Ana SayfaEv AksesuarlarıEvde Pratik Aksesuar Yapımı

Evde Pratik Aksesuar Yapımı

Evinde değişiklik yapmak isteyenler için kendi yapabileceği aksesuarlar son dönemlerin modası haline gelmiştir. Ev aksesuarlarına para yatırmak istemeyen kişiler için evdeki malzemelerle yapılabilecek birçok aksesuar ürünü bulunur.

Kendin Yap projeleri evde pratik aksesuar yapımı için tercih edilebilecek projelerdir. Hobi edinmek ve hediye etmek için de pratik aksesuar ürünlerinden yararlanılabilir. Evde yapılabilecek bu ürünler aynı zamanda para kazanma aracı olarak da kullanılabilir.

Mermer Görünümlü Dresuar Yapımı

Evde Pratik Aksesuar Nasıl Yapılır?

Dresuar ürünleri genellikle evin koridor kısmında kullanılır. Giriş kısmını farklı bir havaya büründürmek için tercih edilen iki ayaklı mini sehpalar olarak tanımlanabilir. Son dönemlerin en çok tercih edilen görünümlerinden biri olan mermer görünümü ile dresuar yapımı oldukça pratiktir.

Mermer mobilyaların oldukça pahalı olmasından ötürü evde yapılabilecek bir ürün olarak tercih edilebilir. Mermer görünümlü yapışkan kağıtlardan alınarak dresuarın üst bölümüne yapıştırmak, orijinalinden farksız bir görüntü elde edilmesine yardımcı olur. Kolay bir şekilde yerinden çıkan bu yapışkan, değiştirilebilme özelliğine de sahiptir. Konsol ya da dresuar gibi ürünlerin kaplanması için üretilmiştir.

Dantel Ürünler ile Aksesuar Yapımı

Eski moda evlerin vazgeçilmez aksesuar ürünlerinden biri olan danteller, önceden tüplü televizyonların üzerine asılırdı. Şimdi eskimiş dantellerden yeni aksesuarlar yapabilmek mümkün hale gelmiştir. Tuz ve kumaş boyası eklenmiş olan suyun içerisine eski danteller batırılarak kurutulur.

Kuruyan danteller geniş bir kabın içerisine alınır ve üzerine tutkal ile su dökülür. Dantelin tamamının tutkalladığından emin olunmalıdır. Streç film ile kaplanmış bir kasenin arka kısmına tutkaldan çıkarılan dantel yerleştirilir ve kuruması beklenir. Kuruyan dantel kaseden ayrılarak dekoratif bir kase olarak kullanılabilir.

Çöp Şiş ile Yıldız Ayna Yapımı

Ev aksesuarlarında en çok tercih edilenler genelde duvar dekorasyonları olur. Çöp şiş maliyeti oldukça düşük bir malzeme olarak duvar aksesuarı yapımında kullanılabilir. İstediğiniz boy ölçülerinde yuvarlak bir aynanın arka kısmında sırayla çöp şişler dizilir ve silikon tabancası ile sabitlenir.

Çöp şişlerin sivri uçları aynanın arka kısmında kalacak şekilde dizilim yapılmalıdır. İsterseniz dizmeden önce sprey ya da akrilik boya ile çöp şişleri boyayabilirsiniz. Hazırlanan ayna dekorasyonu çift taraflı bant yardımı ile duvara monte edilir.

Halattan Sepet Yapımı

Ev aksesuarları arasında en çok tercih edilen ürünlerden bir diğeri sepetlerdir. Çamaşır sepeti ya da düzenleyici olarak evin içerisinde kullanabilmek mümkün olur. Beyaz ya da hasır renkte bir halat alınarak eski sepetin etrafı silikon tabancası yardımı ile sarılır.

Halatlar genellikle hasır olarak satıldığı için daha sonrasında akrilik ya da sprey boya yardımı ile istenen renge boyanabilir. Silikon tabancası ile yapıştırma işlemi yapılırken aralarda boşluk bırakmamaya özen gösterilmelidir. Eski sepetin yeni görünümü ile eve hem şık hem de modern bir hava katabilmek mümkün olur.

Kalıp Mum Yapımı

Herkesin evinde bulabileceği ürünlerden bir tanesi olan kurabiye kalıpları ile dilediğiniz şekilde mumlar elde edebilirsiniz. Evinizde kullanılmayan mumlar fitilinden ayırarak benmari usulü eritilir. Mumlar erirken kurabiye kalıplarının içerisine ayrılmış olan mum fitili yerleştirilir ve üzerine bir çubuk konularak sabitlenir.

Eriyen mumlar kurabiye kalıplarının içerisine alınır. Kurabiye kalıbına dökülmeden önce mum boyaları ve esansları da kullanılabilir. Bu işleme başlamadan önce kurabiye kalıplarının bir yağlı kağıt üzerine konulması gerekir. Kuruyan mumlar kalıptan çıkarılır ve kullanıma hazır hale getirilir.

Camdan Vazo Yapımı

Ev aksesuarlarında çiçek önemli bir yere sahiptir. Çiçeklerin konacağı vazolar cam kalıplar ile başka bir şekle dönüştürülebilir. Uzun ya da kısa olarak ister masa üstünde ister yerde vazo kullanımı sağlayabilirsiniz.

Cam kabın boyanması istenmeyen yerleri maskeleme bandı ile bantlanır. Açıkta kalan yerler sprey boya ya da akrilik boya ile boyanarak kuruması beklenir. Vazonun üzerinde yer alan maskeleme bantları çıkarılarak şerit elde edilir. İçerisine çiçek konularak kullanılabilir.

Fener Mumluk Yapımı

 

Mumluklar her evin aksesuarları olarak tercih edilir. Son dönemlerin en çok kullanılan mumluk modeli ise fener mumluktur. Evde kullanılmayan çerçevelerden hazır edilebilecek fener mumluk için, dört adet aynı boyutta çerçeveye ihtiyaç duyulur. Çerçeveler resim ve arka kısmından çıkarılır ve sadece ön gövdesi kalır.

Silikon tabancası yardımı ile dört adet çerçeve kenarlarından yapıştırılır ve fener mumluğun gövdesi elde edilir. Daha sonrasında sprey boya ya da akrilik boya yardımı ile çerçevelerin dış kısımları istenen renkte boyanır. Yerine yerleştirilen mumluğu içerisine büyük kütük mumlardan konularak kullanıma hazır hale getirilir.

Abajur Yapımı

Evde Pratik Aksesuar Nasıl Yapılır?

Evde pratik olarak yapılacak aksesuar ürünlerinden bir diğeri abajurdur. Yatak odalarının vazgeçilmezi olan abajur yapımı için elektrik bağlantısının yapılacağı kabloya ve kartona ihtiyaç duyulur. Karton yuvarlak hale getirilerek iki ucu birbiri ile yapıştırılır. Bu aşamada çabuk kuruyan japon yapıştırıcılarından destek alınabilir. Baş kısmının elde edilmesinin ardından içine dengede tutulacak bir yuvarlak karton daha eklenir. Duy kısmının başının geçeceği kadar kesik atılır. Alt kısmını sabit tutması için deterjan kutularından biri tercih edilebilir. İskeleti elde edilen abajur istenen renkte boyanır.

Göz Duvar Aksesuarı Yapımı

Duvar aksesuarlarında son dönemlerin en çok sevilen modeli göz modeldir. İki farklı kasnak boyutu ile bu aksesuarı elde edebilmek mümkün olur. İç içe geçebilen iki kasnaktan büyük olanı diğerinin ortasına gelecek şekilde kesilir. Küçük olan kasnak büyük olan kasnağın orta kısmına oturacak şekilde boyutu ayarlanır ve birbiri ile sabitlenir. Daha sonrasında dış kısmına ahşap çubuklardan 10 santimlik parçalar kesilerek yapıştırılır ve göz elde edilir. Evde yapılabilecek pratik aksesuarlar birçok farklı şekilde değerlendirilebilme özelliği taşır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR