Ana SayfaKendin YapEvde Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Evde Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda sevdiklerinize ne hediye alacağınızı düşünür ve bu konuda uzun zamanlar harcarsınız. Uğraşılmış bir hediye vermek isterseniz kendin yap ürünler tercih edebilirsiniz.

Kendin yaparak hem uğraşmış hem de karşınızdaki insanı mutlu etmiş olursunuz. Kendin yap teknikleri ile yapılan birbirinden güzel hediyeler mevcuttur. Bu hediyelerden biri muhakkak ki kar küresi olacaktır.

Bu hediye sevgili, arkadaş, anne ve diğerlerini oldukça mutlu edecek bir hediyedir. Ayrıca birbirinden güzel kar küreleri yaparak evinize ayrı bir atmosfer katabilirsiniz.

Kar küreleri ev ortamında yer alan basit eşyalar kullanılarak kolayca yapılabilmektedir. Ayrıca bu küreleri yaparken kendi tarzınızı ve zevkinizi yansıtabilirsiniz. Kar kürelerine fotoğraf daha ekleyebilir ve yaratıcı fikirler ortaya atabilirsiniz. Hediyelik el yapımı kar küreleri son zamanlarda oldukça fazla tercih edilmektedir.

Evde Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Kar Küresi Nedir?

Kar küresi sevdiğiniz kişilere verebileceğiniz bir tür hediye çeşididir. Kar küreleri içerisinde belirli figürler yer alır. Bu figürler bazen bir yılbaşı ağacı bazen bir karda adam olabilir.

Dışı cam bir fanus ile kaplı olan bu kar küreleri içerisinde kar tanelerini andıran beyaz parçacıklar yer alır. Bu kar taneleri hareketli ve görsel olarak farklı duyguları yansıtacak bir yapıya sahiptir.

Kar küresi ters çevrildiği taktirde kar tanelerinin yavaş yavaş yere inişi gerçekleşmiş olur. Bu olay kişinin ruhen daha iyi ve olumlu hissetmesini sağlar. Yani kar küresi çok güzel duyguları yansıtan bir tür hediyelik eşyadır.

Evde Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Hazır satılan kar küreleri piyasada oldukça fazladır. Fakat kendi emeğiniz ile de kar küreleri yapabilirsiniz. Bunun için evde yer alan birkaç malzemeye ihtiyaç vardır. Öncelikle evlerinizde bulunan bir kavanoz seçin.

Kavanoz seçimlerinde boyut ve desenli veya sade olup olmaması size kalmıştır. Elinize aldığınız kavanozun kapağına yapay kar küresinin içerisinde bulunmasını istediğiniz figürleri bir yapıştırıcı yardımıyla yapıştırın.

Bu figürlerin hangi şekiller olacağı size kalmıştır. Fakat seçilen figürler kavanoz içerisine rahat sığabilmelidir. Uygun boyutlara sahip olan figürleri yapıştırdıktan sonra yapıştırıcının kuruması için bekleyin. İyice kuruduktan sonra kavanozun içerisine bir miktar su doldurun.

Kar görünümü elde etmek için simler kullanılabilir. Veya beyaz görünüme sahip parçalanmış köpükler kullanabilirsiniz. Su içerisine kar taneleri amacı ile kullandığınız simleri koyduktan sonra hemen arkasından gliserin ekleyin.

Bu daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Gliserin bulamıyorsanız kullanmayabilirsiniz. Şimdi bütün işlemleri tamamlamış olacaksınız. En son işlem ise kavanozun kapağını sıkı bir şekilde kapatmak olacaktır. Kapak sıkı bir şekilde kapatıldıktan sonra kavanozu ters çevirin. Ve evde kolay malzemeler ile kar küresi yapmış olacaksınız. Dilediğiniz kadar kar küresi yapabilir ve evinizin köşelerini süsleyebilirsiniz.

El Yapımı Kar Küresi Yapımı

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kar küresi yaparken daha estetik sonuçlar almak için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar mevcuttur.

Dikkat edilmesi gereken kurallar şunlardır:

 • Öncelikle kavanoz seçimine dikkat edilmelidir. Saydam bir kavanoz seçilmelidir.
 • Kaliteli ve sağlam yapıştıran bir yapıştırıcı seçilmelidir.
 • Seçilen figürler kavanozun içerisine sığmalı ve boyutuna uygun olmalıdır.
 • Kavanozun içerisinde su kullanılacak ise kavanoz tamamen doldurulmamalıdır.
 • Kavanoz içerisinde su kullanılmayacak ise kavanoz kuru bir bez yardımı ile önceden silinmelidir.
 • Gliserin kullanmak daha etkili bir sonuç almanızı sağlayacaktır.
 • Kavanozun kapağı sağlam şekilde kapanmalıdır. Aksi taktirde sızdırma gibi olumsuzlara neden olabilir.

Bu gibi hususlara dikkat edildiği taktirde görsel olarak memnun olacağınız sonuçlar alabilirsiniz. Kar küreleri yapım aşamasında ve sonrasında dikkatli kullanım çok önemlidir. Kavanozda çatlak gibi olumsuz faktörlerin olması kar kürelerinin kullanım ömrünü azaltır. Kırılgan olan bu kar küreleri güvenli şekilde muhafaza edilmelidir.

Evde Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Püf Noktaları

Kar küreleri yaparken bazı püf noktaları göz önünde bulundurmak gerekir. En önemli püf nokta ise model seçimidir. Seçilen modele göre dikkat edilecek birçok püf nokta vardır. Kar küreleri yapımında en önemli püf nokta küre içerisinde gliserin adı verilen madde kullanmaktır.

Bu madde daha estetik ve gerçekçi bir kar küresine sahip olmanızı kolaylaştıracaktır. Bir diğer püf nokta ise büyük figürler seçmemektir. Büyük figürleri yapıştırması zor olur ve eğik bir görüntü oluşturabilir. Bu yüzden kavanoz seçimleri ile orantılı şekiller kullanmak en doğru seçenek olacaktır.

Kar Küresi Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kolay bir kar kürek yapmak için evde kullanabileceğiniz malzemeler mevcuttur.

Malzemeler şunlardır:

 • Bir adet cam kavanoz
 • Birbirinden güzel şekilli figürler
 • Kurdele
 • Renklendirme amaçlı renkli kalemler
 • Sim veya beyaz parçalanmış köpükler
 • Su
 • Tutkal

Bu malzemeleri kullanarak evinizde birbirinden güzel çeşitlerde kar küreleri yaratabilirsiniz.

Evde Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Susuz Kar Küresi Yapımı

İsterseniz yaptığınız kar küresinin içerisine su eklemeyebilirsiniz. Kavanozun kapağına figürleri yapıştırın. Kavanoza gliserin ve simleri ekleyin. Su koymadan da kar kürenizi aynı işlemleri uygularsak yapmış olacaksınız.

Fotoğraflı Kar Küresi Yapımı

Kar kürelerini yaparken değişiklikler yapabilirsiniz. Figürler yerine fotoğraf kullanabilirsiniz. Bu kar küresinin daha özel olmasını sağlayacaktır. Bunun için bir fotoğraf karesine ihtiyacınız olacaktır. Fotoğraf kavanoza uygun şekilde kesilmelidir.

Figürlerle birlikte kavanozun kapağına yapıştırılabilir. Diğer kar küresi yapımından tek farkı fotoğraf karesi ile zenginleştirilmiş olması.

Kar Küresini Evde Yapmanın Maliyeti Nedir?

Kar küreleri satın almak isteyenlere fiyatlar fazla gelebiliyor. Bu gibi durumlarda en maliyetlisi evde kar küreleri yapmak olacaktır. Evde kar küreleri oldukça uygun fiyatlara denk gelmektedir. Kişinin bütçesini zorlamaz.

Tabii ki bu maaliyet oranının daha az olması için evde bulunacak ürünler tercih etmek gerekir. Kar küresinin modeline ve malzemelerine göre fiyatlar değişebilir. Basit bir kar küresi ile çok malzeme gerektiren bir kar küresi farklı maliyetlere sebep olabilir. Genellikle 25 veya 100 TL gibi fiyatlar ile güzel kar küreleri yapmak mümkündür

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR