Ana SayfaDekorasyonEski Mobilyalarınızı Yeni Evinizde Kullanma

Eski Mobilyalarınızı Yeni Evinizde Kullanma

Taşınma süreci oldukça yorucu ve yoğun geçmiş olabilir. Eğer evinizi satıyorsanız, alıcıların evinizi beğensin ve satın alsın diye satışa çıkarmak bile başlı başına düşündürücü ve zorlu bir iştir çünkü o zaman da evinizi boşaltmak ve temiz bırakmak zorundasınız. Daha sonrasında da eşyaları taşıma, kolileri açma ve evinizi dizayn etme gibi diğer zorlu işler vardır.

Daha önce taşınma sürecini yaşayan birçok insan, bir daha asla taşınmak istemediklerini ya da en azından bir dahaki sefere evlerini farklı şekilde dizayn etmek istediğini söylüyorlar.

Taşınma sürecinde aklınızda bulundurmanız gereken ve taşındıktan sonra bir evi daha iyi ve daha kolay dekore etmenize yardımcı olacak 5 ipucunu sizin için derledik.

Taşındıktan Sonra Eski Mobilyalarınızdan Yeniden Faydalanmak İçin 5 İpucu

Eski Mobilyalarınızı Yeni Evinizde Kullanma

1. Paketlediğiniz ve taşıdığınız bazı eşyaları aslında hiç taşımamalıydınız

Taşınma sürecinde sonradan fark ettiğiniz en yaygın şey aslında ihtiyaç duyduğunuzdan çok daha fazlasını yanınıza almanızdır. Dürüst olun, son zamanlarda bu eşyaların hangilerini kullandınız?

Birçok insan, taşınırken para ödedikleri şeylerin büyük çoğunluğunun aslında gereksiz olduğunu sonradan fark eder. Taşınmak zaman, çaba ve para kaybettirir.

Yakında taşınma planınız olmasa bile, evinizdeki dağınıklıktan ve fazlalıklardan kurtulmanın zamanı gelmedi mi? Taşınma zamanı geldiğinde yarattığınız boş alan için daha iyi hissedeceksiniz ve eşyalarınızı toparlama zamanı geldiğinde siz zaten buna hazır olacaksınız.

Öneri: Paketleme ve düzenleme iki farklı görevdir. Paketleme işlemi sırasında bir yandan ortalığı düzenlemeye çalışmak, aynı anda yapılacak iş değildir. Taşınmadan en az iki ay önce evi düzenlemeye, derleyip toparlamaya başlayın.

Tek seferde bir odayı düzenleyin ve çöpe gidecekleri, geri dönüşüme yollanacakları ve bağışlayacağınız eşyaları belirleyin. Bu şekilde, eşyaları paketleme zamanı geldiğinde kolayca bu zorlu işin üstesinden gelebilirsiniz.

Eski Mobilyalarınızı Yeni Evinizde Kullanma

2. Eski evinizdeki mobilyaların bazıları yeni evinize sığmayabilir

Mobilyaları bir yerden diğerine taşırken karşılaşılan yaygın sorunlardan biri, büyük mobilyaların boyutu veya tarzı yeni evinize uymayabilir.

Büyük mobilyaları ikinci el mobilya satan mağazalara satabilirsiniz, ama o zaman da yenilerine para harcamak zorunda kalacaksınız. En iyisi bir dahaki sefere böyle bir durumu göz önünde bulundurarak alışveriş yapın.

Öneri: Ana mobilya parçalarınız klasik tarzda, nötr renkte ve mümkün olduğunca modüler olmalıdır. West Elm,Tillary koleksiyonu gibi, daha küçük parçalara ayrılabilen veya gerektiğinde daha büyük parçalara genişletilebilen kanepeler veya bölmeler arayın.

Ve bir kez taşındığınızda, klasik mobilyalarınıza biraz hava katmak için cesur veya renkli vurgu mobilyaları satın alın. Evinizin tarzına uygun yastık veya bir kilim satın almak, bir kanepeyi değiştirmekten çok daha ucuzdur.

Diğer bir seçenek de bazı hızlı kararlar almak ve eski mobilyalarınızı yeniden boyayarak, döşemeyi yeniden kaplayarak ve hatta daha kapsamlı değişiklikler yaparak yeniden kullanmaktır.

Eski Mobilyalarınızı Yeni Evinizde Kullanma
Modern interior design – living room with gray tile flooring

3. Ağır mobilyalar, taşınmanızı ve evinizi dekore etmenizi zorlaştırır

Eskiden mobilyalar ne kadar ağır olursa, o kadar kaliteli olduğu düşünülürdü. Ancak bu durum, imalat ve malzeme alanında gelişmeler neticesinde artık doğru bir yaklaşım değildir.

Ağır, devasa kanepenizi birkaç kat merdivenden yukarı taşımak zorunda kaldığınızda, onu eskisi kadar sevemeyebilirsiniz.

Öneri: Satın almadan önce mobilyaların ağırlığını göz önünde bulundurun. İyi inşa edilmiş ancak hafif malzemelere sahip parçaları arayın.

Daha da iyisi, mobilya satın alacağınız zaman, zamandan ve paradan tasarruf etmek için parçalar halinde satılan mobilyaları satın almayı göz önünde bulundurun. Taşınmayı planlamıyorsanız bile, hafif mobilyalar evinizi temizlerken veya yeniden dizayn ederken size zorluk çıkartmaz.

Eski Mobilyalarınızı Yeni Evinizde Kullanma

4. Eski evinizin dekorasyonu gözünüze öyle hoş geldi ki, taşınmamayı bile düşündünüz.

Dekorasyonu sayesinde eski eviniz gözünüze bir başka güzel mi gelmeye başladı? Yalnız değilsiniz. Evinizin satmak için ilan verdikten sonra gözünüze bu kadar güzel görünmesinin sırrı nedir? Sadelik ve birkaç uygulamalı tasarım ilkesi.

Öneri: Yeni bir evi dekore ederken, olmasını isteyeceğiniz örnek bir ev gibi görünecek şekilde dekore edin ve her gün bu şekilde yaşayın.

Bu, dağınıklığın olmadığı, her şeyin ortadan kaldırıldığı ve her odanın doğru aksesuar ve renk dokunuşuna sahip olduğu anlamına geliyor. Kokulu mumlar yakın ve evinin tadını çıkarın!

Evin görünüşünden bıkmaya başladığınızda, mobilyalarınızı ve aksesuarlarınızın yerlerini değiştirip ortamı yeniden dizayn edin. Yaşadığınız yerin düzenini birkaç ayda bir değiştirmek, odanın enerjisi için harikalar yaratabilir.

Eski Mobilyalarınızı Yeni Evinizde Kullanma
Photo taken in Bangkok, Thailand

5. Bir an önce boyamaya ve dekore etmeye başlayın yoksa bu işin sonu yaş!

Dürüst olalım. Son birkaç yılda taşındıysanız, muhtemelen hala açmadığınız bazı kutularınız vardır. Ya da uğraşmak istediğiniz ve asla başlamadığınız ev işleri… Sıcağı sıcağına ve günlük bir rutine girmeden önce bu işlerinizi halledin.

Öneri: Ev dekorasyonunuzu hemen yapmalısınız. Aydınlatmanızı yenilemek, döşemeyi boyamak veya değiştirmek gibi yapmak istediğiniz projeleriniz varsa, bunları taşınmadan önce veya taşınırken yapın.

Boyama ve döşeme gibi işleri taşınmadan önce yapmak işinizi kolaylaştırır, ancak bunları önceden yapamıyorsanız, taşındığınızda bunları bir öncelik haline getirin. Tüm kutuları en kısa sürede açın ve yerleştirin.

Bu süreçte yorulmuş ama aklınız oturma odasını bal kabağı rengine boyamakta kaldıysa, sadece bir duvar belirleyin ve o renge boyayın. Tek bir duvarın bile bir odayı nasıl değiştirebildiğini gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Yakın zamanda taşındınız mı? Taşınma sürecinde aldığınız dersleri ve yeni bir ev dekore etme konusunda yaklaşımınızı duymaktan mutluluk duyarız.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR