Ana SayfaMutfakEtler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Etler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Derin Bilgiler III yazısında yeniden birlikteyiz. Bir önceki yazımızda derin dondurucuda nelerin saklanacağını, nelerin saklanmayacağını anlatmıştık. Eğer bir önceki yazımızı okumadıysanız buradan ulaşabilirsiniz. evterapisi.com/derin-dondurucuda-neler-saklanir Bu yazımızda da kırmızı et ve beyaz et derin dondurucuda nasıl saklanır konusuna değineceğiz. Hazırsanız hemen başlayalım.

Uyarı: Öncelikle derin dondurucuda ne saklarsanız saklayın, aldığınız gıdaların taze olmasına dikkat edin.

Etler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Kırmızı Et Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kurban Bayramının üstünden kısa bir süre geçmişken kırmızı et derin dondurucuda nasıl saklanır, kırmızı etin derin dondurucuda saklanmasındaki püf noktalar nelerdir gibi sorulara birazdan cevap vereceğiz.

Elbette sadece Kurban Bayramı için değil yılın her gününde kasaptan veya marketten aldığınız kırmızı etleri aynı yöntemlerle derin dondurucunuzda saklayabilirsiniz.

Parça Et Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Her parçası ayrı lezzetli, yemeklerin en lezzetli parçaları parça etleri derin dondurucuya atmadan önce ilk adım olarak etin üzerindeki suyu bir havlu kâğıt yardımıyla silin, sonrasında parça eti kilitli buzdolabı poşetine yerleştirin. Kilitli buzdolabı poşetinin havasını iyice aldıktan sonra sıkıca kilidini kapatın.

Bu arada etin yağlarını ayırıp ayırmamak sizin damak zevkinize ve ihtiyacınıza göre değişkenlik gösterebilir.

Püf Noktası 1: Etlerinizi mutlaka hava almayan kilitli buzdolabı poşetlerinde saklayın.

Püf Noktası 2: Bir kilitli poşetin içinde birden fazla parça et koyacaksınız, her etin arasına buzdolabı poşeti koyun. Böylece etler birbirine yapışmaz, ihtiyaç anında, istediğiniz kadarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Püf Noktası 3: Hem parça et için hem de diğer et ürünleri için geçerli olan bir püf nokta da poşetlerin üzerine tarih yazmaktır. Böylece etin ne zaman bozulup bozulmayacağını anlamanız kolaylaşacaktır.

Kıyma Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kurban Bayramında da normal zamanda da mutfağımızın vazgeçilmez ögelerinden biridir kıyma. Kıymanın da tıpkı parça et gibi derin dondurucuda saklama yöntemi ve püf noktaları var.

Kıymayı derin dondurucuya koymadan önce yemeklik porsiyonlara bölmekte fayda var. Böylece kıymayı kullanacağınız zaman hepsini çözdürmek yerine sadece ihtiyacınız kadarını kullanabilirsiniz.

Ardından ayarladığınız porsiyonluk kıymaları yine kilitli buzdolabı poşetlerine yerleştirip ağzını sıkıca kapatın. Kıymayı kilitli poşete yerleştirdikten sonra elinizle olabildiğince poşetin üstüne bastırıp kıymayı inceltin.

Püf Noktası 1: Etlerinizi mutlaka hava almayan kilitli buzdolabı poşetlerinde saklayın.

Püf Noktası 2: Kilitli poşetteki kıymayı elinizle bastırarak inceltmek hem derin dondurucudan çıkardığınız zaman kıymanın hızlı çözülmesine hem de derin dondurucuda az yer kaplamasına sebep olur.

Püf Noktası 3: Eğer kilitli poşet içerisine yine de bir porsiyondan fazla kıyma koymak durumunda kaldıysanız onun da bir çözümü var. İnce bir çubuk veya benzer bir alet yardımıyla poşetin üstünden kıymayı istediğiniz parçaya bölebilir, kullanmak istediğiniz zamanda bir porsiyonluk kısmı kolayca kırıp alabilirsiniz.

Etler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Kuşbaşı Et Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Şimdi gelelim kuşbaşı etlere… Kuşbaşı eti öncelikle olabildiğince küçük parçalar hâlinde doğrayın. Sonrasında yine kilitli buzdolabı poşetlerine yerleştirin ve ağzını sıkıca kapatın. Tıpkı kıymada olduğu gibi poşetin üstüne hafifçe bastırın, etlerin yatay bir konuma getirin.

Püf Noktası 1: Etlerinizi mutlaka hava almayan kilitli buzdolabı poşetlerinde saklayın.

Püf Noktası 2: Kuşbaşı etler hem hızlı çözülsün hem de derin dondurucuda fazla yer kaplamasın istiyorsanız etleri olabildiğince küçük doğrayın.

Püf Noktası 3: Eğer kurban etinden kuşbaşı yapacaksınız, kurban kesildikten sonra etleri oda sıcaklığına ulaşıncaya kadar serin bir yerde saklayın, sonrasında derin dondurucuda muhafaza etmek için bu işlemleri yapabilirsiniz.

Etler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Köfte Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Hazırladığınız köfteleri tek tek kilitli buzdolabı poşetlerine yerleştirin. Eğer köfteleri üst üste koymanız gerekiyorsa alttaki köftelerle üstteki köfteler arasına buzdolabı poşeti yerleştirin ki birbirlerine yapışmasınlar.

Püf Noktası 1: Köfteyi, dondurulup çözdürülmüş kıymadan yapmak köftenin tadını değiştirebilir. Çünkü donduruluş kıymayı çözdürdüğünüzde suyunu bırakabilir. Bu yüzden köfteleri dondurulmamış kıymadan yapmanızı tavsiye ederiz.

Püf Noktası 2: Etlerinizi mutlaka hava almayan kilitli buzdolabı poşetlerinde saklayın.

Kırmızı et derin dondurucuda nasıl saklanır kısmını burada noktalamadan önce birkaç şey daha söylemek isteriz. Etlerinizi -18 °C derecede derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Etleri kullanmadan bir gün önce etleri dışarıda değil 3-5 °C dereceye ayarlanmış buzdolabında çözülmeye bırakın.

Son olarak etlerin suyunu bırakmaması için etleri cam veya çelik kaplara koyarak buzdolabınızın alt rafında çözdürebilirsiniz.

Uyarı: Sağlığınız açısından çözdürdüğünüz etleri tekrar derin dondurucuya atmayın. Etleri derin dondurucuya atmadan önce mutlaka yemeklik porsiyonlara bölmeyi unutmayın.

Etler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Tavuk Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Öğrenci evlerinden aile evlerine kadar her evin vazgeçilmez gıdalarından bir tanesi de tavuktur. Hem besleyiciliği hem de yemek yapımındaki kolaylığı nedeniyle çokça tercih edilen tavuk; parça, kanat, but, göğüs ve tüm olarak derin dondurucuda saklanabilir.

Marketten veya kasaptan aldığınız tavuğu hemen veya yakın bir zamanda kullanmayacaksınız derin dondurucuya atamanızda fayda var. Şimdi gelelim tavuk eti derin dondurucuda nasıl saklanır sorusunun cevabına.

Bütün tavuğu derin dondurucuda saklamak için öncelikle tavuğu paketinden çıkarın. İyice yıkayıp temizledikten sonra temiz bir bezle veya havlu kağıtla tavuğun üstündeki suyu kurulayın. Tavuğun nemli kalmamasına özen gösterin.

Sonrasında bir fırın poşetine bütün tavuğu yerleştirin, poşetin havasını aldıktan sonra ağzını sıkıca kapatın.

Eğer tavuk göğüs ve but aldıysanız onu da yine paketinden çıkarıp (isteğe göre sudan geçirebilirsiniz) temiz bir bezle veya havlu kağıtlı nemini alın. Sonrasında ya folyo kağıdına (alüminyum kısmına denk gelmeyecek şekilde) sıkıca sarın ya da kilitli buz dolabı poşetine yerleştirin.

Eğer tavuk göğüsleri kilitli poşetin içine altlı üstlü koyacaksınız, aralarına mutlaka bir buzdolabı poşeti yerleştirin ki kolay ayrılsınlar, birbirilerine yapışmasınlar.

Etler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Yemeklerde kullanmak veya tavuk sote yapmak üzere parça tavuk saklamak istiyorsanız, öncelikle yapacağınız yemeğe göre tavukları olabildiğince küçük doğrayın. Sonrasında kilitli poşete koyup havasını aldıktan sonra ağzını sıkıca kapatın.

Tıpkı kıymada olduğu gibi poşetin üstüne bastırarak tavukları yatay, yassı hâle getirin. Böylece derin dondurucudan çıkan tavuklar hem çabuk çözülür hem de derin dondurucuda az yer kaplar.

Uyarı: Tavuğu derin dondurucuya koymadan önce nemli kalmamasına özen gösterin, eğer folyo kullanıyorsanız her yerini sıkıca kapatın. Çünkü nemli kalan kısımlar kristalleşir ve etin sertleşmesine sebep olur.

Derin dondurucudan çıkardığınız tavukları asla oda sıcaklığında çözdürmeyin. Sağlıklı bir çözülme için tavuk etini bir gün önceden buzdolabının alt kısmında veya soğuk suda ya da mikrodalga fırınların çözdürücü ayarında çözülmesini sağlayın.

Uyarı: Sağlığınız açısından çözdürdüğünüz etleri tekrar derin dondurucuya atmayın. Etleri derin dondurucuya atmadan önce mutlaka yemeklik porsiyonlara bölmeyi unutmayın.

Etler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Balık Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Uzmanların hafta en az bir kere yenilmesini önerdiği; gözden kemiklere, beyinden kasa ve birçok hastalığa iyi gelen balık da derin dondurucuda saklayabileceğiniz bir gıdadır.

Herkesin merak ettiği bir diğer sorunun cevabını da verelim, evet balığı ister temizleyerek ister temizlemeden derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Balığın büyüklüğüne veya cinsine göre saklama süresi değişiklik gösterebilir.

Balığı aldıktan sonra kullanacağınız duruma göre porsiyonlar belirleyip balığı bölebilirsiniz. Böldüğünüz balıkları önce temiz bir kâğıda ardından da folyoya sarıp (alüminyum kısmına temas etmeyecek şekilde) veya bir kabın içine yerleştirip derin dondurucunuza koyabilirsiniz.

Etler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Püf Noktası 1: Balığı derin dondurucuya koymadan önce biraz tuzlarsanız, derin dondurucuda daha uzun süre taze kalmasını sağlarsınız.

Balığı eğer kısa bir zaman sonra tüketmeyecekseniz -ki derin dondurucuya koyuyorsanız tüketmeyeceksiniz demektir- -18 °C derecede balıkları aylarca muhafaza edebilirsiniz. Balıkların birkaç ay daha fazla taze bir şekilde saklamak isterseniz -25 °C derecede bekletmeniz gerekir.

Püf Noktası 2: Balığın cinsine ve büyüklüğüne göre taze kalma süreleri değişkenlik gösterir. Küçük balıklar, büyük balıklara göre daha kısa sürede tazeliğini yitirir.

Püf Noktası 3: Derin dondurucuya attığınız balıkların üzerine tarih yazın.

Buğulama, tava veya ızgarada yapacağınız derya kuzularını derin dondurucudan çıkardığınız zaman oda sıcaklığında değil buzdolabının alt rafında çözünmeye bırakın.

Uyarı: Sağlığınız açısından çözdürdüğünüz etleri tekrar derin dondurucuya atmayın. Balığı derin dondurucuya atmadan önce mutlaka yemeklik porsiyonlara bölmeyi unutmayın.

Önemli Uyarılar

Önemli Uyarı 1: Derin dondurucunuza kullanım kılavuzunda yazandan fazla ürün yüklemeyin. Bu durum derin dondurucunuzun fazladan çalışmasına yani fazla enerji harcamasına ve ürünleri yeteri kadar donduramamasına sebep olur. Bu da doğal olarak gıdaların erken bozulmasını sağlar.

Önemli Uyarı 2: Dondurucunuza attığınız gıdaları alırken elinizin ıslak olmamasına dikkat edin. Çünkü elinizin ıslaklığı gıdalara değdiğinde buzlanmalarına sebep olur.

Önemli Uyarı 3: Derin dondurucuda sakladığınız ürünlerin üstüne mutlaka tarih atın.

Bir derin bilgiler yazı dizisinin daha sonuna geldik. Yeni bir derin bilgiler yazısında görüşmek üzere, lezzetle kalın.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR