Ana SayfaDekorasyonEndüstriyel Tarz Dekorasyon Fikirleri

Endüstriyel Tarz Dekorasyon Fikirleri

Hepimizin çokça merak ettiği bir tarz olan endüstriyel tarz dekorasyon fikri fazlasıyla kullanılmaya başlanmış gibi duruyor. Bu nedenle çoğunluk tarafından tercih edilmeyi sürdürüyor. Endüstriyel tarzda dekorasyonun belki de en çok tercih edilme nedenlerinden biri her şeyin fazlasıyla kullanılabilir olması. Her şey göz önünde ve tamamen eski mobilyaların da kullanımı fikrine dayandırılabiliyor. Hal böyle olunca kullanıcılar da eski mobilyalarını nasıl değerlendireceklerini düşündüklerinde bu tarz dekorasyon fikirlerinde buluşabiliyorlar.

Endüstriyel Tarz Dekorasyon Nedir?

Endüstriyel Tarz Dekorasyon Fikirleri

Endüstriyel tarz dekorasyon eski fabrika, atölye ve depo gibi yerlerin dönüştürülerek ev görünümü yaratılmasıdır. Bu tarzda dekorasyonların eski görünümü oldukça yansıtılır ve gerekiyorsa mobilyaların da dönüşümlü olanı tercih edilir. Endüstriyel tarz dekorasyonun en sık tercih edilme nedenlerinden biri kullanıcıların bu eski görünümü sevmesidir. Mobilyaların eskiyi yansıtma şekli, dönüştürülmüş olması düşüncesi eve ayrı bir renk katabilir.

Endüstriyel Tarz Dekorasyon Fikri Nasıl ve Neden Ortaya Çıkmıştır?

İlk olarak 1947 yılında Amerikalı dekorasyon uzmanları ve mimarları tarafından ortaya çıktığı düşünülen bu tarz, kişilerin eskiye özlemlerini giderme ve geçmiş ile şimdinin ortak bir alanda buluşması amacıyla ortaya çıkmıştır denebilir. Bu düşüncenin de yardımıyla şu anki bulunduğumuz durumda endüstriyel tarz dekorasyon fikirlerinden bahsedebiliyor geçmiş ile şimdi veya geçmiş ile gelecek arasında bir bağ kurduğumuzu düşünebiliyoruz.

Endüstriyel Tarz Dekorasyonda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dekorasyon fikirleri kendine has olan kullanıcılar için denebilir ki kendi zevklerimize hitap eden mobilyaları seçmeli ve bunlardan uzaklaşmamalıyız. Zevkimize uyum sağlayabilen mobilyalar zaman içerisinde bir sorun yaratmayacak ve böylece tamamen rahatlık fikrine adapte olabileceğiz. Endüstriyel tarz dekorasyonda mobilyaların özellikle eski tarz olanlardan seçilmemesi de normal bir durumdur.

Modern mobilyaların şıklığı bulunduğu alandan farklı bir şekilde gözükmesine neden olarak bir zıtlık yaratabilir ki bu zıtlık eve ayrı bir hava da katabilir. Neticede bu zıtlığın üzerinde durulması gereken yerler vardır. Denildiği gibi kişinin zevkine hitap eden her türlü mobilya endüstriyel tarz için uygun olabilir. İnternet üzerinden herhangi bir mobilya almadan önce fikir sahibi olabilir böylelikle de sonradan yaşanabilecek olası problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Endüstriyel Tarz Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Oluşturulur?

Endüstriyel tarzda dekorasyon için renk uyumlarına mutlaka dikkat etmek gerekir. Bu renk uyumları zaman içerisinde göz zevkine uyum sağlayabilecek, abartılı olmayacak ve yeterince şık durabilecek renklerden seçilmelidir.

Eğer herhangi bir bilgi yoksa da birinden yardım alınabilir. Genel olarak tercih edilebilir olan renkler;

 • Krem
 • Beyaz
 • Bej
 • Soft mavi
 • Toprak renkleri
 • Gri
 • Yeşil
 • Turuncu gibi renklerdir.

Renklerin kişilikle uyumu da tartışılamaz bir unsurdur. Böylece kişinin evinde kendi kişiliğini yansıtan rengi bulabilmesi ve onu kullanabilmesi evi daha çok beğenmesini sağlayabilir. Ayrıca baktıkça göz yormaz ve ilerleyen zamanlarda da sık sık mobilya değişimi yapılması gerekmez.

Endüstriyel Tarz Dekorasyon Fikirleri Neden Son Zamanlarda Etkisini Arttırdı?

Endüstriyel Tarz Dekorasyon Fikirleri

Endüstriyel dekorasyon geçmişe dönük özlemin yitirilmesi, zaman içerisinde olan yeni mobilya kavramlarından ve bunun yaratmış olduğu herkesin en yeniyi, en modern olanı kullanacak olmaması düşüncesidir. Bu tek tip mobilya algısının yıkılması üzerine kurulu bir düşünce olan fikir herkes tarafından duyulmayı başarmıştır.

Özellikle son zamanlarda etkisini arttıran bu dekorasyon fikri hiç şüphesiz zaman içerisinde şu anki bulunduğu durumdan çok daha ileride olacaktır. Tek tip mobilya anlayışının yerini alması bir nevi mobilyalarda yeni bir döneme girildiğini gösterir. Son zamanlarda etkisini arttırmasının nedeni kişilerin bu yenilik ihtiyaçlarından sıkılması olarak da değerlendirilebilir. Hem şimdiki yeniye olan sıkılmaları eskiye dayanan bir yenilik anlayışını ortaya çıkarmış da olabilir.

Endüstriyel Tarzda Dekorasyon Fikirleri Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel tarzda dekorasyon fikirlerinde unutulmaması gereken mobilyalar vardır. Dekorasyon fikirlerinde mobilya seçimine dikkat edilmesi gerekilir. Renk seçimi en uygun olan tarzda yapılmalı ve göz yoracak eşyalardan kaçınılmalıdır. Bu tarz dekorasyon fikirlerini her türlü alana uygulayabilmek mümkündür ancak dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Eşyaların uyum sağlayıp sağlayamayacağı, hangi eşyaların kullanılıp kullanılmayacağı gibi. Örneğin raf sistemi endüstriyel tarz dekorasyon için olmazsa olmazlardan biridir. Mutfak tezgahlarındaki taşlar dahi özenle seçilmeli ve herhangi bir hataya izin verilmemelidir.

Mobilya Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mobilya seçimi oldukça önemli ve üzerinde durulması gerekilen bir konudur. Mobilya alınırken bazı şeylere özen gösterilmeli ve bunlar atlanmamalıdır.

Dikkat edilmesi gerekenler;

 • Alınacak mobilyanın daha önce mutlaka belirlenmiş olması
 • Alınacak mobilyanın kullanışlı olması
 • Mobilyanın evin içiyle uyum sağlaması
 • Renginin uçuk bir renk olarak seçilmemesi
 • Parçanın özenli olması
 • Zevke hitap ettiğinden emin olunması
 • Mobilyanın kaliteli olması gibi şeylere dikkat edilmelidir.

Bu gibi özellikler mobilya alacaklar için çok büyük önem teşkil etmektedir. Böylece mobilya alınırken aklınızda oluşturduğunuz modelin dışına çıkmaz ve kafanızın karışmasını en aza indirmiş olabilirsiniz. Mobilya seçiminde bu tür şeylere dikkat edildiği sürece yaşanabilecek sorunların önüne geçilmiş olunur.

Endüstriyel Tarz İçin En Önemli Mobilyalar Hangileri?

Endüstriyel tarz mobilyalarda bazı parçaların önemi yadsınamaz. Bunlardan biri elbette yemek masasıdır. Daha sonra koltuklar da çok büyük önem taşır. Televizyon dolabı gibi unsurlar, mutfak tezgahı, oturma odasının tamamı gibi konulara ayrı bir önem verilmelidir. Eğer olacaksa çalışma masası mutlaka bir uyum sağlanarak alınmalıdır. Perdelerin eski tarzda olması bile eve ayrı bir renk katabilir. Ne kadar küçük gözükse de koltukların üzerindeki yastıklar bile dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken parçalardandır. Bu nedenledir ki evin her bir tarafına ayrı bir özen gösterilmeli ve bunun üzerinde durulmalıdır. Gelişigüzel yapılan mobilya seçimlerinde sonrasında çok sorun yaşanabilir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR