Ana SayfaKendin YapEvde Ekmeğini Kendin Yap

Evde Ekmeğini Kendin Yap

Her ülkenin kendine has bir mutfak kültürü bulunuyor. Mutfak kültürlerinin şekillenmesinde her ne kadar farklı etkenler bulunsa da genel olarak her coğrafyanın kendine özgü yeme alışkanlıkları olduğu biliniyor. Mutfak kültürü bazen benzerlik gösterse de çoğu zaman birbirinden oldukça farklı içeriklere sahip oluyor. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ekmeğin ana maddesi buğdayın ilk yetiştiği topraklar olan Anadolu’da ekmek kültürü oldukça geniştir. Ülkemizde ekmek her yemekte ve her öğünde tüketilen temel besin olarak sofralarda yer alıyor. Hatta ekmeğin kutsal olarak görüldüğü ve kabul edildiği ülkemizde pek çok şey ekmek kazanmak gibi yapılıyor.

Ekmek konusunda her ne kadar sınırlı bir mutfak kültürüne sahip olduğumuz gibi bir algı olsa da aslında bu konuda oldukça fazla çeşide sahip bir mutfağımız bulunuyor. Geçmişte her ne kadar pek çok kişi ekmeğini evinde yapsa da günümüzde ne yazık ki bu durum daha farklı oluyor. Pandeminin etkisiyle beraber dışarıdan ekmek almak istemeyen pek çok kişi ekmeğini kendin yap diyerek evde kendi imkanlarıyla ekmek yapmaya başladılar. Her ne kadar fırından aldıkları ekmekler gibi yapamadıklarını düşünseler de zamanla dışarıdan aldıkları ekmeklerden daha lezzetli ve sağlıklı ekmekler yapmaya başlıyorlar.

Ekmek düşkünü bir toplum olarak pek çok kişinin kendi evinde ekmeğini kendin yap demesi üzerine ortada birçok tarifte dolaşmaya başlıyor. Ekmek tüketimi denilince Dünya genelinde ilk akla gelen ülkeler arasında yer alıyoruz. Bu nedenle ekmek tüketmekten asla vazgeçilmiyor.

Ekmeğini Kendin Yap
Ekmeğini Kendin Yap

Ekmek Nasıl Yapılır?

Ekmeğini kendisi yapmak isteyen pek çok kişi ilk olarak daha çok bazlama olarak tabir edilen ekmek tariflerini denemeyi tercih ediyor. Bunun nedeni ise dışarıdan ya da fırınlardan aldığımız ekmeklerin tarifini tam olarak bilinmemesi etkili oluyor. Ayrıca pek çok kişi fırından aldığınız ekmekleri evdeki fırında yapamayacağını da düşünüyor. Ancak birkaç deneme sonucunda sizde kendi evinizde kolaylıkla fırından aldığınız ekmekler gibi çıtır çıtır ve taze ekmekleri kolayca yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey birkaç tarifi deneyip fırın ekmeğine en yakın olan ekmeği kendi fırınınızı dikkate alarak hazırlamanız oluyor.

Genel olarak ekmeği nasıl yapacağını bilmeyen kişiler için ekmek yapımı oldukça zor olarak kabul ediliyor. Ancak ekmek hamurunun son derece az malzemeyle oluşturulduğunu öğrenince pek çok kişi evde ekmek yapmanın bağımlısı oluyor. Hatta kendi ekmek çeşitlerini bile yaratıcılıkla yapıyorlar. Ekmek yapmanız için sadece un, su, maya ve tuza ihtiyacınız var. Çok katı olmayan bir kıvamda hamurunuzu yoğurup dinlendirdikten sonra ekmeğinizi kolayca evinizde yapabilirsiniz.

Neden Kendi Ekmeğimizi Kendimiz Yapmalıyız?

Günümüzde pek çok kişinin doğal olana yani doğaya yöneldiği gayet bilinen bir şeydir. Buna bir de geleneksel yöntemlerle hazırlanan yiyecekler ekleniyor. Artık sağlık konusunda daha bilgili olmaya başlayan insanlar dışarıda nasıl ve hangi malzemelerle yapıldığı belli olmayan ekmekleri satın alıp tüketmek yerine kendi ekmeğini yapmayı tercih ediyor. Genelde ekmeklerini kendileri yapan kişiler sağlıklı unları ve tuzları kullanıyor. Aynı zamanda ekmekte kullanılan mayayı evde kendi yaptığı ekşi mayayla yapanlarda bulunuyor. Bu sayede ekmeklerinin daha sağlıklı olmasını sağlıyorlar. Ayrıca evde yapılan ekmeğin bağırsaklara daha faydalı olduğu da biliniyor. Pek çok hastalığın tedavisine destek olmak için evinizde kendi ekmeğinizi yapabilirsiniz.

Evde Ekmek Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her şeyde olduğu gibi evde ekmek yaparken de dikkat edilmesi gereken birkaç önemli şey bulunuyor. Evinizde yaptığınız ekmeğin daha sağlıklı olduğunu düşünmeniz için sağlıklı malzemeleri bir arada kullanmanız gerekiyor. Ayrıca ekmeğinizin içinin yumuşak dışının sağlıklı olması içinde fırınınızın ayarına dikkat etmelisiniz. Her ne kadar tarifleri verirken fırında duracağı zamanda belirtilse de aslında her fırın farklı olduğu için devamlı olarak kontrol etmenizde fayda vardır.

Evde Ekmek Yapımı
Ekmeğini Kendin Yap

Ekmek Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Her yiyeceği hazırlarken birkaç malzemenin bir arada bulundurulması gerekiyor. Malzemelerinin en az olduğu yiyeceklerin başında da ekmek geliyor.

Evde ekmek yaparken kullanacağınız temel malzemeler şunlardır:

  • Un
  • Su
  • Tuz
  • Maya

Bu malzemeler temel fırın ekmeği için oldukça yeterli oluyor. Ancak siz ekmeğinize daha da lezzet katmak isterseniz çeşitli baharatları ve kuruyemişleri de ekleyebilirsiniz. Ayrıca peynir, domates ve zeytin gibi ürünleri de ekmek yapımında kullanarak ekmeğinizin lezzetini katlayabilirsiniz.

Ekmek Pişirirken Fırın Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Ekmek pişirirken en çok dikkat edilmesi gereken kısımlardan biri de fırının ayarı oluyor. Genelde tek bir ayarda ve en yüksek ısıda evde ekmek pişirme işlemi yapılıyor. Ancak bu doğru bilinen yanlışlardan sadece biridir. Ekmek pişirme konusunda fırınınızı iyice tanımanız gerekiyor. Ayrıca ilk olarak daha düşük ısıda fırını kullanırken belli bir süre sonra yüksek ısıya getirmeniz gerekiyor. Ayrıca fırınınızı fansız ayarda kullanmaya da dikkat etmelisiniz. Bu pişirme şekliyle ekmeğinizin içi yumuşak dışı da çıtır oluyor.

Ekmek Yapımının Püf Noktaları

Ekmek yapmanın birçok püf noktası bulunuyor. Bunların başında da ekmek hamurunun iyice yoğrulması ve sıvıyağ kullanılarak katlanması gerekiyor. Katlama işlemi birkaç saat aralıklarla düzenli olarak yapılırsa ekmeğin içi hem dolgun hem de mayalanmış oluyor. Ayrıca genelde evde ekmek yapanlar iç kısmının pişmediğinden şikayet ediyor. Bunun içinde ekmeğinize şekil verdikten sonra keskin bir bıçakla üzerine çizik atmanız gerekiyor.

Puf Puf Ekmek Yapmanız İçin Tüyolar

Puf puf bir ekmek yapmanız için ekmeğin nemli bir ortamda kurumadan pişmesi gerekiyor. Bunun içinde fırınınızın en alt tabanına yanmaz yapışmaz bir kaba su koymanız yeterli oluyor. Bu sayede ekmeğiniz suyun buharlaşmasıyla puf puf oluyor.

Sağlığımız İçin Günlük Ekmek Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Aslında bu durum pek çok şeye bağlı olarak farklılık gösterse de uzmanlar günde 2 veya 3 dilim ekmek yenilmesini öneriyor.

Evde bazı işleri kendiniz yapmayı seviyorsanız bu kategorimize https://evterapisi.com/kendin-yap/ göz atmayı unutmayın.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR