Ana SayfaGüncelEvde Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

Evde Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

Evde elektrik tasarrufu yapmak, fatura tutarınızı azaltır. Kullandığınız cihazlar, teker teker önemsiz görünse de tümü bir araya geldiğinde bütçenize yük olabilir. Sizin için hazırladığımız elektrik tasarrufu önerileriyle elektrik faturanızı düşürebilir, ekonomik yükünüzü hafifletebilirsiniz.

Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

Elektrik Faturasını Nasıl Azaltabilirsiniz?

Kullanmadığınız Aletleri Prizden Çıkarın

Evinizi turlayın. Kapalı olan televizyonunuzu, bilgisayarınızı, oyun konsolunuzu, çay makinenizi ve kullanmadığınız halde prize takılı olan elektrikli eşyalarınızı prizden çıkarın. Az miktarda da olsa kapalıyken elektrik harcarlar.

Pratik bir öneri: İster çoklu ve kablolu ister duvarda olsun, anahtarlı priz kullanmak, kapalı aletlerinizin elektrik çekmesini kolayca engellemenizi sağlar. Tek yapmanız gereken, anahtar yardımıyla elektriği kesmek.

Cihazları Ortak Kullanın

Ailenizle veya ev arkadaşlarınızla çamaşır makinesini birlikte kullanın, kıyafetlerinizi birlikte yıkayın. Böylece makine daha az çalışarak daha çok verim sağlamış olur. Aynısı çay/kahve makinesi, su ısıtıcısı, kurutma makinesi gibi cihazlar için de geçerli.

Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

Çamaşırlarınızı Soğuk Suyla Yıkayın

Çamaşır yıkarken harcanılan elektriğin önemli bir bölümü suyu ısıtmaya yöneliktir. Çamaşırlarınızın gerçekten sıcak suyla yıkanması gerekmiyorsa soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Sıvı deterjan kullandığınız zaman, soğuk suda da aynı şekilde temizleneceklerdir.

Yıkanmış Bulaşıkları Doğal Yollarla Kurutun

Bulaşık makinenizi kurutma moduna almayın. Bir bez yardımıyla mutfak eşyalarınızı kurutabilirsiniz. Ayrıca makinenin kapağını açık bırakabilirsiniz, kendi kendilerine de kururlar.

Tasarruflu Cihazlar Kullanın

Evinize yeni bir elektrikli cihaz alacaksanız enerji verimliliği en yüksek cihazları tercih edebilirsiniz.

Fırın Yerine Mikrodalga Kullanın

Eğer fırın yerine mikrodalga fırın kullanmak gibi bir seçeneğiniz varsa mikrodalga fırını tercih edebilirsiniz. Daha kısa sürede daha verimli çalışır.

Işık Kullanımınıza Özen Gösterin

Gereksiz ışıkları kapatabilirsiniz. Ampul sayısını azaltmak amacıyla daha yüksek voltajlı ampulleri de tercih edebilirsiniz. Mesela bir odaya 100 watt’lık bir ampul takıp, 3 tane 50 watt’lık ampulü kapatabilirsiniz.

Mutfakta tavan aydınlatması yerine masa lambası ya da tezgah altı led lambalarını kullanabilirsiniz.

Gündüzleri doğal ışığın içeri girmesine izin vererek ampul kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

Tasarruflu Led Ampuller Kullanın

Tasarruflu led ampuller klasik ampullere göre daha az elektrik tüketirler. Ampullerinizi, tasarruflularla değiştirmeniz cebinizin ve çevrenin yararına olabilir.

Buzdolabının Sıcaklığını Ayarlayın

Buzdolapları genellikle 5 derecede iyi çalışır. Derin dondurucu için ise -18 derece uygundur. Daha düşük sıcaklık enerji israfına girebilir. Bu arada, buzdolabınızın hava almadığından emin olmalısınız. Kapağını uzun süre açık tutmak da enerji tasarrufuna engel olabilir.

Kapı ve Pencerelere Dikkat

Kapıların ve pencere kenarlarının içeri hava sızdırması; kışın ısınma, yazın serinleme problemi yaratabilir. Klimanızı daha verimli kullanabilmek için pencereleriniz kapalıyken içeri hava sızmadığından emin olun. Böylelikle daha az elektrik harcamış olursunuz.

Tavan Vantilatörü Kullanın

Sıcak havalarda klimanın derecesini yükseltmek yerine tavan vantilatörlerini çalıştırın. Her ikisini de aynı ayarda kullanarak hem serinleyebilirsiniz hem de klimanızı düşük ayarda çalıştırarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

Isı Yalıtımına Dikkat Edin

Isı yalıtımı, özellikle kış mevsiminde evinizi ısı kaybından korur. Böylelikle enerji tasarrufu sağlamanıza yardımcı olur.

Yeni bir eve yerleşirken, evde ısı yalıtımı bulunmasına dikkat edin. Kiracıysanız ve evinizde ısı yalıtımı yoksa bunu talep edebilirsiniz. Bununla birlikte kendi eviniz için bir müteahhit ile görüşebilir ya da yalıtım malzemeleriyle kendiniz yapabilirsiniz.

Şofben Yalıtımı Yapın

Evinizde şofben varsa, onu yalıtımla sarın. Bu basit hamle yüzde 10 enerji tasarrufu sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

Su Isıtıcısını Çok Doldurmayın

Su ısıtıcısına her zaman ihtiyacınız kadar su koyun. Böylelikle ihtiyacınız olan sıcak suyu daha az elektrik tüketerek elde edebilirsiniz. Hatta vaktiniz varsa suyu ocakta ısıtabilirsiniz.

Fırınınızı Kapalı Tutun

Bir şey pişirirken kontrol etmek için fırınınızı sürekli açmayın. Her açtığınızda sıcaklık 20 derece düşebilir. Eğer kontrol etmeniz gerekmiyorsa bırakın kapalı kalsın.

Cihazlarınızın Bakımını Yaptırın

Evinizde bulunan cihazların bakımını yaptırarak daha fazla enerji tüketmelerini engellemiş olursunuz. Mesela klima filtrenizi değiştirdiğiniz takdirde daha verimli çalışacağından ısıyı yükseltmenize ya da düşürmenize gerek kalmaz. İstediğiniz sıcaklıkta, istediğiniz gibi çalışır. Aynı durum diğer elektronik cihazlarınız için de geçerlidir.

Akıllı Sayaç Kullanın

Akıllı sayaç kullanmak da elektrik faturanızı düşürmeye yardımcı olur. Çünkü akıllı sayaçlar çoklu tarifeyi gösterebilir. Çoklu tarife, farklı zamanlarda farklı fiyatlardan elektrik kullanabilmenizi sağlar.

Tek zamanlı tarifede, günün her saatindeki elektrik tüketimi aynı şekilde fiyatlandırılır. Üç zamanlı/çoklu tarifede ise fiyatlandırma günün 3 farklı zaman dilimine göre değişiyor:

 • 00-17.00 saatleri arasında normal fiyat
 • 00-22.00 saatleri arasında yüksek fiyat
 • 00-06.00 saatleri arasında indirimli fiyat uygulanıyor.

Elektrik faturalarınızın miktarını düşürmek istiyorsanız akıllı sayaç kullanarak tek zamanlı tarifeden çoklu tarifeye geçip; çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma makinesi gibi elektronik cihazları saat 22.00-06.00 arasında çalıştırarak indirimli fiyattan yararlanabilirsiniz.

Saatler konusunda istisnai bir durum da söz konusu. Sayacınızın saatinin sürekli yaz uygulamasına göre güncellenmediyse ekim ayının son pazar gününden mart ayının son pazar gününe kadar olan dönemde sayacınızın zaman dilimleri birer saat ileridir:

 • 00-18.00 saatleri arasında ortalama fiyat
 • 00-23.00 saatleri arasında yüksek fiyat
 • 00-07.00 saatleri arasında indirimli fiyat uygulanır.

Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

En Çok Elektrik Harcayan Ev Aletleri

Enerji tasarrufu her zaman, her alanda yapılmalıdır. Ancak yine de en çok elektrik tüketen aletleri bilmek, neyi ne kadar tolere edebileceğimizi anlamamız açısından önemlidir. Sizin için en çok elektrik tüketen ev aletlerinin bir listesini yaptık.

 • Klima
 • Su ısıtıcı
 • Saç kurutma makinesi
 • Ütü
 • Tost makinesi
 • Buzdolabı
 • Çamaşır makinesi
 • Elektrikli soba
 • Fırın
 • Televizyon
 • Bilgisayar
 • Mikrodalga fırın
Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR