Ana SayfaKendin YapEvde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Günlük hayatımızda çocuklarımızın mutluluğu ve sağlıklı olması için çok fazla bir şekilde önem vermekteyiz. Bu önem verdiklerimiz arasında birçok şey bulunmaktadır. Çocuklarımız sağlıklı ve mutlu olduğu zaman günümüz çok olumlu ve güzel geçmektedir.

Çocuklarımızın gün içinde birçok kez oynadığı ve kullandığı oyun hamuru çok fazla eğitici ve eğlenceli bir oyuncak türüdür. Oyun hamuru anaokuluna giden çocuklarımız için de çok eğitici ve anlamlı bir oyuncak türleri arasında geçmektedir. Oyun hamurunu anaokuluna giden çocuklarımıza öğretmenleri tarafından verilen bir ödev yerine geçmektedir.

Oyun hamurunu birçok farklı yerden alabilirsiniz. Bu yerler arasında geçen kırtasiyeler birçok farklı oyun hamuru türü satmaktadır. Bu kırtasiyelerde satılan oyun hamurları parasına göre kaliteli veya kalitesiz olarak değişmektedir.

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Kırtasiyelerde ve marketlerde satılan bu oyun hamurları çocuklarımızın sağlığı için çok fazla zararlı şeyler içermektedir. Bu zararlardan bahsedilirken birçok işi evde kendin yap gibi şeyler söylemektedir. Ancak birçok kişiyi evde nasıl oyun hamuru yapıldığını bilmiyor.

Bildiğimiz gibi marketlerde kırtasiyelerde bakkallarda satılan oyun hamuru türleri çocuklarımızın sağlığı için tehlikeli maddeler içerebiliyor. Bu oyun hamurlarından bazıları tehlikeli madde içerirken bazıları da sağlıklı maddeler içermektedir.

Evde oyun hamuru yaparken kullanılacak evde olan bir sürü eşya ve malzeme bulunmaktadır.

Evde oyun hamuru yaparken internette bulunan birçok tarif bulunmaktadır. Bu internette bulunan tariflerin birçoğu ile güzel bir şekilde oyun hamuru yapılırken, birçoğunda da maalesef güzel bir şekilde oyun hamuru yapılamamaktadır.

Evde oyun hamuru yapmak istiyorsanız bu yazıları takip ederek kolay, hızlı ve sağlıklı bir şekilde oyun hamuru yapabilirsiniz.

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Oyun Hamuru Yapmak İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Bildiğimiz gibi birçok yerde satılan oyun hamurları maalesef sağlığımız için tehlikeli maddeler içermektedir. Bu sağlığımızı tehdit eden tehlikeli malzemeler ile uğraşmamak için evde oyun hamuru yapabilirsiniz. Evde oyun hamuru yapmanın birçok püf noktaları ve tarifleri vardır.

Peki ya bu evde oyun hamuru yaparken kullanılan malzemeler hangileridir?

  • Un
  • Tuz
  • Su
  • Şeker
  • Yağ
  • Gıda boyası
  • Sebze ve meyve

Buradaki malzemeler ile kolay ve hızlı bir şekilde oyun hamuru yapabilirsiniz. Bu malzemeler oyun hamuru yapmak için gerekli olan tüm malzemeleri içermektedir.

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Evde oyun hamuru yapmak için kullanılan malzemeleri sizlere söylemiştik. Bu malzemeler ile kolay ve hızlı bir şekilde oyun hamuru yapabilirsiniz.

Ancak oyun hamuru yapmak için kullanılan bu malzemelerle oyun hamuru yapmayı bilmiyorsanız nasıl yapılacağını soruyor olabilirsiniz. Oyun hamuru yapmanın tarifi;

İlk öncelikle 3 su bardağı unu, çeyrek su bardağı tuzu, 1 su bardağı suyu ve 2 yemek kaşığı yağı bir kabın içine katıyorsunuz. Hamurunuzu birçok tarifteki olduğu gibi, kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurmaya devam ediyorsunuz.

Ondan sonra oyun hamurunuzu birkaç parçaya bölüyorsunuz. Böldüğünüz parçaların her birine yaptığınız gıda boyasını katıp karıştırıp onları da yoğuruyorsunuz. Hamuru parçalara ayırmanın püf noktası hamuru parçalara ayırmadan yaparsanız maalesef gıda boyanız iyice karışmamaktadır.

Oyun Hamuru Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Oyun hamuru bildiğimiz gibi çocuklarımız için çok güzel ve eğitici bir oyuncak türleri arasında yer almaktadır. Bu nedenlerden dolayı birçoğumuz çocuklarımıza oyuncak hamuru almaktayız veya yapmaya çalışmaktayız.

Ancak dediğimiz gibi birçok tehlikeli maddelerden dolayı maalesef satılan oyuncak hamurlarından almak istemiyoruz. Bundan dolayı evimizde kolayca oyun hamuru yapabildiğimizi söylemiştik.

Evde oyun hamuru yaparken birçok dikkat etmemiz gereken unsurlar ve etkenler vardır. Bu kusurlardan birisi olan oyun hamuru yaparken dikkat etmemiz gerekenlerden birisi, tam olarak tarifteki gibi yapmaktır. Malzemeleri az ya da çok yaparsanız tarif tam olarak tutmamaktadır. Yani oyun hamuru yapmak bir nevi ekmek hamur yapmak gibi bir şeydir.

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Oyun Hamurunda Gıda Boyası Yerine Ne Kullanılabilir

Oyun hamuru yaparken dikkat etmeniz gerekenleri ve nasıl yapıldığını söylemiştik. Bu oyun hamuru yaparken nasıl yapıldığını söylediğimiz için evinizde kolay ve hızlı bir şekilde oyun hamuru yapabilirsiniz.

Ancak evinizde bu malzemelerden hepsi bulunsa bile gıda boyası çoğu zaman bulunamamaktadır. Gıda boyası yerine oyun hamuru yaparken birçok kullanılacak şey bulunmaktadır.

Bunlardan birisi olan sebze ve meyveyi gıda boyası yerine kullanabilirsiniz. Örnek olarak karalahana ile bir nevi kırmızı gıda boyası yapabilirsiniz. Ya da onun yerine evimizde eğer bulunuyor ise sulu boya ile renkli olarak oyun hamuru yapabilirsiniz.

Sulu Boya ile Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Bildiğimiz gibi oyun hamurunu gıda boyası ile yapabiliyorduk. Ancak evimizde çoğu zaman gıda boyası bulunamamaktadır. Gıda boyası yerine birçok şeyi kullanabileceğinizden bahsetmiştik.

Evinizde bulunan gıda boyası yerine kullanabileceğiniz sulu boya ile kolay ve hızlı bir şekilde oyun hamuru yapabilirsiniz. Gıda boyası yerine geçen sulu boya çok iyi bir şekilde oyun hamuruna renk verir.

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Oyun Hamurunun Kurumaması İçin Ne Yapmalıyız?

Oyun hamurumuz çoğu zaman kurulmaktadır. Oyun hamurunun kurumaması için saklama kabı veya kapalı bir kutu kullanabilirsiniz. Bu şekilde oyun hamuru ilk yaptınız gibi sağlam ve yumuşak kalacaktır.

Kuruyan Oyun Hamuru Nasıl Yumuşatılır?

Oyun hamurumuzu çoğu zaman saklayamadığımız için kurumuş olarak karşımıza çıkabiliyor. Oyun hamurunu kuruduğu zaman birkaç farklı çözüm bulunmaktadır. Bu çözümlerden birisi; oyun hamuruna çok az bir şekilde yağ ve su ekleyerek yumuşatılır. Böylelikle kuruyan oyun hamuru kolay bir şekilde yumuşatılır.

Oyun Hamurunu Muhafaza Etmenin Püf Noktaları

Oyun hamurunu dediğimiz geri be kurumaması için kapalı bir saklama kutusunda muhafaza edebiliriz. Eğer saklama kabı yoksa oyun hamurunu katabilir. Küçük kutular oyun hamurunu uzun bir süre muhafaza etmemizde yardımcı olacaktır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR