Ana SayfaMutfakEn İyi Eviye Modelini Seçmenin Yöntemleri

En İyi Eviye Modelini Seçmenin Yöntemleri

İşlevsellik açısından eviye, mutfağınızın en önemli parçasıdır. Hem mutfağınızın tasarımı hem de çalışma alanı üçgeni bakımından eviye, mutfağınızda fark yaratan kilit noktadır.

Bununla birlikte, ev sahipleri, önlerinde yüzlerce seçenek ile işlevsellikten ziyade stile göre mi seçim yapıyor dersiniz? Hangi eviye modelinin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşıladığına nasıl karar verebilirsiniz? Bu içeriğimizde size eviye seçimi konusunda yardımcı olacak bazı ipuçlarını uzman görüşleri desteğiyle sunuyoruz.

Eviye Seçimi

Eviyenin Estetik Görünümü

Günümüzde, insanlar mutfakta yemek yapma ve ortalığı temizleme gibi geleneksel işlerin ötesinde işler yaptığı için ikinci plandaki eviye modellerini seçmeye eğilimliler. Uzmanlar, en uygun eviyeyi seçmek için bazı faktörler olduğunu ancak eviye modelinin bu seçimde belirleyici rol oynadığını belirtiyor.

Tasarım uzmanları, insanların genellikle kişisel tarzlarına uyan eviye modellerini tercih ettiğini vurguluyor. Gün geçtikçe, insanların mutfakta geçirdikleri zaman yemek pişirme ve yeme süreçlerinin ötesine geçiyor. Artık mutfaklar sosyalleşme, aile veya arkadaşlarla eğlenceli vakit geçirme hatta çalışma alanı olarak da kullanılıyor. Nitekim, uzmanlar, tüketicilerin üçte ikisinin günde en az üç saati mutfakta geçirdiklerinin altını çiziyor.

Eviye, deyim yerindeyse mutfağın dinamosudur. Sabah kahvesi hazırlamaktan tutun da akşam vakti bulaşıkları ovalamaya, el yıkamaktan kupaları doldurup boşaltmaya ve geçen süredeki onca temizleme sürecini de düşününce musluk ve eviye önündeki trafik her gün epeyce yoğun olur. Uzmanlar, mutfağınızın yaptığı bu fazla mesaiyi hesaba katınca hem ihtiyaçlarınızı giderebilecek hem de estetik olarak hoş görünecek bir eviye bulmanın önemli olduğu kanısındalar.

Eviye Seçimi

Eviye Modelleri

Geniş, tek gözlü eviye modelleri devasa tencere tavalar için uygundur. Çift gözlü eviyeler ise hem evin hamarat şefinin bulaşıkları çabucak yıkamasını sağlar hem de birden fazla işin aynı anda yapılması için işlevseldir.

Tasarım açısından ise tezgah altı eviyeler hoş bir estetik görünüm sunar, bulaşık yıkamayı daha kolay hâle getirir ve popüler doğal taş ve masif yüzeyli tezgahlara mükemmel bir şekilde uyum sağlar. Çiftlik evi tarzı eviyelerin görünür başlık paneli geleneksel mutfakların görünümünü tamamlarken tezgah üstü eviyeler hızlı ve pratik bir şekilde monte edilebilir.

Evinize en uygun eviyeyi seçerken dikkate almanız gereken bir başka husus da hangi modelin tezgahınızın materyaline en uygun olduğunu belirlemektir. Tezgahla aynı hizada monte edilen tezgaha sıfır eviyeler genellikle lamine tezgahlar ile kullanılır.

Tezgahın altına monte edilen tezgah altı eviye modelleri taş ve kuvars yüzeyli tezgahlar ile uyumludur. Çiftlik evi tarzını yansıtan, ön tarafında ek panel bulunan eviyelerin ise tezgah altı, tezgah üstü veya seramik eviye modelleri mevcuttur.

Eviye Seçimi

Dayanıklılık

Paslanmaz çelik, ev sahiplerinin sıklıkla tercih ettiği bir malzeme türüdür. Hatta, uzmanlara göre, bu malzeme eviyelerde en çok kullanılan türdür. Paslanmaz çeliğin popülerliğinin reklamlarda kullanılan tarzları anımsatmasına dayalı olduğu düşünülüyor.

Aynı zamanda, paslanmaz çelik eviyeler kırılma, çatlama, soyulma gibi istenmeyen durumlara karşı dayanıklıdır ve bulaşıklar eviyeye bırakıldığı zaman oluşan ya da titreşimin neden olduğu gürültüyü de azaltır. Paslanmaz çelik malzeme ile yapılan bazı eviye modellerinin, çınlama sesi çıkaran bulaşıkların yarattığı titreşim ile gürültüyü ve suyun şırıltısını azalttığı bilinmektedir.

Tasarım uzmanları, stil ve kalite açısından zaman testini geçebilecek, modası geçmeyecek bir tarza ve sağlam bir forma sahip bir eviyeyi tercih etmenizi öneriyor. Sağlam demir malzemeden yapılan, geleneksel ile çağdaş görünümü bir arada sergileyen bir eviye seçmenizde yarar var. Böylece, emsalsiz dayanıklılığı sayesinde bu eviyeyi herhangi bir yıpranma olmadan yıllarca kullanabilirsiniz.

Eviye Seçimi

Çok İşlevli Eviyeler

İster düzinelerce kişiyi ağırlayın ister sadece yakın arkadaşlarınızla samimi bir kutlama için bir araya gelmiş olun, mutfak evinizin eğlence merkezidir. Evin bu yoğun bölümünün temel unsuru eviye olduğu için mevcut alanınızı en verimli şekilde değerlendirmek tasarımınız ne tarzda olursa olsun büyük bir önem taşır. Uzmanlara göre, günümüzde ev sahipleri eviyelerini hem kullanışlı olup olmamasına bakarak hem de estetik görünümüne göre seçiyorlar.

Çalışma alanını genişletmek isterseniz işlevsel eviyeler kurtarıcınız olacaktır. Büyük tencereleri ve tavaları ve çok çeşitli mutfak gerecini -kesme tahtası, süzgeç, eviye teli, seyyar bulaşık damlalığı ve bulaşık kurutucu- içine yerleştirebileceğiniz eviye modelleri bulabilirsiniz. Üstelik, bu modellerin takılıp çıkarılabilen iki bölmesini şarap sepeti, saklama kutusu ya da geri dönüşüm yapabileceğiniz bir alan olarak kullanabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR