Ana SayfaHalıDekorasyonun Tamamlayıcısı: Doğru Halı Seçimi

Dekorasyonun Tamamlayıcısı: Doğru Halı Seçimi

Halı dekorasyon modelleri yaşam alanlarında olmazsa olmaz denilen eşyalar arasındır. Bir odanın tasarımı ne kadar mükemmel olursa olsun, eğer halı uyumlu değilse tüm büyü anında bozulabilir. Eğer bir odayı yenilemeyi düşünüyorsanız ve halıları önemsemiyorsanız en büyük hata burada gerçekleşir.

Zira yeni mobilyalar veya duvar rengi halı ile uyumlu değilse kötü bir görüntü oluşur. Peki, halınız nasıl seçilmelidir? Burada ev sahibi siz olduğunuz için karar tamamen sizindir. Ayrıca her evin ve odanın dekoru farklı olduğu için halılar da farklılaşır. Dolayısıyla ne seçmeniz gerektiğine değil, nasıl seçebileceğiniz daha çok öne çıkar.

Burada temel konu, sizin ne tür bir halı istediğinizdir. Öncelikle en kullanışlı halı çeşidi arasından bir tercihte bulunmanız gerekir. Günümüzde kullanılan bazı seçenekler,

 1. Polyamid Halı,
 2. Polyester Halı,
 3. Akrilik Halı,
 4. Yünlü Halı,
 5. Shaggy Halı,
 6. Bambu Halı,
 7. Peluş Halı,
 8. Viskon Halı,

Gibidir ve hepsinin farklı özellikleri vardır. Dolayısıyla yıkama koşulları da farklılık arz eder. Hangisini seçmeniz gerektiğine, hepsini tek tek inceledikten sonra karar verebilirsiniz. Eğer avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirirseniz, evinize ve odanıza tam uyum gösterecek olana karar verebilirsiniz.

Doğru halı nasıl seçilir?
Doğru halı nasıl seçilir?

Halı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Halı boyutu nasıl olmalı? Bu tamamen sizin kararınıza ve hangi odada kullanacağınıza göre değişir. Eğer halının mobilyaların altına kadar uzanmasını istiyorsanız geniş boyutlu seçeneklere göz atmanız gerekir. Ancak orta bölümü kapatacak kadar olan halılar istiyorsanız buna yönelik inceleme yapılmalıdır.

Her odanın boyutu farklı olduğu için, bir evde kullanılan halı sizde çok büyük veya küçük olabilir. Peki, bu durumda ne yapmalıdır? Öncelikle halıyı hangi odada kullanacaksanız, kaplamasını istediğiniz yere göre ölçüm yapılmalıdır. Ardından alımlar buna göre gerçekleştirilmelidir.

Bundan sonra halının ön planda mı, yoksa arka planda mı olması gerektiğine karar verilmelidir. Eğer önde olmasını istiyorsanız odanın renk ve stiliyle zıt tercih edilmelidir. Böylece insanlar odaya baktığında farklı tasarım üzerine odaklanabilir. Ancak arka plana atmak istiyorsanız diğer renklerle uyumlu olmalıdır.

Halılar Hangi Renklerde Seçilebilir?

Peki, halı seçiminde nelere dikkat edilmeli açısından renkler nasıl seçilebilir? Bu tamamen sizin görüşünüze göredir. Eğer sadelik taraftarıysanız toprak, bej ve gri renkler kullanılabilir. Aynı zamanda beyaz renkler de tercih edilebilir. Ancak renkli seçeneklere düşkünseniz desenli, yeşil, mavi renkli halılar daha öndedir.

Önce halılar mı mobilya-perdeler mi seçilir? Bu konu her ne kadar kafa karıştırıcı gibi görülse de aslında oldukça basittir. Burada ilk olarak odanın boyanması gelir. Eğer sonrasında halıyı belirlerseniz mobilya ve perdeleri buna göre belirlemek şartı doğar. Ancak istediğiniz seçenekler uyumlu olmayabilir.

Bu sebeple öncelikle mobilyalar, ardından perdeler ve en son da halılara karar verilmelidir. Mobilyalarınız açık renkte değilse ve halıyı öne çıkarmak istiyorsanız açık renkler kullanılmalıdır. Ancak uyumlu olmasını tercih ediyorsanız benzer koyu renkler incelenmelidir.

Halı Renkleri Psikoloji Etkiler Mi?

Halı dekorasyon modelleri arasında renklerin insanları etkileyip, etkilemediği her zaman merak edilir. Günümüzde bilinen bir gerçek, renklerinin insanlar üzerinde etkilerinin olduğu yöndedir. Buna göre bazı evler daha canlı, diğerleri de daha soğuktur. İnsanın enerjisi ve psikolojisi de buna dair olumlu yahut olumsuz etkilenir. Bu nedenle alım yapmadan önce hangi rengin, ne anlama geldiği mutlaka incelenmelidir.

Eğer daha samimi bir ev ortamı arıyorsanız,

 1. Kahverengi,
 2. Bordo,
 3. Orman stili yeşil,
 4. Defne yaprağı tonu,
 5. Mor,

Gibi renkler tercih edilebilir. Eğer eviniz ya da odanız küçükse yapmanız gereken bunu büyük göstermedir. Bu da renkler sayesinde olur. Şayet açık renkleri kullanırsanız daha geniş olduğu hissiyatını uyandırabilirsiniz. Ayrıca aynaları da güzel bir şekilde konumlandırırsanız maksimum etkiyi elde edebilirsiniz.

Ancak yatak odası gibi yerlerde sakinlik ve huzur arandığı için daha sade halı renkleri önerilir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR