Ana SayfaÇiçekEvde Yetiştirilebilecek Çiçek Çeşitleri

Evde Yetiştirilebilecek Çiçek Çeşitleri

Evde yetişen bitkiler bulunduğu ortamı daha canlı gösterir. Gündüz vakitleri fotosentez yapmaları nedeniyle oldukça yararlıdır. Ayrıca çiçek yetiştirmek kişilere psikolojik anlamda zor anlarında yardımcı olur. Boş zamanları geçirebilmek için güzel bir seçenektir.

Eğer yaşadığınız alan size boş gelmeye başlamışsa ve canınızı sıkıyorsa, çiçekler güzel bir estetik sunar. Ayrıca evde boş olduğunuzda onlarla ilgilenebilir ve konuşabilirsiniz.

Evde Yetiştirilebilecek Çiçek Çeşitleri

1. Sukulent

Evde yetiştirilebilecek çiçek çeşitleri arasında ilk seçenek sukulent olarak sayılabilir. Yapısından da anlaşılabileceği üzere aslen bir çöl bitkisidir. Her sukulent farklı renkte olabilir ve aralarından en çok ilginizi çekeni tercih edebilirsiniz. Peki, ardından nereye koymalısınız? Bu bitkiler doğrudan güneş ışığını sevmez. Aynı zamanda aşırı derece gölge alan yerle de arası iyi değildir. Dolayısıyla ikisinin ortasında bir yer bulunmalıdır.

2. Menekşe

Evi güzel kokutan çiçekler arasında menekşe sayılabilir. Günümüzde 500 değişik türü olduğu bilinir. Morumsu rengiyle oldukça ilgi çekicidir. Genellikle bahar ayları geldiğinde kendilerini gösterir. Peki, bu bitkiler nerede yetiştirilmelidir? Menekşelerin evlerin serin ve gölgelik olan yerlerinde büyütülmesi önerilir. Böylece yaz aylarında bile canlılıklarını koruyabilir

3. Orkide

Yeşil yapraklı ev çiçekleri isimleri arasında bir diğer madde de orkide olarak sayılabilir. Özellikle son yıllarda büyük bir popülerlik kazanmış, neredeyse her evde görülmeye başlanmıştır. Bunun nedeni hem güzel olması, hem de bakımının kolaylığıdır. Sıcak bir yeri seven bu bitkiler orta derecede su ister. İster az, isterseniz orta ışıkta büyüyebilir.

4. Kalanşo

Pembemsi ve küçük çiçekleri ile kalanşo evde yetiştirilebilecek çiçek çeşitleri arasındadır. Aslen sukulent çeşitleri arasında olmasına beraber, yaşam alanlarınıza bu bitkiyle beraber farklı bir renk katacaktır. Peki, bu bitki hangi ortamda yetişebilir? Gerek güneşli, gerekse gölgeli mekânlarda kolay bir şekilde yetişebilir. Dolayısıyla pratik bir bitkidir.

5. Ekşi Gonca

Mor ve beyaz renklerinin müthiş bir kombinasyonu ile görülen ekşi gonca, ev saksı bitkileri nelerdir arasındadır. Pencereye yakın bir konumda, orta derece ışıkta büyütülmesi gereken bu çiçek yaşam alanlarınıza yeni bir anlam katacaktır. Bakmak da oldukça kolaydır.

Evde Yetiştirilebilecek Çiçek Çeşitleri

6. Begonya

Canlı sarı rengiyle evlerinizi neşelendirecek olan begonya, ev çiçek çeşitleri arasındadır. Güneş ışığını seven bu bitkiler farklı şekillerde yetiştirilebilir. Normal saksıları tercih edebilir yahut tavana asarak farklı bir görünüm elde edebilirsiniz.

7. Ametist Çiçeği

Mor rengi eskiçağda asaletin rengi olarak kabul edilmiştir. Eğer evinize bu asaleti estetik şekilde yansıtmak istiyorsanız, ametist çiçeği güzel bir seçenektir. Özellikle sıcak ve gölgeli mekânlardan hoşlanmakta olup, balkonda veya içeride yetiştirilebilir.

8. Sardunya

Canlı ev çiçekleri için bir diğer seçeneğiniz de sardunyadır. Her ne kadar birçok kişi bunları bahçeler ile özdeşleştirse de, aslında evin içerisinde de büyütülebilir. Güneşi sevmekle beraber, gölgeden de hoşlanmaktadır. Büyümesi esnasında pencere önü tercih edilmelidir.

9. Küpe Çiçeği

Evde yetiştirilebilecek çiçek çeşitleri arasında bir diğeri de küpe çiçeğidir. Zarif yapısıyla evinize yeni bir dekorasyon eklemek için mükemmeldir. Ancak büyümesi esnasında dikkat etmeniz gerekir. Zira bu çiçek güneş ışığından hoşlanmaz.

10. Barış Çiçeği

Barış çiçekleri evlerde en sık rastlanılan çiçekler arasındadır. Böylece yaşam alanlarınıza yeni bir renk getirebilir, büyüleyiciyi bir ortam oluşturabilirsiniz. Ancak yaprakları zehirli olabilir; dolayısıyla evcil hayvanlar ve çocuklar kesinlikle uzak durmalıdır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR