Ana SayfaDekorasyonEvde Kütüphane Dekorasyonu İçin Öneriler

Evde Kütüphane Dekorasyonu İçin Öneriler

Bilginin ön planda olduğu günümüzde, evlerde bulunan kütüphaneler, gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Bu mekânlara ayrı bir oda ayrılabilecek olunmakla beraber, salonun veya yatak odasının bir bölümü de kütüphane yapılabilir.

Böylece kitaplarınızı daha düzgün ve sıralı şekilde dizebilir, hepsini kategoriler hâlinde toplayabilir ve evinize güzel bir estetik unsuru da katmış olursunuz.

Özellikle kitap severler tarafından yaygın olarak kullanılan bu mekânlar, fikir ve düşünce dünyanızı geliştirmek için güzel bir seçenektir. Bu sebeple kitap okumak, çocuklar için de büyük öneme sahiptir.

Okuma Köşesi

Peki, evde kütüphane dekorasyonu olarak neler yapılabilir? Burada oldukça geniş seçeneğiniz vardır. Ancak konu kütüphane tasarımına geldiğinde, nasıl bir dekorasyon yapılması gerektiği oldukça sorunlu olabilir.

Çünkü kitaplara değer veren insanlar, neler tercih etmesi gerektiğine genellikle kolay karar veremiyor. Bu konuda ilham arıyorsanız, bilmeniz gereken bazı hususlar şöyledir.

Köşe Kitaplık

Karakterinize Göre Renk Seçin

Her renk, belirli bir anlam barındırır. Ancak açık renkler sevmiyorsanız ve koyu renklerin hayranıysanız, kütüphane dekorasyonunda açık renk seçmek sizde istenen etkiyi yaratmayacaktır. Bu sebeple odanın ya da bölümün rengi, sevdiğiniz tonlarda olmalıdır.

Burada tüm odayı veya bölümü tek renge boyayabileceğiniz gibi arzunuza göre değişik renkleri de bir arada kullanma özgürsünüz.

Kütüphane Berjer

Kütüphane Bölümünde Hangi Mobilyalar Tercih Edilmelidir?

Burada tercih etmeniz gereken mobilyalar, raflar ve kitaplık haricinde sehpa, bir koltuk, masa ve sandalyedir. Böylece minimalizm akımından yararlanarak çağdaş bir oda ve kütüphane elde etmeniz mümkün.

Burada koltuk ve sandalye rahat olup kitap okuma esnasında size rahatsızlık vermemelidir. Çünkü aksi durum, güzel bir kitabı okuma fırsatınızı engelleyerek sizi bölecektir.

Masa da sandalyenizle doğru orantılı olmalı ve büyüklük-küçüklük sorunu olmamalıdır. Renk olarak da odanın ya da bölümün rengiyle uyumlu tercihler yapılmalıdır.

Buna ek olarak uygun bir akvaryum seçmeniz, kütüphaneye farklı bir ortam getirmeniz ve daha sakin olmanız için yardımcı olacaktır. Eğer kitabınıza küçük bir ara vermek isterseniz, balıkları izlemek size gerekli motivasyonu verecektir.

Kitaplık

Kütüphane Odası Nasıl Oluşturulur?

Eğer evde kütüphanesi dekorasyonu yapmak istiyorsanız, bunun için bir seçeneğiniz kullanmadığınız odayı hızlıca tasarlayarak kitaplığa dönüştürmektir. Bunun için odayı boşalttıktan sonra kitaplık almalı ve bunu düzgün şekilde yerleştirmelisiniz.

Sonrsında, isteğe göre halı ya da kilim gibi unsurları kullanmanız gerekir. Ardından masa-sandalye ile koltuğu uygun bir yere konumlamalısınız. Masa ve sandalyeyi cama yakın bir yere yerleştirirseniz, gün ışığından daha iyi yararlanabilirsiniz. Ayrıca masa lambası kullanmak, yetersiz ışık durumunda size yardımcı olacaktır.

Kütüphane

Ancak her evde böyle bir oda bulmak mümkün değildir. Bu sebeple bazı odalarınızı, kütüphaneye dönüştürmeniz mümkündür. Eğer başka insanların kullanmasını istiyorsanız, oturma ya da misafir odasını bir seperatör yardımıyla ayırarak tasarlama yapmanız şarttır.

Eğer odanın, kütüphane bölümünde farklı bir renk kullanmak istiyorsanız, o kısmı yeniden boyatabilir ve istediğiniz atmosferi yakalayabilirsiniz. Burada önceden bulunan eşyaları daha uygun konumlara yerleştirdikten sonra rafları ve diğer eşyaları isteğinize göre konumlayabilirsiniz.

Bununla birlikte kitaplarınızı paylaşmak istemiyorsanız, yatak odanızı da seperatör yardımıyla ayırabilir, aynı işlemleri uygulayabilirsiniz.

Evdeki Kütüphane

Işıklandırmayı Doğru Yapın

Işıklandırma, modern ev tasarımlarında en önemli maddeyi oluşturur. Eski dönemlerde her odada aynı tür ışıklandırma kullanılmakla beraber, artık farklı seçenekler de söz konusudur. Bununla beraber bir ev kütüphanesi oluşturmak istiyorsanız, daha güzel bir ışıklandırma, kitap okumanın en önemli unsurları arasındadır.

Kitaplık Salon

Camlardan Yararlanın

Eğer daha farklı tasarımlar arıyorsanız ve manzaranız da güzelse lamine camlardan yararlanarak daha geniş bir alan meydana getirebilirsiniz.

Bu kütüphane dekorasyonu seçeneği sayesinde hem güneş ışığından en üst verimi alabilir, hem de daha güzel bir manzara elde edebilirsiniz. Özellikle akşamları güzel bir şehir manzarası ve kahve eşliğinde kitabınıza dalabilirsiniz.

Kütüphane Çiçek

Yeşil Bitkiler Kullanın

Bitkiler, bir ortamı daha geniş göstererek daha ferah ve sakinleştirici bir ortan sunar. Şehir yaşantısında yeşilden sıklıkla uzak kalındığı için bu bitkileri evlerinize getirerek doğal bir ortam meydana getirebilirsiniz.

Tabii ki her bitki farklı bakım seçenekleri de bulundurduğu için tercihinizi de kolay bakım yapılan, sulaması da kolay bitkilerden yöne kullanmalısınız. Ev kütüphanesi dekorasyonu ile bitkilerin birleştirilmesi, size daha iyi odaklanmanızı sağlayarak farklı dünyaların kapısını aralar.

Dekorasyon Kullanın

Evlerde en büyük sorunlardan biri de sıklıkla boş duvarlardır. Pek çok insan, duvarların boş ve soğuk olduğundan şikâyetçidir. Özellikle ev kütüphanesi dekorasyonunda boş duvarlar, motivasyonu da engeller.

Bu nedenle arzunuza ve zevklerinize göre tablo ve resim seçmek, duvarlara farklı bir renk getirmek için mükemmel olacaktır. Böylece kitaba küçük bir ara verdiğinizde gözünüzün önünde duran bir tablo, size farklı bir hava getirecek, odaklanmanızda yardım sağlayacaktır.

Köşe Kitaplık

Farklı Seçenekler Kullanın

Eğer çok özgün olmak istiyorsanız ve odalarınız çok büyükse uygun bir yükseklikte bir zemin yaptırabilirsiniz. Ardından buraya merdivenler yapar ve yerden yüksekte bu ortamı korkulukla çevirirseniz, özgün ve korunaklı bir ortam elde edebilirsiniz.

Ardından buraya kitaplık veya duvara monte edilen raflardan koyarak yeni bir tasarım yakalayabilirsiniz.

Modern trendler içerisinde şömineler de büyük bir yer kaplar. Bu sebeple şöminelerden yararlanmak, özellikle geceleri kitap okumada muhteşem bir seçenek sunabilir.

Terasınızı Kullanın

Eğer evinizde teras varsa bunu bir fırsata çevirebilirsiniz. Terasınızı kısmi olarak kapatarak bir bölümünü kütüphane hâline getirirseniz, oldukça güzel sonuçlar alabilirsiniz. Duvarların yerine de dayanıklı lamine camlar kullanırsanız, kitap okurken muhteşem bir manzaradan yararlanabilirsiniz.

Okuma Köşesi

Kitaplarınızı Sınıflandırın

Eğer çok fazla kitabınızın varsa bunun en zor durumlarından bir tanesi de istediğiniz eserleri hemen bulamamaktır. Her ne kadar resmi ve üniversite kütüphanelerinde görevliler sınıflandırma işiyle ilgilense de evde bu daha zor bir durumdur.

Bu sebeple kitaplarınızı ayırırsanız, daha kolay seçim yapmanız ve aradığınızı daha rahat bulmanız mümkündür. Peki, bu sınıflandırma nasıl yapılır? Eğer ders ve üniversite kitaplarınız varsa, bunları öncelikle farklı bir rafa ayırmanız gerekir. Böylece ders çalışmanız veya akademik kitaplara erişmeniz daha kolay olacaktır.

Edebi kitaplarınızı ise türüne göre ayırabilirsiniz. Örnek olarak dünya klasiklerini ayrı bir yere, polisiye, macera vs. türleri farklı raflara bölebilirsiniz. Arzu ederseniz, ardından renklere göre bir dizme de yapılabilir. Bu sayede kütüphaneniz daha estetik ve düzenli bir görünüme kavuşacak, sizi her zaman içine çekecektir.

Çocuk Odası Kitaplık

Çocuk Odalarında Kütüphane Oluşturmak

Kitap okumak, çocukların zihinsel olarak gelişiminde oldukça faydalıdır. Bu nedenle odalarında özel kütüphane oluşturmak, onlar için oldukça yararlıdır. Burada kitaplığın seçilmesi ise mümkünse çocuğa bırakılmalıdır. Böylece çocuklar kendi tercihini belirtebilecek ve gelişimlerine de katkılı olacaktır.

Ardından kitap seçimi, çocukların yaşlarına uygun olarak yapılmalıdır. Örnek olarak onun yaşına uygun İngilizce çizgi romanlar onun hem dilini geliştirecek hem de okumanızı ilerletecektir.

Çocuğunuzun yaş ilerledikçe kendi kitap zevkleri de oluşacağı için odasını yeniden düzenlerken kendine göre kitaplar edinecek ve bunları dizecektir.

Çocuk odası ile ilgili dekorasyon önerileri için Küçük Boyutlu Çocuk Odaları için Büyük Fikirler başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR