Ana SayfaDekorasyonRüya Gibi Bir Ev Kütüphanesi İçin 4 İpucu

Rüya Gibi Bir Ev Kütüphanesi İçin 4 İpucu

Kitap kurtlarının çoğu ellerine şöyle güzel bir kitap alıp dünyanın tüm gürültüsünden uzaklaşabilecekleri bir yere sahip olmanın hayalini kurar. Ev kütüphaneleri mazide kalmış gibi görünse de evinizde böyle bir alan yaratmamanız için hiçbir sebep yok. İhtiyacınız olan tek şey, bu projenin yıllarca hayalini kurduğunuz şeyi ortaya çıkaracağından emin olmak için her şeyi güzelce planlamak. Bu tarz yerler epey kişisel olduğundan tasarımınızın büyük bölümünü zevkiniz belirleyecektir. Yine de, ev kütüphanenizin hem işlevsel olmasını hem de zevkinize hitap etmesini garantileyecek birkaç ipucu mevcut. Hayallerinizdeki ev kütüphanenize bir adım daha yaklaşmak için ilham verici yazımızı okumaya devam edin!

Rüya Gibi Bir Ev Kütüphanesi İçin İpuçları

Kitaplarınızı Nasıl Sergileyeceğinize Odaklanın

Düzgün bir saklama alanı, bir ev kütüphanesinde hazine değerindedir. Okumaya düşkün biriyseniz muhtemelen kitaplarınızı pek içinize sinmeyen şekilde üst üste yığmak durumunda kalmışsınızdır. Şimdi kendi kütüphanenizi tasarlayacağınıza göre kitaplarınızı gururla sergileyebilirsiniz. Bunun için ilk adım evinizdeki en ideal yeri seçmektir. Pek az kişi bir odanın tamamını kütüphaneye çevirme şansına sahiptir.

Genellikle home ofisin ya da başka bir odanın uygun bir bölümü yaratıcı bir tasarımın yardımıyla kütüphane için ayrılır. Gerekirse ebeveyn yatak odasının ya da çatı katının kullanılmayan bir bölümünün oyulup niş elde edilmesiyle de ideal bir okuma alanı oluşturulmaya çalışılır. Kütüphanenizin evinizin hangi bölümünde şekilleneceğine karar verdiyseniz sıra depolamaya gelmiş demektir. Yerden tavana kadar uzanan raf üniteleri ya da gömme kitaplıklar sıklıkla tercih edilen modellerdir. Bununla birlikte, günümüzde ev sahiplerinin biraz daha yaratıcı davrandığına şahit olmaktayız. Siz de eşsiz alanınız için tasarımınıza ilham katacak alternatifleri araştırabilirsiniz.

Rüya Gibi Bir Ev Kütüphanesi İçin İpuçları

İdeal Oturma Düzenini Keşfedin

Ev kütüphaneleri için depolamadan sonraki ikinci en önemli adım, oturma düzenidir. Bununla ilgili birkaç katı kural mevcuttur. Gelin görün ki, odanızda ister yalnızca tek bir koltuk için isterse koskoca bir oturma grubunu veya sandalye takımını sığdıracağınız kadar yer olsun, önemli olan konfordur. Bu bizim size geleneksel tasarımda sıklıkla tercih edilen geniş, peluş koltuklar yerine ultra modern bir minimalizmi takip etmenizi öğütleyeceğimiz nadir anlardan biri olacak. Mobilyanızda karar kıldıktan sonra oda için en uygun oturma düzenini belirlemelisiniz. Evinizdeki tüm oturma düzenleri arasında özellikle bu odadakinin davetkâr olması gerekir. Her bir parçayı alanınıza sade ve rahat bir atmosfer katacak şekilde hafif bir açı kullanarak yerleştirmeye çalışın. Oturacak birden fazla sandalye/koltuk varsa onları başka yöne bakacak şekilde değil de birbirlerine bakacakları şekilde yerleştirmelisiniz.

Rüya Gibi Bir Ev Kütüphanesi İçin İpuçları

Aydınlatmanızı Detaylandırın

Yeterli bir aydınlatma evinizin her bölümü için gerekliyken bilhassa bir kütüphane söz konusu olduğunda elzemdir. Ne de olsa kelimeleri anlayabilmek için gözlerini kısarak bakmak kimsenin hoşuna gitmez. Aydınlatma armatürünü ve ışık tipini doğru seçmek odayı istediğiniz şekilde kullanmanız adına hayati önem taşır. İşe halihazırdaki aydınlatmanızı gözden geçirerek başlayabilirsiniz. İdeal olanı, aydınlatmanızın en azından şu üç türden en az birine sahip olmasıdır:

  • Ortam ışığı: Genel ışık olarak da bilinen ortam ışığı, odanın büyük bir bölümünü aydınlatır ve etrafta sorunsuzca hareket edebilmenize olanak verir. Spot lambalar, raylı spotlar ve duvara monte lambalar bu türden ışık yayar.
  • Vurgu ışığı: Vurgu ışığı belli bir odak noktasını aydınlatmak üzere kullanılır (örneğin, bir tabloyu). Fotoğrafları aydınlatmak için üretilen lambalar, duvara monte armatürler ve raylı spotlar bu tarz ışık için sıklıkla tercih edilen modellerdendir. Ortamın atmosferine göre kullanılmak üzere ışık karartıcılar da bu modellere zaman zaman dahil edilir.
  • Görev aydınlatması: İsminden de anlaşılacağı üzere görev aydınlatması, belli bir işlev yerine getirilirken yararlanılan ışık türüdür. Masa lambalarından tutun da mutfak adalarının üstüne asılan sarkıt lambalara kadar bu ışık tipini sunan pek çok aydınlatma modeli mevcuttur.

Ortam ışığı ve görev aydınlatması, kütüphanenizde ihtiyaç duyacağınız aydınlatma tipleridir. Oturma alanınızın yanında ya da üstünde bu tiplerden en az birine yer vermeye çalışmalısınız. Sırada, aydınlatmanızın ısısını doğru şekilde seçmek var. 5000-6500 Kelvin arası ampuller kitap okumak için en ideal olanlardır. Dolayısıyla, onlardan birkaç tane satın almanızda yarar var.

Rüya Gibi Bir Ev Kütüphanesi İçin İpuçları

Kütüphanenizi Samimi Hale Getirin

Ev kütüphaneniz için ihtiyacınız olan son bileşen samimiyettir. Bu bileşen iç mekân tasarımı için resmi bir ilke olmamakla beraber evinizin bu bölümünde kesinlikle elzemdir. Ne de olsa burası kalbinizin sıcaklığını yansıttığınız yer! Ortaya çıkardığınız bu muhteşem mabet, sizde elinize kitabınızı alıp saatlerce kedi gibi kıvrılma isteği uyandıracak bir sıcaklığa sahip olmalı. Bu durumda, odanızı daha konforlu hale getirmek için kumaşlardan yararlanmak harika bir yöntem olacaktır.

Örneğin, yere yumuşacık, peluş bir yün halı serebilirsiniz. Sandalyelerinize/Koltuklarınıza yumuşacık kırlentler koymak da fena olmaz hani! Son olarak, soğuk havalarda kütüphanenizde kitaplarınızla sarmaş dolaş ısınmak için yumuşak bir battaniyeyi de listeye eklemeyi unutmayın. Bir de odayı kişiselleştirdiniz mi tamam! Kütüphaneniz sizi günlük yaşamının stresinden uzak tutacak bir yer olduğundan size güvenli bir sığınaktaymışsınız hissi vermesi gerekir. Duvara şöyle güzel bir tablo asabilir ya da bu odanın kendi odanız olduğunu size hissettirecek bir süs eşyasına yer verebilirsiniz. Bu noktada seçim tamamen sizin!

Rüya Gibi Bir Ev Kütüphanesi İçin İpuçları

Her birimiz bir gün kendi kütüphanemize kavuşmanın hayalini kurarız. Her ne kadar yaşam şartlarımız filmlerde gördüğümüz kütüphanelere sahip olmamıza izin vermese de bu hayalin gerçeğe dönüşmemesi için hiçbir sebep yok! Bu yazımızda o hep istediğiniz güvenli, tatlı limana ulaşmanıza yardımcı olacak ipuçlarını sizinle paylaştık. Devasa bir alanınız olmasa da eminiz ki siz de kendi küçük kütüphanenize bu ipuçlarıyla kolayca kavuşabilirsiniz. Kütüphanenizi tasarlarken ipuçlarımızdan yararlanmayı unutmayın. Bunu sonuna kadar hak ediyorsunuz! Ev kütüphanesi tasarımı ile ilgili fikirlerimiz hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Siz de kendi evinizde böyle bir alan yaratmak için kolları sıvamaya var mısınız? Yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Rüya Gibi Bir Ev Kütüphanesi İçin İpuçları

Rüya Gibi Bir Ev Kütüphanesi İçin İpuçları

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR