Ana SayfaDekorasyonEvinizi Modernleştirmenin Yolları

Evinizi Modernleştirmenin Yolları

2021’de modern alanların daha revaçta olduğu biliniyor. Neden öyle olmasın ki? Daha az eşya ve daha sade tarzlar ile modern evler, rahatlamanızı ve zaman geçirdiğiniz yerden keyif almanızı sağlar. Elbette, şık ve modern tasarımlara yeni yapılan binalarda ve metropollerde rastlamak çok daha olasıdır.

Peki ya eviniz çoktandır geleneksel bir tarza sahipse? Modern dizaynın estetikliğini daha çok beğeniyorsanız fakat eviniz alışıldık, klasik ve geleneksel bir tarza sahipse kendinizi trendlerden kopuk ve geride kalmış hissedebilirsiniz. Endişelenmenize hiç gerek yok! En geleneksel görünüme sahip evleri bile modern evlere dönüştürmek mümkündür. Modern alanların gerektirdiği bazı ilkeleri takip edip uygulayarak modern ve şık bir görünüme kavuşturacağınız evinize yeniden aşık olabilirsiniz!

Evinizi Modernleştirmenin Yolları

Mobilya Takımlarınızı Bozun

Şurası kesindir ki var olan bütünü bozup parçalarını ayırmak -özellikle söz konusu bir takım olarak kullanmayı sevdiğiniz mobilyalarınız ise- oldukça zor bir iştir. Geleneksel tarzın dayattığı tatsız bir gereklilik olarak birbirine uyması için bir oda dolusu mobilya satın almış olabilirsiniz. Ancak, modern tarzda döşenmiş evlere bir göz atacak olursanız göreceksiniz ki her mobilya, alanı genişletmek için özenle seçilmiştir. Üstelik, bu tarzda tercih edilen her mobilya illa ki bir takımın parçası bile değildir.

Mobilya takımlarınızı bozarak hem evinize yeni bir görünüm verebilir hem de geleneksel evlerde sık rastlanan eşya fazlalığından ve o basık histen kurtulabilirsiniz. Mobilyalarınızı bir arada tutmakta ısrarcı mısınız? Öyleyse birkaç mobilyanızı çarpıcı kumaşlarla yeniden kaplayabilir ya da mobilya takımlarınızın rengini ve dokusunu değiştirmek için birkaç şık kırlent  tercih edebilirsiniz.

Diğer mobilyalarınıza uymayan, farklı bir mobilya mı tercih etmek istiyorsunuz? Evinizde bütçenizi zorlamadan modern görünüm elde edebilmek için eşya satışlarına, bahçe satışlarına, indirimli satışlara ve tek kalmış eşyaların sergilendiği satışlara göz atabilirsiniz.

Evinizi Modernleştirmenin Yolları

Eşyalarınızı Gözden Geçirin

Muhtemelen bazı eşyaların evin onur köşesinde gururla sergilendiği bir evde büyümüşsünüzdür. İster duvarlardaki portreler ya da diplomalar ister raflara özenle yerleştirilmiş yadigarlar olsun, evi bu tür ufak tefek eşyalarla doldurmak modern stile tam anlamıyla zıttır. Bunun yerine, modern dizayn, size, evinizdeki boş alanı yeniden gözden geçirmenizde yardımcı olur. Evinizdeki her boş duvarı, rafı ya da dolabı eşyalarla doldurmak yerine, gözlerinize dinlenmek için biraz zaman vermek adına en sevdiğiniz eşyaları gözden geçirin. Aşikar olan bazı avantajlarına ek olarak (Toz almaya son!) evinizdeki dekor ürünlerinin sayısını en aza indirmek evinizin temiz ve derli toplu görünmesini sağlayacaktır.

Evinizi Modernleştirmenin Yolları

Evinizin Mimarisini ve Şekillerini Vurgulayın

Modern tasarım, genellikle dekorasyonun bir parçasını oluşturduğu için evin mimarisine odaklanır. Ancak, bir çoğumuz, evinde orijinal pervazlar ya da geometrik cephelerle pekiştirilmiş yalın, sade bir görünüme sahip olabilecek kadar şanslı olmadığımız için, evlerimizin mimari büyüsünü fark etmek biraz zor olabilir. Bununla birlikte, en özensiz ve ucuz malzeme ile yapılmış evlerde bile mimari etkiyi vurgulamanız için kullanılabilecek birkaç özellik vardır.

Evinizdeki ilginç noktaları belirleyebilmek için bu noktalara bir mimar gözüyle bakmaya çalışın. Mutfağınızın enteresan bir tavan ile çerçevelenmiş görünümünü seviyor musunuz? O halde, dikkati tavana doğru çekmek için modern bir aydınlatma tercih edin. Benzer şekilde, holün en sevdiğiniz bölümünü fark edilir kılmak için bu bölümde cesur bir renk kullanabilirsiniz. Evinizin en güzel şekillerini yansıtmak için ayna bile kullanabilirsiniz, bu sayede, söz konusu şekiller daha etkileyici bir görünüm sergileyecektir.

Renklerle Stilinizi Pekiştirin

Aklınıza kazıyın: yüksek kontrast, tek bir renk paleti… Modern görünümü tek bir renk tercihi ile sağlamanın en kolay yoludur bu. En sevdiğiniz modern alanlara baktığınızda, tüm odaların, bir bölgeden diğer bölgeye su gibi, akarcasına ilerlermişçesine tek bir renk paletiyle boyandığını fark edebilirsiniz. Her odanın kendine özgü bir teması ve özellikleri olabilir. Ancak, renkler evin genelinde müthiş bir uyum halindedir. Böyle bir tercih, evin mimarı, herkese ilan edercesine duvarlara “modern” sözcüğünü yazacak kadar belirgin bir modernlik çabasına girmemiş olmasına rağmen evde son derece modern bir şıklık yaratacaktır.

Aynı zamanda, yüksek kontrast, modern tarzda döşenmiş evlerde yaygın görülen o keskin, ferah atmosferi ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Evinizin daha keskin köşelere kavuşması için, yumuşak bej tonlarını rafa kaldırıp onun yerine siyah, krem rengi, beyaz ve benzeri cesur renkler kullanın. Örneğin, beyaz dolaplara siyah kulplar takmak, modası geçmiş dolapların yepyeni bir görünüme kavuşması için idealdir. Temiz, beyaz bir odayı birkaç cesur yeşil renkte ev bitkisi ile süslemek de benzer tarzda bir vurgu etkisi yaratır. Modern bir alanı renk ile doldurmanız gerekmez, fakat bunu yapmayı tercih ettiğinizde de bu kullanımın, alanı bol miktarda görsel etki ile zenginleştirdiğinden emin olun.

Evinizi Modernleştirmenin Yolları

Duvarlarınızda Büyük Tablolar Sergileyin

Modern tasarım, boş alanları değerlendirmek anlamına geldiği için sanat eserleri ve dekorasyon ürünleri için boş bir alan yaratmanız faydalı olabilir. Evinizi modern dizaynla dekore etmek istiyorsanız, bir tablo kullanmak varken neden altı tane birden kullanasınız ki? Büyük boyutlu, çarpıcı tablolar seçerek eşya kalabalığınızın bir kısmından kurtulmanız mümkün. Kişiliğinizi yansıtan ve görsel ilgi uyandıran tabloları gözden çıkarmayın yeter! Uyumsuz parçalardan oluşan bir galeri görünümündeki duvarınızı, yalnızca tek parçalık büyük bir tablo veya onun birkaç parçalık versiyonlarını sergileyecek şekilde boşaltırsanız, küçük tablolar, mimari açıdan eksik görünen bir alana dikkat çekici bir görünüm katmanızı sağlayabilir.

Evinizi Modernleştirmenin Yolları

Hafif Kumaşlar Seçin

Ağır perdeler bir zamanlar etkileyici bir tarzın simgesiydi. Fakat artık modern stor perdeler çok daha hafif, aydınlık bir atmosfer sunuyor. Hatta, modern alanlarda tercih edilen kumaşların tümü genellikle hafif, havadar ve etkileyicidir. Sırmalı ipek kumaşlar veya çiçek desenli kumaşlar yerine, hafif keten ve pamuklu kumaşların tercih edilmesi, evinizin yenilenmiş görünümünü pekiştirecektir.

Evinizdeki tekstil ürünlerini ve kumaşları gözden geçirecek olursanız, basit, hesaplı bir değişikliğin evinizde büyük bir fark yaratacağını görebilirsiniz. Keten kumaştan yapılan veya açık renklerde tercih edebileceğiniz stor perdelerle evinizdeki ağır perdelerden kurtulun. Çarpıcı modellere sahip, mobilyanızın tasarımını ön plana çıkaran modern parçaları evinize taşıyarak içi tıka basa doldurulmuş minderlerinize ve mobilyalarınıza veda edin. Ayrıca, eski, ağır yün halınızı koyu ya da açık yosun yeşili sahte kürkten yapılmış bir halı ile değiştirerek de evinizde hoş bir şıklık yaratabilirsiniz.

Evinizin mimari stili tamamen geleneksel olabilir. Ama bu, annenizden kalan dekorasyon tarzını illa ki sürdüreceğiniz anlamına gelmiyor. Daha çağdaş bir perspektif edinerek mimarinin ötesine geçip daha modern, sade ve cesur bir estetik anlayışı ile evinizi yenileyebilirsiniz. Eşyalarınızdan bazılarında değişiklikler yapıp mobilyalarınızı gözden geçirdiğiniz sürece, sade, etkileyici ve tamamen sizi anlatan bir alan yaratmanız mümkün.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR