Ana SayfaDekorasyonEviniz İçin Dış Cephe Rengi Fikirleri

Eviniz İçin Dış Cephe Rengi Fikirleri

Evinizi boyamak büyük bir yatırım gibidir ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok renk vardır. Bu nedenle, evinizi hangi renge boyayacağınızı seçmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Ama biz size yardım etmek için buradayız.

Bu listeyi sadece evinizin dışını boyama konusunda heyecanlandırmakla kalmayıp, aynı zamanda düşünme sürecinize rehberlik etmek için de derledik.

Dış cephe rengi konusunda size evinizi hangi renge boyayacağınızı söyleyemesek de doğru kararı vermeniz için ihtiyacınız olan araçları sağlayabiliriz. İyi şanslar!

En Popüler Dış Cephe Renkleri

Tasarım blogu Brick and Batten’e göre bu yıl, dış cephe renk şemalarında doğa ilk sırada yer alıyor.

İşe koyulmak ve boyama projenizde ilerlemeniz için size ilham verecek en moda renklerden birkaçını seçtik.

Eviniz İçin Dış Cephe Rengi Fikirleri

Yumuşak Yeşil/Gri

Boya uzmanları Sherwin-Williams, nostaljik orta ton olarak tanımladığı Evergreen Fog rengini 2022 için yılın rengi olarak seçti. Yumuşak orman yeşili ve grinin bu karışımı, silik ten rengi ve kirli beyaz vurgu ile iyi bir şekilde eşleşir.

Eviniz İçin Dış Cephe Rengi Fikirleri

Boz Kahverengi

Boz kahverengi boya, evinizin dış cephesini özelleştirmenizi kolaylaştıran yeşil veya gri gibi çeşitli tonlardan kaynaklanır.

Eviniz İçin Dış Cephe Rengi Fikirleri

Açık Gri

En trend renklerden biri olan açık gri dış cephe, evinize ultra modern bir görünüm kazandırır.

Eviniz İçin Dış Cephe Rengi Fikirleri

Gri-Mavi

Gri-mavi bir renk seçmek, evinize tipik bir griden daha fazla sıcaklık ve samimiyet katar.

Eviniz İçin Dış Cephe Rengi Fikirleri

Adaçayı Yeşili

Adaçayı yeşili bir ev, döşeme ve çevre düzenlemesi gibi diğer şeyleri vurgulamanızı sağlayan doğal bir ton sunar.

Eviniz İçin Dış Cephe Rengi Fikirleri

Gri-Yeşil

Gri-yeşil renk tonu, her türlü ev tarzına uyar ve konfor bölgenizin dışına çıkıyormuş gibi hissetmenizi sağlayan güvenli bir seçimdir.

Eviniz İçin Dış Cephe Rengi Fikirleri

Tereyağı Sarısı

Soluk sarı rengi, bulunduğunuz konumda evinizi diğer evler arasında garip gösterecek ve sizin evi aşırı öne çıkaracak bir renk değildir. Bu renk evinize samimiyet ve sadelik katar.

Eviniz İçin Dış Cephe Rengi Fikirleri

Soluk Mavi

Işıltılı ve canlı bir etki için, dış cephe boyanızı soluk mavi seçin. Soluk olması konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü soluk renkler geleneksel bir hava yaratır.

Eviniz İçin Dış Cephe Rengi Fikirleri

Koyu Mavi

Odanızın ışıklarıyla bir bütün oluşturan koyu mavi dış cephe, dışarıdan bakıldığında eve uğramak için mükemmel bir ortam sağlıyor.

Eviniz İçin Dış Cephe Rengi Fikirleri

Şarap Rengi

Evinizin dış cephe kaplamasındaki koyu kırmızı, geleneksel bir görünüm verirken aynı zamanda bir kişiliğe sahip olmanızı sağlar.

Eviniz İçin Dış Cephe Rengi Fikirleri

Sıcak Kahverengi

Tüm yıl boyunca size en sevdiğiniz tarçınlı latteyi hatırlatan zengin bir renk, evinizin dış cephesi için sıcak bir kahverengi kullanmak eşsiz bir seçimdir.

Eviniz İçin Dış Cephe Rengi Fikirleri

Siyah

İskandinavya’dan ilham alan minimal bir görünüm için, mat siyah dramatik bir etki yaratır.

Dış Cephe Boya Renklerini Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dış cephe renginize karar verirken bu yedi hususu aklınızda bulundurun.

1. Peyzaj

Bahçenizde düzenleme yapıyorsanız ve çeşitli dekoratif bitkilere sahipseniz, evinizin renginin bahçe ile nasıl görüneceğini göz önünde bulundurun. Ayrıca parlak, cesur renkleri seviyorsanız, ilkbahar ve yaz aylarında bu renklerin bir kontrast yaratabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

2. Komşularınız

Yakın komşularınız eviniz için hangi rengi seçeceğiniz konusunda sizi zorlamayacak olsalar da onları da göz gönünde bulundurun. Bir gün evinizi satmayı planlıyorsanız, yanlış seçimlerinizden kaynaklanan olumsuz sonuçların öne çıkmasını istemezsiniz. Öne çıkan, ancak aynı zamanda sizin yanı başınızdaki evleri de tamamlayan bir renk, evinizin mahallenizle daha uyumlu görünmesini sağlayacaktır.

3. Ev Malzemeleri

Evinizin dış cephesinde herhangi bir yerde tuğla veya taş varsa, evinizin dış renk şemalarıyla çelişmeyen renkleri seçmek isteyeceksiniz. Hem tuğla hem de taş, kendi başlarına öne çıkan renklere sahip olabilir, bu nedenle seçtiğiniz herhangi bir rengin bu malzemeleri tamamlaması gerekir.

4. Çatınız

İster teneke ister kiremit çatınız olsun, evinizin dış renginin çatınızın rengiyle uyumlu olması gerekir. Dış cephenizi boyamak için seçtiğiniz renkle çatı rengini eşleştirmenize gerek yoktur – ancak birbirlerini tamamlamaları gerekir. Sıcak kaplama renklerini sıcak çatı renkleriyle ve soğuk kaplama renklerini soğuk çatı renklerine uyumlu olması bir kural gibidir.

5. Evinizin Büyüklüğü

Evinizin daha büyük görünmesini istiyorsanız, daha açık, pastel bir renk gözü ‘kandırır’ ve daha büyük görünmesini sağlar. Evinizi satın alacak kişilerin evinizin büyüklüğünden dolayı indirim isteyeceğinden endişeleniyorsanız, daha açık bir ton seçin.

6. Uzun Ömürlü Boya

Her beş yılda bir evinizi boyamak için bütçeniz yoksa daha parlak renklerden uzaklaşmak isteyeceksiniz çünkü bu renklerin zamanla hızla solduğu bilinmektedir.

7. Satış Değeri

Plan birkaç yıl içinde satmaksa, potansiyel alıcıları korkutacak bir renk seçmek istemezsiniz. Parlak mor bir renk size mükemmel görünebilir, ancak diğer insanlara hoş görünmeyebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Trend olan dış cephe renkleri nelerdir?

Aşağıdaki renkler şu anda gittikçe yaygınlaşan renklerdir:

  • Gri/yeşil
  • Boz Kahverengi
  • Açık gri
  • Gri-mavi
  • Adaçayı yeşili
  • Mavinin tonları
  • Kahverengi
  • Şarap Rengi

Dış cephe boya rengini nasıl seçerim?

Her zaman sizi heyecanlandıran ve rahatlatan bir renk seçmelisiniz. Eviniz sadece arkadaşlarınıza ve ailenize karşı misafirperverce bir hissiyat uyandırmamalı, aynı zamanda sizin için de aynı şeyleri hissettirmelidir. Bir evin sizin için ne olması gerektiğini somutlaştıran bir renk seçin.

Ancak, yakın gelecekte evinizi satmayı planlıyorsanız, daha doğal bir renk tercih edin. Parlak bir renk tercih ederseniz ciddi bir alıcı bulsanız bile satış süreci muhtemelen daha zor olacaktır.

Hangi renkler en hızlı soluyor?

Parlak renkler, UV radyasyonunun üzerlerindeki etkisi nedeniyle solmaya karşı daha hassastır. Parlak sarılar, maviler veya kırmızılar, yumuşak renklere kıyasla daha hızlı solar.

Hangi renkler bir evin daha büyük görünmesini sağlar?

Eviniz küçükse daha açık bir renk daha büyük görünmesini sağlar. Kirli gri, süt beyazı ve bej gibi izlenimci, pastel renkleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR