Ana SayfaKendin YapEski Çarşaflarla Neler Yapılabilir?

Eski Çarşaflarla Neler Yapılabilir?

Eski çarşaflarla ne yapacağınızı biliyor musunuz? Nevresim takımını bağışlayabilir veya çöpe atabilir ya da bu kullanılmış kumaşı geri dönüştürebilir ve yeni bir şeye dönüştürebilirsiniz.

Fikirler konusunda aklınıza pek bir şey gelmiyorsa, eski çarşaflar için hayatınıza yenilik katabilecek birkaç akıllı kullanımı sizin için derledik. Örneğin bu projeler evinizdeki atıkları ortadan kaldırmanıza veya daha verimli bir bahçıvan olmanıza yardımcı olabilir.

Sizin de bir payınız olması için bir dizi eski püskü çarşafa ihtiyacınız olmadığını belirtmekte fayda var. Genelde çok fazla mı çarşaf bulunduruyorsunuz? Birçok ev düzenleme uzmanı, yatak başına en fazla iki çarşaf takımı tutmanızı önerir. Bu öneriden daha fazlasına sahipseniz, çamaşır dolabınızı temizlemeyi ve bu “Kendin Yap” projelerinden biriyle uğraşmayı düşünebilirsiniz.

1. Yeniden Kullanılabilir Temizlik Havluları Yapabilirsiniz

Gitgide daha fazla insan evindeki israfı azaltmaya çabalıyor, bu yüzden kâğıt havlular artık yavaş yavaş geçmişte kaldı. Bir takım eski çarşaflarınız varsa, bunları yeniden kullanılabilir temizlik havlularına dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. Pamuklu çarşaflar ideal toz alıcı görevi görebilir ve hatta paslanmaz çelik aletleri cilalamak için bile kullanılabilir. Elinize sadece keskin bir makas alın ve çarşafları eşit dikdörtgenler halinde kesin.

Eski Çarşaflarla Neler Yapılabilir?

2. Ağzı İple Büzdürülen Keseler Yapabilirsiniz

Çarşaf kumaşı bir çanta için yeterince dayanıklı olmayabilir, ancak keseler için ideal bir kumaştır. İpli keseler birçok kullanıma hizmet edebilir. Bunları seyahat eşyalarını düzenlemek, hediye paketlemek veya çantanızı düzenli tutmak için kullanabilirsiniz.

3. Kalın Çarşafları Yabani Ot Bariyeri Olarak Kullanabilirsiniz

Kalın, ışık geçirmeyen çarşaflar bahçenizde yabani ot bariyeri olarak işe yarayabilir. Çarşaflarınızın ince veya şeffaf olmadığından emin olun. Koyu renkler her zaman en iyi sonucu verir. Bahçenizde çok fazla açık alan varsa, bu alanın üzeri kuru otlarla örtülmeden önce eski çarşafınızın kestiğiniz parçaları serin. Açık renkte pamuklu çarşaflarınız varsa, daha kırılgan olan uzun ömürlü bitkilerinizi korumak için bunları kışın bahçenizde kullanabilirsiniz.

Eski Çarşaflarla Neler Yapılabilir?

4. Çift Taraflı Kemer Dikebilirsiniz

Eski çarşaflarla yapabileceğiniz çok çeşitli aksesuarlar vardır. Pamuklu kumaş kullanılarak yapılabilecek hemen hemen her şey düşünülebilir. Bu çift taraflı kemer projesi eski çarşaflarınızın çoğunu tüketmeyebilir, ancak işler yolunda giderse tüm aile için birkaç kemer yapabilirsiniz.

5. Çarşaflardan Yeni Perdeler Yapabilirsiniz

Şık, kırışık olmayan beyaz çarşaflar, çiftlik evi tarzı evlerde harika perdeler olabilir. Aslında pahalı olmayan çift kişilik çarşaflar satın almak ve bunları perdeye dönüştürmek, özel pencere güneşliği satın almaktan daha ucuz olabilir. Standart boyutta pencereleriniz varsa ve özel bir genişliğe veya uzunluğa ihtiyacınız yoksa tasarruf daha da artabilir.

Eski Çarşaflarla Neler Yapılabilir?

6. Bohem Tarz Bir Kilim Örmeyi Deneyebilirsiniz

Eski çarşafları kullanarak örme bir kilim yapmayı düşünebilirsiniz. Bu Kendin Yap projesinin oluşturulması biraz sabır gerektirebilir, ancak sonuçta eski çarşafları ve elişi odanızda yer kaplayan diğer atık kumaşları kullanmanıza yardımcı olacaktır.

7. Çarşaftan Köpeğiniz İçin Düğümlü Halat Yapabilirsiniz

Eski çarşaflar, köpeğiniz için düğümlü halat oyuncağına dönüştürülebilir. Bu köpek oyuncağını ne kadar kalın yaparsanız, oyuncak o kadar dayanıklı olacaktır. Bu projeyi tamamlamak için eski çarşaflarınızı birkaç uzun, ince şerit halinde kesin. Şeritleri yaklaşık beş santim kalınlığında ve doksan santim uzunluğunda tutmanızı öneririz. Tüm şeritleri alıp ucuna birer düğüm atın. Şeritleri üç bölüme ayırıp bu bölümleri saç örgüsü şeklinde örün. Son olarak oyuncağın altını düğümleyin.

Eski Çarşaflarla Neler Yapılabilir?

8. Çevre Dostu Alışveriş Çantaları

Naylon poşetler çevre için gerçekten korkunçtur, nitekim pek çok yerde mağazalarda naylon poşet yasakları uygulanmaktadır. Hâlâ naylon poşet kullanıyor olsanız bile, çarşaflarınızı alışveriş torbalarına dönüştürmek için zaman ayırmaya değer olabilir. Desenli veya düz çarşaf kullanarak dayanıklı bir alışveriş çantası yapabilirsiniz.

9. Çarşaflarınızı Yoga Matı Çantasına Dönüştürebilirsiniz

Bu eski çarşaf fikri, kese veya alışveriş çantasına benzer olmakla birlikte işlevi farklıdır. Çarşaflar, bohem esintili bir yoga matı çantası oluşturmak için harika bir kumaştır.

10. Eski Çarşaflarınızı Pijamaya Dönüştürebilirsiniz

Farmhouse on Boone internet sitesindeki Lisa, eski çarşafları tekrar kullanmak için oldukça zekice bir fikre sahip. Lisa, eski ve desenli çarşafları kızları için pijamalara dönüştürdü.

11. Tüm Aile İçin Sanat Önlükleri

Kumaş, sanat malzemelerinin kolayca sızamayacağı kadar kalın olduğu sürece, çarşaflar ideal sanat önlükleri olacaktır. Dikmek isteyebileceğin bir örneği internette bulabilirsin ya da çarşafın ortasında bir delik açıp tabakayı kafanı içinden geçirebilirsin. Delik açmak, bir projeye anında başlarken kıyafetlerinizi korumanın hızlı bir yoludur.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR