Ana SayfaDekorasyonEvinizi Yaza Hazırlamanın 7 Harika Yolu

Evinizi Yaza Hazırlamanın 7 Harika Yolu

Bazen, soğuk havalarda evlerimizin de ayılar gibi kış uykusuna yattığı hissine kapılırız. Kış boyunca genellikle ağır battaniyelerin altında veya sıcacık kalorifer peteklerine sarılmış halde buluruz kendimizi. Gelin görün ki, mevsimler değiştikçe, bize soğuk havalarda samimi ve sıcak gelen şeyler aniden karanlık ve kasvetli görünmeye başlayabilir. Bu durumda elbette evinizi baştan yaratmanız gerekmez, ancak evinizi yaza hazırlamak, onun daha hafif ve aydınlık görünmesini sağlayabilir.

Hareketli bir pop şarkısı açıp çarşaflarınızı silkelemeye başlamanızı öneririz zira yaz, bütün enerjisi ve cazibesiyle kapınızı çalmak üzere!

Evinizi Yaza Hazırlamanın 7 Harika Yolu

1. Perdelerinizi Yenileyin

Perdeleriniz muhtemelen kış boyunca siz evinizde rahat rahat oturun diye çifte mesai yapıyor. Hem size mahremiyet veriyor hem de tüm kiri uzaklaştırıyorlar. Bununla birlikte, sıcak havalar pencerelerinizde de daha hafif değişiklikler yapmanızı gerektirecektir. Bu yüzden, ağır perdelerinizi indirip yerine yaz havası estirecek modeller asmak isteyebilirsiniz. Örneğin, tiril tiril, şeffaf tül perdeler odanızda mahremiyet sağlarken ışık ve hava sirkülasyonunu da engellemeyecektir. Alternatif olarak tercih edebileceğiniz bambu storlar ise evinize doğal tonlar katıp yakıcı öğleden sonrası güneşinin odaya dolmasını önleyecektir.

Evinizi Yaza Hazırlamanın 7 Harika Yolu

2. Doğal Aksesuarlar Tercih Edin

Yaz için özel olarak tasarlanan aksesuarlar, evinizin tüm atmosferini değiştirecektir; üstelik, yazın gelişini doğal malzemelerden daha iyi ne müjdeleyebilir ki? Evinizi yaza hazırlarken doğal unsurlardan yararlanmak, bu unsurlar evinizi büyüleyici derecede aydınlık ve havadar göstereceği için ortamdaki atmosferi hafif ve rahatlatıcı hâle getirecektir. İçerisine parmak arası terliklerinizi veya çocuklarınızın eşyalarını koyabileceğiniz birkaç örme sepet tercih edebilirsiniz.

Yemek masanıza canlılık katmak için ise zarif mumluklar ya da birkaç sevimli kâse gibi doğal unsur olarak tercih edebileceğiniz ahşap parçalar koyabilirsiniz. Aynı zamanda, palmiye desenli kırlentleri ya da açık, doğal renklerden oluşan şal battaniyeleri de dekorasyonunuzu zenginleştirecek aksesuarlar olarak kullanabilirsiniz.

Evinizi Yaza Hazırlamanın 7 Harika Yolu

3. Küçük Çaplı Bahar Temizliği Yapın

Eşya fazlalığı, bir evi olduğundan daha kalabalık gösterir. Evinizdeki yatay yüzeyleri temizlemek bile yalnızca birkaç dakika içinde evinizin havadar ve yaza tamamen hazır görünmesini sağlayacaktır. Temizliğinizi yaparken evinizi şöyle bir gözden geçirip fazla eşyaları, etraftaki ıvır zıvırları toplayıp bir sepete koyun. Ne de olsa uzun bir kışın ardından evde oraya buraya dağılmış mumlar, tatillerden kalan süsler, kâğıtlar ve benzeri birtakım eşyalar olabilir.

İşte size bahar temizliği yaparken faydalı olabilecek pratik, beş dakikalık birkaç yöntem daha:

  • Pencerelerinizi açın. İçeri biraz temiz hava giriyor olmasının tadını çıkarırken, pencerelerinizin temiz olduğundan ve kolayca açıldığından emin olun.
  • Havalar tekrar soğuyuncaya dek ihtiyaç duymayacağınız ekstra kırlentlerinizi ve battaniyelerinizi kaldırın.
  • Süpürgeliklerinizi tozdan arındırıp tertemiz, ferah bir görünüme kavuşturmak için bir bez yardımıyla silin.
  • Yatak çarşaflarınızı yeni ve tertemiz çarşaflar ve ince, hafif battaniyeler ile değiştirin.
  • Kış mevsiminden kalan eşyalarınızı dolaplarınıza kaldırın.
  • Havalar iyice ısınmadan önce iyi ve sorunsuz çalıştığından emin olmak için klimanızı kontrol edin.

Evinizi Yaza Hazırlamanın 7 Harika Yolu

4. Her Yeri Yeşillendirin

Bitkiler yalnızca dekorasyonda ferah bir görünüm yaratmazlar, aynı zamanda, evde soluduğunuz havayı büyük oranda temizlerler. Kolay dikilebilen bitkiler seçmek, evinize ferah bir hava katmak için tercih edebileceğiniz, evinizi yeşillendirme amaçlı uygulanabilecek en kolay yöntemlerden biridir. Evinize en yakın seraya uğrayıp özellikle iç mekânlar için uygun olan bitkileri araştırabilirsiniz. Beyaz yelken çiçeği, tavşankulağı ve sukulent gibi bitkilerin haftalık düzenli olarak sulanması gerekse de, evinize benzersiz bir şekilde yeni bir soluk getirerek bunun karşılığını fazlasıyla ödeyeceklerdir.

Evinizi Yaza Hazırlamanın 7 Harika Yolu

5. Aydınlatmanızı Yenileyin

Soğuk hava, muhtemelen otomatik olarak aklınıza loş aydınlatmanın tercih edildiği sıcak ve huzurlu ortamlar getiriyordur: şömineden ya da mumlardan süzülen ışık veya loş sarı ışıklı bir abajurun yanında kitap okumanın verdiği huzur… Ancak, yaz demek parlak ışık demektir, güneş ışığının evinize dolmasına izin vermeniz demektir. Bu yüzden yaz aynı zamanda evinizde kullandığınız aydınlatma biçimini değiştirmek için ideal zaman demektir. Duylarınıza parlak beyaz ampuller takın, kışın tercih ettiğiniz mumları, bir sonraki kışa kadar görüşmemek üzere çekmecenizin bir köşesine uğurlayın ve içeri olabildiğince bol miktarda doğal ışık girmesini sağlayın.

Pencerelerinizi güzelce temizleyin ve büyük mobilyalar gibi ışığı engelleyebilecek her şeyi ortadan kaldırın. Evinize yeterince doğal ışık girmiyor mu? O halde, ışığı yansıtıp iç mekân penceresi görevi görecek birkaç ayna yerleştirmeyi deneyin.

Evinizi Yaza Hazırlamanın 7 Harika Yolu

6. Mobilyalarınızın Yerini Değiştirin

Yaza kıyasla kışın evinizi kullanma biçiminiz muhtemelen tamamen farklıdır. Örneğin, sizin için kış, televizyonun etrafında ailecek toplanıp rahatlığın tadını çıkardığınız ya da tatillerde düzenlediğiniz partilerle bol bol misafir ağırladığınız mevsim olabilir; dolayısıyla, mobilyalarınız da bu tercihi yansıtacak tarzdadır. Yaz mevsimi ise dışarıda daha çok zaman geçirip televizyonu daha az sıklıkla izlediğiniz dönem olabilir. Çocuklarınız ise bu dönemi video oyunları oynayarak ya da odalarında kitap okuyarak geçirmek isteyebilirler.

Mobilyalarınızın yerini değiştirmek evinizi yaza hazırlarken size yardımcı olacaktır. Bunu yaparken önemli olan, ailenizin yazı nasıl geçirmeyi tercih ettiğini gözden geçirmektir. Aileniz evde nasıl vakit geçirir? Evinizde gerçekleştirdiğiniz hangi aktiviteyi daha kolay ve keyifli hâle getirmek istiyorsunuz? Bu soruların cevaplarını bulduğunuza emin olduğunuz zaman mobilyalarınızın yerini ona göre değiştirebilirsiniz.

Mesela, kitaplığın yanına birkaç rahat armut minder koyarak kitap okuma sürecinizi daha eğlenceli ve konforlu hâle getirebilir ya da kanepelerinizi, çocuklarınız mutfak masasında yemek yiyip aynı masayı daha sonra resim yaparken kullanmak isterlerse diye onlara göz kulak olacak şekilde yerleştirebilirsiniz.

Evinizi Yaza Hazırlamanın 7 Harika Yolu

7. Yaz Kokuları ile Evinizi Tazeleyin

Evinizi yaz için canlandırmanın en iyi yollarından biri onu mis gibi yaz kokuları ile donatmaktır. İster bir mumdan yayılan rahatlık hissini ister esans yağlarını tercih edin, hava nasıl olursa olsun yaz kokuları ruh halinizi iyileştirecektir. Limon ve portakal gibi canlı, ferah kokular tercih etmeye özen gösterin. Çiçek kokularını seviyorsanız, leylak ve gül gibi baharı güzelleştiren kokuları da tercih edebilirsiniz. Ferahlık hissi olmadan yaşayamıyor musunuz? Aradığınız o “yeni temizlenmiş ev” ferahlığına kavuşmak için sabun kokulu çubuklar tam size göre!

Bahar mevsimi yenileme anlamına geliyorsa yaz mevsimi kesinlikle sıkı çalıştığınız onca zamanın tadını çıkarma zamanı demektir. Evinizi yaza hazırlayarak, soğuk havanın üzerinde biriken tozu ve miskinliği şöyle bir silkip evinize canlı, yeni ve ferah hali ile yeniden aşık olabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR