Ana SayfaDekorasyonEvinizde Yeni Bir Renk Düzeni İçin 6 İpucu

Evinizde Yeni Bir Renk Düzeni İçin 6 İpucu

2023’te evinize yeni bir görünüm kazandırmak istiyorsanız, yeni bir renk düzenine geçmeyi deneyebilirsiniz. Odanızın rengini değiştirmek, mekana yeni bir soluk getirmenin harika bir yoludur.

Ancak, odayı tamamen yeniden boyamak veya tamamen yeni mobilyalar almak zorunda kalmak gibi büyük değişiklikleri hayal ediyor olabilirsiniz. Aslında, evinizdeki renk düzenini yenilemenin büyük bir revizyon gerektirmeyen birkaç farklı yolu vardır.

Bu nedenle, yeni yılda evinizde yeni veya güncel bir renk düzeni elde etmenin birkaç kolay yolu için aşağıya bir göz atın.

İki Vurgu Rengi

Halihazırda yaşadığınız yere mükemmel bir şekilde uyan bir vurgu renginiz varsa, yine de güncel bir renk düzeni elde edebilirsiniz. Alana ikinci bir vurgu rengi eklemek iyi bir fikir olabilir. Konseptin nasıl işe yaradığını yukarıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Mavi ve kireç yeşili renklerinin her ikisi de mekanda iyi bir şekilde dengelenmiştir. Mekan halısındaki yeşil, dışarıdaki manzaranın mavisi ile dengelenmiştir.

Sandalye minderleri, vazolar ve kırlent gibi küçük unsurlar iki ton arasında eşit olarak paylaştırılmıştır. Benzer bir denge oluşturularak, alanınızda yeni bir görünüm için herhangi iki rengi birbirine uyumlu hale getirebilirsiniz.

Evinizde Yeni Bir Renk Düzeni İçin 6 İpucu
3d rendering modern dining room and kitchen with living room with luxury decor

Kırlent ve Örtüler

Mekâna biraz renk katmak için başka bir fikir ise kırlentlerde yeni tonlar seçmektir. Yukarıdaki fotoğraf, bazı basit kırlentlerin nötr odaya nasıl bir renk katmanı eklediğini göstermektedir.

Bunlar kırmızı, turuncu ve soluk sarı renk katmanları oluşturmak için iyi bir iş çıkarır. Ve bu gerçekten birkaç kırlent yerleştirmekten çok daha kolaydır.

Aynı çizgiler boyunca, parlak renkte bir kanepe veya sandalye üzerinde büyük bir örtü de kullanabilirsiniz. Bu, alana iyi bir dozda yeni renk katabilir ve yerleştirilmesi de çok kolaydır.

Evinizde Yeni Bir Renk Düzeni İçin 6 İpucu

Yenilenmiş Renk Düzeni için Masaüstü veya Raf Vurguları

Masalarda ve raflarda hangi öğelere sahip olduğunuzu akıllıca seçerek herhangi bir alanda güncel bir renk şeması elde edebilirsiniz.

Yukarıdaki fotoğraf, sadece lambaları, sehpanın üzerine bir kaseyi ve aynanın yanına bazı parlak mumları yerleştirerek, bazı parlak suların yukarıdaki nötr alana nasıl gittiğini göstermektedir.

Bu fotoğraf aynı zamanda, alan boyunca yerleştirilen tek tip kırlentlerin denge sağlamaya ne kadar iyi yardımcı olduğunu göstermektedir. Sadece masa üstlerine ve raflara odaklandığınızda renk mobilyalara yansımayabilir ve bu da dengesizlik yaratabilir. Ancak kırlentler bir mekanda yeni bir renk düzenlemesi yapmanın kolay bir yoludur.

Evinizde Yeni Bir Renk Düzeni İçin 6 İpucu

Renkli Vurgu Mobilyaları

Güncel bir renk şeması için başka bir fikir, bazı vurgulu mobilyaları boyamak veya tanıtmak istediğiniz yeni renge sahip küçük parçalar satın almaktır.

Mesela, yukarıdaki fotoğraftaki turuncu komodini örnek olarak gösterebiliriz. Bunun gibi mobilya parçalarını yeni, ikinci el bulmak kolaydır veya en kötü kendiniz böyle tarz mevcut bir mobilyanızı boyayabilirsiniz.

Renkli ahşap sandalyeler, sehpalar veya küçük masalar almayı da bu fikirlere ek olarak söyleyebiliriz. Bu fikirler büyük boya işi veya büyük ölçekli mobilya değişimi yapmak zorunda kalmadan odada yeni bir renk elde etmenin düşük maliyetli ve efektif bir yoludur.

Fotoğraf ayrıca renkli bir mobilya parçasının renkli masa üstü vurgularıyla ne kadar iyi uyum sağlayabileceğini de göstermektedir. Mobilya ve masa parçaları vurgusunda farklı bir renk tonu seçerek, mekandaki rengi çekici bir şekilde katmanlayabilirsiniz.

Evinizde Yeni Bir Renk Düzeni İçin 6 İpucu

Yeni Duvar Sanatı

Duvar sanatının en büyük avantajlarından biri, bıktığınızda kolayca değiştirilebilmesidir. Bir alanda yeni bir renk düzeni istiyorsanız, yeni rengi içeren duvar resmini değiştirerek veya ekleyerek başlayabilirsiniz.

Mesela, yukarıdaki fotoğrafta, sandalyeleri ve kırlentteki renkleri yansıtan turuncu tonlara sahip olan duvar sanatıdır.

Yukarıdaki fotoğraf, duvar resminin çok da baskın olması gerekmediğini gösteriyor. Yeni rengin vurgularını içeren daha yumuşak tonlu bir parçayı tercih edebilirsiniz. Tabii ki, cesurca bir renk arayışı içerisindeyseniz eğer sadece yeni tonları içeren sanat eserleri de bulabilirsiniz.

Evinizde Yeni Bir Renk Düzeni İçin 6 İpucu

Yeni Bir Kilim

Mekânda güncel renk elde etmenin bir başka kolay yolu da yeni bir halı tercih etmektir. Bir odayı tamamen halı kaplamadan zemindeki renk doygunluğunu elde edersiniz ve yaşadığınız mekânı sık sık yenilemeyi seviyorsanız bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yukarıdaki fotoğraf, konseptin nasıl olduğunu örneklemektedir. Sandalyeler, aydınlatma armatürü ve puftaki pembe tonlar alan halısının bazı kısımlarında yansıtılmıştır. Cesur renkler için odanın geri kalanındaki vurgu rengine uyan bunun gibi çok kilim bir halı seçebilirsiniz.

Bu seçenek odanın genel tasarımına uyan çok renkli bir görünüm elde etmenin iyi bir yoludur. Ya da odaya getireceğiniz yeni tonlara sahip düz renkli bir halı alabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR