Ana SayfaKendin YapEn İnce Detaylarıyla Gardırop Boyama

En İnce Detaylarıyla Gardırop Boyama

Gardırop boyama, eski mobilyalarını değerlendirmek isteyen bireylerin ilgisini çeken konular arasında yerini almaktadır. Gardıroplar, odaların büyük bir alanını kapladığı için mutlaka titizlikle boyanmalıdır. Zira kötü boyanmış bir gardırop, odanın tüm enerjisini alıp götürecek ve odanın kötü görünmesine sebep olacaktır.

Gardırop boyama işlemi için gerekli malzemeleri edinip işe koyulabilirsiniz. Ancak direkt olarak boyama işlemine başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. En ince detaylarıyla gardırop boyamayı öğrenmek için aşağıdaki başlıklara göz atmanız tavsiye edilmektedir.

Gardırop ve Giyinme Odası

Gardırop Boyamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gardırop boyama, dışarıdan bakıldığı zaman oldukça kolay bir işlem gibi görünmektedir. Eğer dikkatli yapılırsa odanızın havasını tamamen değiştirecek bu işlem, kötü yapıldığı zaman odanızdan nefret etmenize sebep olacaktır. Bu nedenle aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Boyama yapacağınız alanın zeminini mutlaka naylon ya da gözden çıkarttığınız bir kumaşla kaplamalısınız.
 • Gardırobunuzu daha rahat bir şekilde boyayabilmek için dolap kulplarını sökmeniz tavsiye edilir. Böylece tek bir fırça hareketiyle boya izi kalmadan işlem yapabilirsiniz.
 • Gardırobu boyamadan önce yüzeyinde pürüz varsa zımparalama işlemi yapmalısınız.
 • Eğer gardırobunuzu koyu bir renkten açık bir renge boyayacaksanız, boyanın daha iyi bir sonuç vermesi için astar boyası kullanmanız önerilir.
 • Eğer ilk defa boya yapacaksanız, mutlaka su bazlı bir boya ve boya rulosu kullanmalısınız. Zira bu iki ürün, boyamayı bilmeyen insanların bile rahat bir şekilde kullanabileceği ürünlerdir.
 • Sprey boya kullanacak bireyler, daha önce sprey boya kullanmış olmalıdır. Zira sprey boyalar, yüzeyde boya damlası lekeleri bırakabilmekte ve etrafı çok kirletebilmektedir.

Bu hususlara dikkat ederek ön hazırlığınızı yaptıktan sonra asıl boyama işlemine geçiş yapabilirsiniz. Aşağıdaki başlıklarda hem sprey hem de su bazlı boyalarla nasıl gardırop boyama işlemi yapabileceğiniz anlatılmaktadır.

Sprey Boyayla Gardırop Boyama

Gardırop boyama işlemi yapmak için sprey boya tercih eden bireyler, aşağıdaki adımları takip ederek kolay bir şekilde boyama yapabilecektir.

 • İlk olarak boyama işlemi için açık havaya çıkmalısınız. Eğer kapalı alanda boyama yapacaksanız mutlaka maske kullanmalı ve pencereyi açık tutmalısınız.
 • Boyama yapacağınız alanın zeminine naylon örtü sererek boyanın istenmeyen yerlere gelmesini engellemelisiniz.
 • Daha sonra sprey kutusunu iyice çalkalamalı ve bir kâğıdın üzerinde boyayı denemelisiniz.
 • Boyanın bozuk olmadığından emin olduktan sonra ise, gardırobun bir kenarından başlayarak sprey boyayı yüzeyden en az 30 cm uzakta tutarak boyamaya başlamalısınız. Bu adımda sprey boyayı ne çok yavaş ne de çok hızlı hareket ettirmelisiniz.
 • Boya işlemini bitirdikten sonra 24 saat boyanın yüzeye tam olarak nüfuz etmesini beklemeli ve sonra tercihen sprey vernik ile yüzeyi korumalısınız.

Su Bazlı Boyayla Gardırop Boyama

Su bazlı boyalar, gardırop boyama işlemini en kolay hale getirmektedir. Zira su bazlı boyalar kurumadan hemen silinebilmekte ve bu sayede hataların düzeltilebilmesi sağlanabilmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek boyama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • İlk olarak gardırobun zeminine muşamba sermelisiniz.
 • Daha sonra boyayı rahatça alabileceğiniz bir kabın içerisine dökmelisiniz.
 • Boya rulosunu ileri geri hareketlerle boyaya batırarak dikey hareketlerle yüzeye sürmelisiniz. Bu adımda ruloyu hep aynı yönde hareket ettirdiğinizden emin olmalısınız.
 • Boyanın en az 8 saat kurumasını bekledikten sonra tercihen su bazlı bir vernik kullanarak yüzeyi kaplamalısınız.

Yukarıdaki başlıklarda belirtilen huşulara dikkat ederek gardırobunuzu boyayabilirsiniz. Eğer gardırop boyama fikirleri uygulamak isterseniz, taban boya kuruduktan sonra desen çizebilir ve en son vernik işlemi yapabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR