiz bitki ve ağacın bulunduğu bahçenin merkezinde yer alan saray görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Birçok türden bitkiye ev sahipliği yapan bu bahçede bir de gölet bulunmaktadır. Bahçenin dışında sarayın büyüklüğü ve içerisinde barındırdıkları da merak konusudur.

Kensington Palace Garden içerisinde bulunanlar kısaca şöyledir;

  •  Sarayın içerisinde toplamda 12 yatak odası bulunmaktadır.
  •  Yüzme havuzu ve 20 araç kapasiteli bir otoparkı bulunmaktadır.
  •  1 Türk Hamamı bulunan sarayın birden fazla tuvaleti, misafirhanesi ve salonu da bulunmaktadır.
  •  Bunun yanı sıra sarayın belli bir bölümünde kraliyet ailesi mensuplarına ait kişisel eşya ve yaşam alanları müzede sergilenmektedir. Müze içerisinde bale salonundan kırmışı salonuna kadar birçok bölüm halkın ziyaretine açılmıştır. Müze de kraliçeye ait birçok kişisel eşya da sergilenenler arasındadır.

Kensington Palace Garden Değeri Ne Kadardır?

Paha biçilemez bir mimariye ve yapıldığı döneme ait birçok tarihi esere sahip olan Kensington Palace Garden, Britanya’nın en değerli sarayı olarak bilinmektedir. Yüzyıllar boyu tarihe, olaylara, törenlere ve ağırlamalara tanıklık eden bu ihtişamlı sarayın değeri rakamlara vurulduğu takdirde 222 milyon dolar değerinde olduğu hesaplanmaktadır. Dudak uçuklatıcı bir değere sahip olan Kensington Palace Garden kraliyet ailesinin birçok nesline ve tarihi olaylara tanıklık etmesi nedeniyle yaşayan ve yıpranmayan bir tarihi eserdir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR