Ana SayfaDekorasyonHerkesin Yaptığı En Önemli 5 Renk Hatası

Herkesin Yaptığı En Önemli 5 Renk Hatası

Taze bir kat boya ile evinize yeni bir renk getirmeye karar verdiniz. Bu harika! Ancak evinizi boyamaya veya yeni bir mobilya satın almaya başlamadan önce, insanların yapma eğiliminde olduğu en yaygın renk hatalarından birkaçına göz atın.

1. Işığı Dikkate Almamak

Bir rengin bir odada nasıl göründüğü ve hissettirdiği üzerinde aydınlatmanın büyük etkisi vardır. Bir odanın aydınlatmasının seçtiğiniz bir renkle nasıl göründüğünü düşünmezseniz, başlangıçta amaçladığınızdan çok farklı bir renk tonuyla yaşama ihtimaliniz yüksek. Küçük bir hazırlık çalışması ile bu hata kolayca önlenebilir.

Bir boya rengi seçmeden önce beğendiğiniz birkaç farklı renk örneği bulun ve bunları odanın çeşitli köşelerine yerleştirin. Işığın gün boyunca örnekleri nasıl etkilediğini izleyin. Örnek renklerin o oda için istediğinizden daha açık veya daha koyu olduğunu fark edebilirsiniz. Bu noktada, tüm odayı sıfırdan yeniden yapmaktansa, diğer seçenekler için örnek renklerinizi değiştirmek çok daha kolay olacaktır.

En Önemli 5 Renk Hatası

2. Dengeyi Unutmak

Bir odada birden fazla renkle uğraşırken, aralarındaki uygun dengeyi bulmak çok önemlidir. Cesur renklerin öne çıkacağı bir yer olduğu gibi, ayrıca, gözlerin dinlenmesi için bir fırsat sağlamak için nötr renklerin olacağı bir yer de var. Birinden çok fazla varsa, odanın çok fazla uyarıcı veya çok sıkıcı hâle gelmesi riski ortaya çıkar. Sadece o mutlu orta yolu bulmalısınız.

Neyse ki, size yardımcı olacak kolay bir yöntem var. 10/30/60 kuralına merhaba deyin. Bu kural, renk düzeninizdeki her bir tonun odanın yüzde kaçını kaplaması gerektiğini belirler. İlk %60, temel renginizdir ve genellikle nötr bir tondur. Sonraki %30, ikincil renginizdir (mutlu orta yol olarak da bilinir) ve son %10, daha cesur tonunuz olan vurgu renginizdir.

3. Her Odayı Ayrı Ayrı Tasarlamak

İlk başta, evinizdeki her odaya ayrı bir varlık gibi davranmak mantıklı görünebilir. Sonuçta, her odanın kendine özgü kullanımları var, değil mi? Görünüşe göre, evinizi veya en azından her bir katı, tek bir birleşik birim olarak düşünmek ve evinizi bir bütün olarak düşünerek tasarlamak aslında çok daha iyi bir fikir.

Model evlerin ve profesyonelce tasarlanmış alanların neden her zaman bu kadar bir arada göründüğünü merak ettiyseniz, bunun nedeni uyumdur. Bu alanlardaki her oda benzer bir renk paletini paylaşır. Sonuç olarak, hepsi sorunsuz bir şekilde birlikte akar.

Aynı şeyi kendi evinizde yapmaya çalışın. Bitişik odalar arasında bir çeşit renk uyumu kurarak başlayın. İşleri bir sonraki seviyeye taşımaya hazır olduğunuzda, tüm alan boyunca uyumlu bir görünüm elde etmeyi düşünün.

En Önemli 5 Renk Hatası

4. Kontrastı Dışarıda Bırakma

Bir odadaki doğru miktarda renk kontrastı, belirli oda özelliklerinin, özellikle de küçük şeylerin daha fazla öne çıkmasına yardımcı olabilir. Çok az kontrasta sahip olduğunuzda, odanın çok sıkıcı ve uyumlu hâle gelmesi riskini taşırsınız. Birbirine çok benzeyen renkler göze sıkıcı gelmeye başlar ve tasarım ögelerinin hiçbiri gerçekten öne çıkmaz. Yine de önemli bir şey değil çünkü bu kolayca düzeltilebilir. Odaya biraz daha görsel çekicilik katmak için biraz kontrast ekleyin. Odanın aksesuarlarına göz alıcı bir vurgu rengi eklemeyi deneyin veya karışıma cesur bir baskı veya desen ekleyin.

5. Odanın Hissini Önemsememek

Odayı okumak sadece sosyal durumlara özel değildir. Yeni boya veya mobilya eklemeye başlamadan önce bir odanın nasıl hissettirmesini istediğinizi tam olarak bilmeniz önemlidir. Büyük olasılıkla o odanın içinde veya yakınında olacaksınız, bu nedenle o oda için istediğiniz tonu belirleyen renkleri seçtiğinizden emin olun.

Bir dakikanızı ayırın, odada oturun ve odanın nasıl bir havaya sahip olmasını istediğinizi düşünün. Oturma odası veya yemek odası gibi eğlenceli bir odaysa, misafirlerinizi nasıl hissettirecek bir oda istediğinizi düşünün.

Uzun Lafın Kısası

Artık en yaygın renk hatalarını bildiğinize göre, yaratıcılığınızı ortaya koymanın ve bazı tasarım konseptlerinizi denemeye başlamanın zamanı geldi. İç mekân tasarımı konusunda izlenecek en iyi birkaç renk uygulaması olsa da sonuçta orası sizin eviniz ve odalarınız için neyin doğru göründüğüne dair en iyi kararı vereceğinizden emin olabilirsiniz.

En Önemli 5 Renk Hatası

En Önemli 5 Renk Hatası

En Önemli 5 Renk Hatası

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR