Ana SayfaKendin YapFayans Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fayans Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fayans boyama, evini yenilemek isteyen ancak bu doğrultuda çok yüklü meblağlar ödemekten kaçınan bireyler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Fayanslar hem yenilenmesi zor hem de pahalıdır. Zira hem yalnızca fiyat olarak değil işçilik olarak da bütçe zorlamaktadır. Bu nedenle pek çok birey evdeki fayansları boyamak istemektedir.

Evdeki fayansları boyamak oldukça kolaydır. Yalnızca fayanslar sürekli temas edilen alanlar olduğu için hem boyama hem de kurumasında özen göstermek oldukça önemlidir. Zira fayanslar hem cilt hem de su ile sık sık temas etmektedir. Özensiz boyanmış fayanslarda boya kalkması ve aşınma gibi istenmeyen durumlar yaşanabilmektedir.

Renkli Fayanslar

Fayans Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fayans boyama işlemi yapacak olan bireyler mutlaka fayans boyarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü daha önce de belirtildiği üzere doğru şekilde boyanmayan fayanslarda boyalar çatlayabilir ve sık sık boyama işleminin tekrarlanması gerekebilir. Aşağıdaki listeye göz atarak fayans boyamanın inceliklerini öğrenebilirsiniz.

  • Fayanslarınızı boyamadan önce yüzeydeki pürüzleri mutlaka gidermelisiniz. Fayans yüzeyi ne kadar pürüzlü olursa, boyanın yüzeye tutunması bir o kadar zorlaşacaktır.
  • Fayansları boyayacağınız ürünü iyi seçmelisiniz. Bu noktada fayans boyamak için en uygun boya türü fayans boyalarıdır. Ancak hem piyasada çok bulunmaması hem de maliyetli olması nedeniyle su bazlı boyaları da tercih edebilirsiniz.
  • Fayansların derzlerine boya gelmesin istiyorsanız, mutlaka boyaya başlamadan önce maskeleme bandı kullanmalısınız.
  • Fayansa direkt olarak boyayı sürmeden astar uygulaması yapmanız tavsiye edilmektedir. Zira astar boyası, üst katmanda duracak olan boyanın daha canlı durmasına ve uzun ömürlü olmasına yardımcı olmaktadır.
  • Fayansların boyasını yaptıktan sonra mutlaka vernik kullanmalısınız. Ancak vernik mutlaka su bazlı olmalıdır.
  • Fayans boyama işlemi yaparken kullandığınız maskeleme bandını boya kurumadan çıkarmamalısınız.
  • Fayans boyama desenleri yapmak istiyorsanız, mutlaka ana boya kuruduktan sonra uygulamalısınız.
  • Eğer zemin fayansı boyuyorsanız, ilk olarak kâğıda en uzak alandan boyamaya başlamalı ve en son kapı önünü boyayarak banyodan çıkmalısınız.
  • Fayans boyasının kuruması için ise mutlaka en az 24 saat beklemelisiniz. 24 saatin ardından vernik uygulaması yaparak yine 24 saat kurumasını beklemelisiniz.

Yukarıda belirtilen fayans boyama tavsiyelerini göz önünde bulundurursanız, elde edeceğiniz sonuç sizi daha çok tatmin edecektir.

Fayans Boyama Teknikleri

Fayans boyama teknikleri, düz boyamalarda oldukça basittir. Eğer herhangi bir desen uygulaması yapmak istemiyorsanız, küt uçlu bir boya fırçası ya da rulosu kullanmanız yeterli olacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek şey ise, fırça ya da ruloyu her zaman aynı doğrultuda hareket ettirmeniz olacaktır. Eğer boya sürmek için kullanacağınız ürünü birden fazla yöne doğru hareket ettirirseniz, fırça lekeleri ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz yüksek olacaktır.

Süsleme amaçlı fayans boyama işlemi yapacak olan bireyler ise, tuval oluşturmak için ilk katı mutlaka boyamalıdır. İlk kat yani taban boyası için yukarıdaki tavsiyeler işinize yarayacaktır. İlk kat kuruduktan sonra ise yapmak istediğiniz fayans modeline uygun olacak bir fırça kullanarak istediğiniz deseni oluşturabilirsiniz. Bu noktada olabildiğince ince uçlu bir fırça kullanmanız, hem az hata yapmanıza hem de hatalarınızı kolayca düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Yağlı Boya ile Fayans Boyanır Mı?

Yağlı boya ile fayans boyanır mı sorusunu yönelten bireyler, bu boya türüyle fayansların kolaylıkla boyanabileceğini bilmelidir. Yağlı boya ve epoksi, fayans için ideal iki seçenektir. Ancak bu boyaları kullanmak isteyenlerin daha önce boya deneyimi yaşamış olması tavsiye edilmektedir. Zira yağlı boya, daha zorlayıcı bir boya türüdür.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR