Ana SayfaEvde SporEvinizi Spor Salonuna Dönüştürmenin Yolları

Evinizi Spor Salonuna Dönüştürmenin Yolları

COVID-19, çalışma şeklimizden tutun da egzersiz yapma şeklimize kadar hayatımızdaki her şeyi yeniden biçimlendirdi. Yine de şanslıyız ki evimizin konforunu terk etmeden kalp atışlarımızı egzersizin heyecan verici ritmine uydurabiliriz.

Siz de evinizin bir bölümünü spor salonuna dönüştürmenin cep yakmayan yollarını arıyorsanız rehber niteliğindeki yazımızın ufkunuzu açacağından emin olabilirsiniz. Yazımızda, evinizde egzersiz aletlerini de içeren eksiksiz bir spor salonuna sahip olmak için yaratıcı fikirler sunuyoruz. Bu süreçte evinizdeki alanın nasıl da genişlediğini görünce gözlerinize inanamayacaksınız! Gereken spor eşyalarını satın alırken paranızın cebinizde kalmasını sağlayacak ipuçlarını da unutmadık elbette!

Evinizi Spor Salonuna Dönüştürmenin Yolları

Bütçenizi Zorlamadan Evinizi Spor Salonuna Dönüştürmenin Yolları:

Sahip olduğunuz alan, evinizde şahane bir spor salonu elde etmek konusunda birincil rol oynar.

1. Adım: Spor salonunuzda kullanacağınız eşyalar için uygun bir yer bulun.

Evinizin az kullanılan yerlerini belirleyin. Örneğin, boş bir oda ya da bodrum katınız bunun için ideal olabilir. Araçlarınızı garaja park etmiyorsanız garajınızı da spor salonu olarak kullanabilirsiniz.

2. Adım: Bir alışveriş listesi yapın.

Egzersiz için evinizdeki uygun bölümü belirlediğinize göre sıra geldi ihtiyacınız olacak egzersiz malzemelerinde karar kılmaya. Evde egzersiz yapan herkesin ihtiyaçlarını düşünerek karar vermelisiniz. Ardından, belirlediğiniz bütçeyi de hesaba katarak tüm malzemelerin bir listesini çıkarın.

3. Adım: Gereken malzemeleri en uygun fiyata satan yerleri keşfedin.

Spor salonunuzu bütçenizi zorlamadan tasarlamak niyetindeyseniz ikinci el eşyalar tercih edebilirsiniz. Günümüzde ikinci el alışveriş yapabileceğiniz pek çok internet sitesi mevcuttur. Aynı zamanda, uygun fiyatlı pek çok ürün alma imkânı sunan garaj satışlarını da araştırabilirsiniz.

Evinizi Spor Salonuna Dönüştürmenin Yolları

4. Adım: Zemininizi koruyun.

Uygun fiyatlı spor salonu eşyalarını satın aldıktan sonra onları nasıl kuracağınız konusunda dikkatli olmanız gerekir. Bir parça laminant zeminin tek seferde 23 kilograma kadar ağırlığı taşıdığı bilinmektedir. Ne var ki, yüzlerce kiloluk bir ağırlığı onun tepesine koymaya kalktığınız vakit zemin yamulacaktır. Bu nedenle, zemininizi korumak için lastik döşeme satın almalısınız.

5. Adım: Araç gerecinizi düzenleyin.

Halter aletleri için ağırlıkları koyabileceğiniz bir standa ihtiyacınız olacaktır. Böylece, ağırlıklarınızı buraya yerleştirebilir ve düzenli tutabilirsiniz. Ayrıca, atlama iplerini, havluları ve çok daha fazlasını içinde muhafaza edebileceğiniz kutular satın alabilirsiniz.

6. Adım: Alanınızı kişiselleştirin.

Gördüğünüz gibi, bodrum katınızda veya evinizin herhangi ideal bir yerinde bütçenizi zarara sokmadan bir spor salonu düzenlemek pekâlâ mümkün. Peki, bu alanı egzersiz yapmak için sizi motive edecek bir yer haline getirmeye ne dersiniz? Şayet bütçeniz yeterliyse bu alanda duvarlara bit kat boya atabilir, taze saksı bitkileri ile veya size ilham veren sanat eserleri ile odayı canlandırabilirsiniz (özellikle yoga odası için idealdir). Bu odayı hem günün keşmekeşinden kaçıp sığınabileceğiniz hem de formunuzu korumaya yönelik belirlediğiniz hedeflere ulaşmanızı sağlayacak bir alan haline getirmelisiniz.

Evinizi Spor Salonuna Dönüştürmenin Yolları

Uygun Fiyatlı Halter Setleri ve Spor Salonunuz İçin Gereken Diğer Araç Gereçler:

İşte, spor salonunuzda mükemmel egzersiz setlerini bir araya getirmek için satın alabileceğiniz bazı olmazsa olmaz araç gereçler:

 • Olimpik halter
 • Uygun fiyatlı halter setleri
 • Ağırlığı ayarlanabilen dambıllar
 • Ağırlık plakaları
 • Ağırlık sehpası
 • Giryalar (kettlebell)
 • Yoga matı
 • Squat standı
 • Atlama ipi
 • Koşu bandı
 • Egzersiz topu
 • Lastik döşemeler
 • Su şişesi
 • Havlu
 • İlk yardım çantası

Evinizi Spor Salonuna Dönüştürmenin Yolları

Uygun Fiyatlı Spor Salonu Setleri Bulmanın Yolları:

Evinizde düzenleyeceğiniz spor salonu için egzersiz setlerini yepyeni almanız halinde bir çuval dolusu para harcamanız gerekir. Önünüzdeki daha az maliyetli seçenek, bu setlerin temiz kullanılmış ikinci ellerini almanızdır. Evinize en yakın ikinci el egzersiz setlerini bulmak için çeşitli internet sitelerinden veya çevrimiçi uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Araç gereçlerinizin iyi işlev gördüğünden emin olmak için onları satın almadan önce iyice inceleyin. Ayrıca, bu araç gereçleri eve getirmeden önce temizlemenizde yarar var. Üzerlerine çeşitli hijyen ürünlerini sprey şişe yardımıyla püskürtebilir veya bu tür ürünleri doğrudan ekipmanların üzerlerine döküp ardından bir bez yardımıyla güzelce temizleyebilirsiniz.

Büyük mağazalar da aradığınızı bulmanıza yardımcı olacak yerlerdir. Bu tür mağazaların spor bölümlerinde ihtiyacınız olan hemen hemen her aleti bulmanız mümkündür. Taksit bile yaptırabilirsiniz. Ne var ki, bu durumda aylık harcamalarınızı dengelemeniz gerekir. Aksi halde, yüksek faiz borçları ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Evinizi Spor Salonuna Dönüştürmenin Yolları

Daha Fazla Tasarruf Edebilirsiniz

Cebinizde daha fazla para kalsın mı istiyorsunuz? Öyleyse, egzersiz ekipmanlarınızı bir araya getirirken yaratıcı olmalısınız. Pahalı bir bisiklet markasına bir çuval dolusu para dökmektense daha az maliyetli bir bisiklet alıp onu bir çevrimiçi uygulamaya entegre ederek kullanabilirsiniz. Uygulamanın sunduğu tüm özelliklere erişiminiz olmasa bile bir kalp atış hızı ölçüm ekranı ile pedal hızınızın verilerini görüntüleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Ekipmana ek olarak antrenman da büyük bir önem taşıyor. Kişisel antrenör tutmak size pahalıya patlayabileceğinden onun yerine çeşitli fitness uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu tür uygulamaların her birinde evinizin konforunda gerçekleştirebileceğiniz egzersiz programları mevcuttur.

Özetle

Pandemi, spor salonuna gitmeyi pek çoğumuz için oldukça uzak bir seçenek haline getirdi. Spor salonuna aklınızda türlü soru işaretleri ve bolca endişeyle gitmek yerine onu evinize getirebilirsiniz. Evinizin bir bölümünü uygun bir maliyetle spor salonuna dönüştürmeyi planlıyorsanız çeşitli internet sitelerinde hesaplı egzersiz ekipmanları bulmanız mümkündür. Ayrıca, egzersizinizi planlamanıza yardımcı olacak yenilikçi fitness uygulamalarından da yararlanabilirsiniz. Bir bakmışsınız, sizi rutininizin tekdüzeliğinden uzaklaştıracak ve formda kalmak için hedeflediğiniz sayılara ulaşmanızı sağlayacak bir sığınağa kavuşmuşsunuz bile!

Evinizi Spor Salonuna Dönüştürmenin Yolları

Sık Sorulan Sorular

S: Spor salonuma hangi aletleri koymalıyım?

C: İhtiyaçlarınız değişiklik gösterse de ağırlık barlarına, koşu bandı vb. kardiyo aletlerine, açma-germe egzersizleri için bir yoga matına ya da bir atlama ipine ve lastik döşemelere yer vermelisiniz. Lastik döşemeler hem zemininizi korur hem de gürültünün bir kısmını önler.

S: Spor Salonum için ideal boyutlar nedir?

C: Kullanmadığınız bir oda, bodrum katı ya da garaj bölümü, spor salonunuz için mükemmel yerlerdir. Koşu bandı gibi daha büyük aletlere de bu alanda yer vermek istiyorsanız koşu bandının belirlediğiniz alana sığıp sığmayacağını görmek için odayı önceden ölçmelisiniz. Bu sayede, odada başka egzersizler yapıp yapamayacağınızı da anlamış olursunuz.

S: Eksiksiz bir spor salonu düzenlemek ne kadara mal olur?

C: Her şeyi mağazasından yepyeni almaya kalkarsanız maliyet binlerce TL’yi aşacaktır. Bununla birlikte, halter setlerini ve diğer eşyaları çeşitli internet sitelerinde çok daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

S: Spor salonumun zemininde nasıl bir malzeme tercih etmeliyim?

C: Halı ya da marley kaplı bir oda tercih edebilirsiniz. Ne var ki, zemininizi korumak adına, ağır ekipmanlar yüzünden zeminin yamulmasına engel olan lastik döşemeler kullanmanızda yarar var. Bu ürünleri temizlemenin de çok daha kolay olacağını unutmayın.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR