Ana SayfaDekorasyonEvde Yapılabilecek En İyi Dekorasyon Fikirleri

Evde Yapılabilecek En İyi Dekorasyon Fikirleri

İnsanlar boş vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmek için birçok uğraş arayışına girer. Kimisi yeni hobiler kazanır kimisi de kendisi için en iyi alışkanlığı araştırmaya devam eder.

Ev dekorasyonu fikirleri bu araştırmalarda en dikkat çekici olanıdır. Kendi evinizde hazırlayabileceğiniz ve kendi zevkinize göre şekil verebileceğiniz bir el işi sizin için en iyi tercihlerden birisi olacaktır.

Özellikle kirada oturan kişiler ev içerisinde çok fazla değişikliğe gidemeyeceği için elinde bulunan malzemeleri kullanarak ev ortamı için en iyi sonuçları çıkarmaya çalışır.

İstediğiniz ürünü elde etmek için yapmanız gereken tek şey iç sesinizi dinleyerek ona şekil vermektir. Herhangi bir dekor ürünü yapmakla birlikte işinize yarayacak ürünler de elde edebilirsiniz.

Evde Ahşap Boyama

Genellikle az malzeme ile birçok güzel sonuçlar elde edebileceğiniz gibi aklınızdaki projeleri oluşturmak için günlerinizi de harcamanız gerektirebilir. Ancak ortaya çıkaracağınız fikir ister kolay isterse de zor olsun sonuç olarak sizin ürününüz olacak ve memnun kalmanızı sağlayacaktır.

Evde yapılabilecek en iyi dekorasyon fikirleri arasında çoğunlukla çalışma masaları, kitaplıklar veya sehpa gibi herkesin aklına gelebilecek ürünlerdir. Yapmak istediğiniz şeyi önceden planlayarak ve ona uygun olan malzemeleri bir araya getirerek dilediğiniz gibi çalışmaya başlayabilirsiniz.

Ev Dekorasyonu Fikirleri - Kendin Yap Masa

Masanızı veya Orta Sehpanızı Kendiniz Tasarlayın

Bulunduğunuz ortamda masa veya orta sehpa eksikliği varsa ve salon ölçülerinize göre bir alternatif ürün bulamadıysanız bu fikir tam olarak size göre. Yeni bir masa veya orta sehpa almak yerine elinizde bulunan eski eşyaları ya da herhangi bir 2. elden elde edeceğiniz eşyalar ile hem daha ucuz hem de daha özgün sonuçlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Yaparken hep eğleneceğiniz hem de içinize sinecek şekilde olacağı için ihtiyacınız olan masayı kendiniz tasarlayabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise oldukça basittir:

  • Varsa evinizden yoksa eskiciden elde edebileceğiniz masa veya sehpa tablası olarak kullanılabilen eşyalar bulmak
  • Yapacağınız masa veya sehpa için uygun ayaklar bulmak

Bu iki adım sayesinde hayalinizdeki masayı veya sehpayı kendi tarzınıza göre şekillendirebilirsiniz. Ayrıca küçük bir odaya sahipseniz sehpanızın alt kısmına yapacağınız birçok farklı bölme de kullanışlı olacağından ötürü ortada kalan gazete, kitap veya dergilerinizi saklamaya yardımcı olacaktır.

Ev Dekorasyonu Fikirleri - Mobilya Boyama

Eşyalarınızı Boyayarak Yeni Gibi Görünmesini Sağlayın

Uzun zamandan beri kullandığınız ancak atmak için hâlâ eski olmadığına karar verdiğiniz ürünleri boyayarak mevcut kullanım alanına daha uygun hâle getirebilirsiniz.

Özellikle kitaplıklar, çalışma masaları veya giysi dolapları uzun süreli kullanılan ürünlere örnek olarak verilebilir. Siz de yeni eşyalar almak yerine kendiniz yenilik katmak istiyorsanız bu başlık tam size göre.

Boyamayı istediğiniz eşyanızın olduğu konumda hakim olan renklere uygun olarak seçeceğiniz bir renk ile yenilemek istediğiniz eşyanızı boyayabilirsiniz. Bu işlem hem sizin keyif almanızı sağlayacak hem de yaptığınız yenilik sayesinde göz zevkiniz de yenilenecektir.

Ayrıca boyama yaparken dikkat etmeniz gereken nokta ise düzgün bir sonuç almak istiyorsanız fırça darbelerini aynı yönde ve eşit miktarda yapmanız gerekir. Son olarak boyadığınız eşyanızı kurumaya bırakarak sonrası için kullanıma hazır hâle getirebilirsiniz.

Bu eğlenceli aktivite sayesinde boş zamanınızı değerlendirmek ile kalmayıp aynı zamanda yenilenmesi gereken eşyalarınız üzerinde değişiklik yaparak bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.

Ev Dekorasyonu Fikirleri - Portatif Duvar

Portatif Duvarlar Tasarlayın

Mutfak ve salonun birleşik olduğu evlerde çoğu kişi bu durumdan rahatsızlık duyuyor. Aynı şekilde yemek yediğiniz alan ile daha birçok kullanım yerlerinin bir arada olması görünüm açısından hoş olmuyor.

Bir diğer sebep ise stüdyo dairelerde yatak ve yaşam alanının bir arada olmasıdır. Bu durum eve misafir kabul ettiğiniz zaman hem sizin için hem de misafiriniz için hoş olmayacaktır.

Portatif duvar olarak da adlandırılan paravan, tek konumu ikiye bölerek ortaya çıkan rahatsızlığa son verme özelliğine sahiptir. Ancak bu ürünü satın almak istemiyorsanız ve bütçeniz bunun için kısıtlı ise bu eşyayı kendiniz de tasarlayabilirsiniz.

Gereken malzemeleri ve kullanacağınız alanın ölçüsünü aldığınız takdirde işlemlere başlayabilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise;

  • Dikdörtgen şekle sahip çerçeveler yaparak elde ettiğiniz çerçeveleri bir menteşe yardımı ile birleştirin (bu işlem için marangozdan yardım alabilirsiniz).
  • Sonraki adım ise tamamen sizin hayal gücünüze kalmıştır.

Oldukça basit olan bu iki adım ile istediğiniz ürünü kolaylıkla elde edebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak boyama işlemi uygulayabilir veya desenli kaplama kâğıtları ile de eşyanızı kaplayabilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuç hem göz zevkinize hem de ihtiyacınıza hitap edecek bir nitelik taşıyacaktır.

Ev Dekorasyonu Fikirleri - Resim Çerçevesi

Büyük Tablolar ile Duvarlarınızı Hareketlendirin

Geniş bir salona veya odaya sahipseniz duvarlarınız oldukça boş görünecektir. Bu sebeple duvarlarınızı hareketlendirmek için tablolara ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak büyük tablolar bütçenizi aşıyorsa bunun yerine siz de tablo yapabilirsiniz.

Resim yeteneğinize güveniyorsanız ve boyama işleri ile aranız iyi ise bu alternatif yöntem tam size göre. Herhangi kırtasiye ürünleri satan bir marketten ihtiyacınız olan tuval, fırça, boya vb. gibi eşyaları temin ederek bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bir resmi taklit edebileceğiniz gibi kendi hayal ürünlerinizi yansıtarak doğal fırça darbeleri ile ortaya eşsiz bir ürün çıkarmanız da oldukça muhtemeldir. Bu işe başlamadan önce tablo yapmanın zahmetli ve emek isteyen bir işlem olduğunu unutmayın. Çabuk sıkılan veya hemen sonuç almak isteyen biriyseniz tablo yapmak pek size uygun bir dekorasyon fikri olmayabilir.

Ev Dekorasyonu Fikirleri - Örgü Halı

Kendinize Özel Halı Yapın

Son zamanlarda halı fiyatlarındaki artış çoğu kişiyi şoke ediyor. Kaliteli bir halı almak isteyen insanlar bütçelerini zorlamak zorunda kalabiliyor. Bu durum da alışveriş sonunda kişileri pişmanlık hissine bürüyebilir. Bu pişmanlığı yaşamamak için kendi halınızı kendiniz yapabilirsiniz.

Öncelikle örgü konusunda başarılı bir birey olduğunuzu düşünüyorsanız kalın örgü ipleri ile rengârenk halılar örebilirsiniz. Ancak tercihiniz örgüden yana değilse sizin için diğer alternatif yöntemler de bulunuyor.

Öncelikle farklı renk ve desenlere sahip olan kot kumaşı, kilim ve el örgüsü ürünleri birbirine dikerek ve sonrasında sağlam bir kumaş ile astarlayarak patchwork tarza sahip bir halı elde edebilirsiniz.

Ayrıca kendi zevkinize göre boyadığınız kumaşları halıya geçirerek halı yüzü oluşturabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise orta büyüklükteki, farklı renklere sahip ponponları birbirine dikerek değişik bir halı da ortaya çıkarabilirsiniz.

Ev Dekorasyonu Fikirleri - Kendin Yap Aydınlatma

Aydınlatmayı Değiştirin

Evinize veya bulunduğunuz ortama hakim olan aydınlatma size eskisi kadar huzur vermiyorsa mutlaka değişikliğe gitmelisiniz. Öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri toparlayarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra elinizdeki malzemeler ile hayalinizdeki aydınlatmayı elde etmeniz daha zevkli olacaktır.

Birçok aydınlatma örneğinin olmasının yanı sıra kendi fikirlerinizi de ortaya koyarak özgün bir sonuç elde edebilirsiniz. Tavan aydınlatması veya masa üstü aydınlatmaları kendi isteğiniz ile değiştirerek daha modern ve daha şık bir aksesuar elde etmeniz mümkün.

Ayrıca tasarladığınız aydınlatma iskeletinin içerisinde kullanacağınız ışık da en az tasarladığınız eşya kadar önemlidir. Loş ışıklar tercih etmek bulunduğunuz ortamın daha sakin olmasını sağlarken kırmızı, mavi veya sarı renklerinden yararlanmanız da ortamın canlanmasına katkıda bulunacaktır.

Dekorasyonunuzda kendi yaptığınız objeleri kullanmayı seviyorsanız Kendiniz Yapabileceğiniz Ev Dekorasyonu Önerileri https://evterapisi.com/kendiniz-yapabileceginiz-ev-dekorasyonu-onerileri/ başlıklı yazımızı, evdeki küçük dekorasyon işleriyle uğraşmayı seviyorsanız Dekoratif Ayna Nasıl Takılır? https://evterapisi.com/dekoratif-ayna-nasil-takilir/ konulu yazımızı okumanızı öneririz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR