Ana SayfaMutfakGale Mutfaklar Hakkında İpuçları

Gale Mutfaklar Hakkında İpuçları

İster yenilemeyi düşündüğünüz mutfağınız için olsun ister almak istediğiniz yeni evin mutfağı için, mutfak düzeni büyük bir önem taşır. Sık yemek pişiren biriyseniz, bu düzen çok daha önemlidir. Günümüzde pek çok evin Gale mutfağı vardır. Peki, Gale mutfağı tam olarak nedir ve bu tarzın sizin için uygun olduğunu nasıl anlarsınız? Sizin için özenle hazırladığımız bu yazıda Gale mutfak tarzının avantajlarını ve dezavantajlarını uzman görüşleri ile beğeninize sunuyoruz. Söz konusu uzman görüşleri ile evinizde Gale mutfağı tercih etmek için gerekli ipuçlarını da derledik.

Gale (Koridor) Mutfak Nedir ve Neden Tercih Edilir?

Gale mutfak, ortasında koridor olan iki paralel mutfak bölümünün oluşturduğu düzendir. “Gale mutfak” terimi, her şeyin düz bir çizgide yerleştirildiği gemi mutfaklarından gelmektedir. Mutfak için ayrılan alan yeterli değilse veya bir ev geniş olmaktan ziyade uzun bir mimariye sahipse Gale mutfaklar idealdir. Gale mutfaklar, genellikle küçük apartman dairelerinde tercih ediliyor. İç mekân tasarımcıları, ayrıca, bu mutfakların geniş evlerde ek mutfak olarak da tercih edildiğini belirtiyor. Tasarımcılara göre, mutfağınızı bu tarz ile işlevsel ve uyumlu hâle getirmeniz mümkün. Yaklaşık 2-3 metre uzunluğundaki bir Gale mutfağın evin genel dekorasyonuna uydurulduğunda harika bir görünüm ortaya çıkardığı muhakkak.

Gale Mutfak

Gale Mutfaklar Cep Dostudur

Tasarımcılar, Gale mutfakların bütçenizi zorlamayacağını vurguluyor. Açık ve geniş bir mutfaktansa genel olarak uyumlu görünen ve cep yakmayan bir mutfak tercih etmek çok daha makul görünüyor. Sade, dikdörtgen şeklindeki mermer tezgahlar ile iki ayrı dolap setini bir araya getirmeniz yeterli olabilir. Böylece, son moda musluk trendlerine daha fazla bütçe ayırabilirsiniz.

Gale Mutfaklar Kullanışlıdır

Gale mutfakların tek avantajı hesaplı olmaları değildir; bu tarz mutfaklar aynı zamanda kullanışlıdır. Tasarımcılar, bu tarzı elde etmek için gereken eşyalara çok kolay ulaşabileceğinizi, Gale mutfakların oldukça elverişli, üçgen şeklinde bir kullanım alanı yarattığını belirtiyor. Pek çok uzman, bu tarz mutfakların küçük olmaları sebebiyle kullanılan alanda çok az adım atmayı gerektirdiği konusunda hemfikir. Bazı Gale mutfaklarda, eviye, buzdolabı ve ankastre set aynı duvarda sıralanacak şekilde dizayn ediliyor. Bu düzen, yemek pişirme öncesi yaptığınız hazırlık için mutfaktaki alan yeterli olduğu sürece son derece yararlıdır. Bununla birlikte, koridorun aralığı fazla açıksa -örneğin, 2 metreden fazla ise- mutfak pek de kullanışlı sayılmaz.

Uzmanların çoğu Gale mutfakların iyi bir tercih olduğu konusunda uzlaşmış durumdalar. Gale mutfaklar, iki paralel alandan oluşuyor. Küçük bir apartman dairesinde, bu alan yalnızca iki duvarı kapsayabiliyor. Tasarımcılara göre, bu tarz, mutfak dolaplarından oluşan bir duvarın uzun bir mutfak adasına paralel olacağı şekilde de düzenlenebiliyor. Uzmanlar, Gale mutfakların, temel kullanım alanlarını düzenleyen düz bir bölge sunması açısından son derece yararlı olduğunu belirtiyor. Bu kullanım alanlarını, yiyecek depolama, pişirme öncesi hazırlık ve pişirme süreci, etrafı temizleme ve bozulmayan ürünlere ayrılan kısım olarak özetlemek mümkün.

Gale Mutfak

Gale Mutfaklar Kalabalık Aileler İçin Uygun Olmayabilir

Tasarımcılar, Gale mutfakların içinde pek çok insanın zaman geçireceği ya da aynı anda birden fazla kişinin yemek pişirebileceği durumlara uygun olarak tasarlanmadığının altını önemle çiziyor. Mutfakta birden fazla kişi olduğunda hareket etmek doğal olarak zorlaşacaktır. Kullanım alanlarından biri bir mutfak adası olmadığı sürece Gale tarzı bir mutfakta birden fazla kişinin birbirine çarpmadan hareket etmesi pek mümkün gözükmemektedir. Tasarım uzmanları, her bir tezgah arası bölümünün doğru şekilde ayarlanmasının kritik olduğunu vurguluyor. Aksi halde, insanlar mutfakta yemek pişirip birbirlerine çarpmadan rahat bir şekilde yürüyemezler. Buna ek olarak, Gale mutfakların küçük alanlar için ideal olduğunu ancak çok uzun olmaları halinde de bir uçak pisti gibi görüneceklerini belirtmekte fayda var. Öte yandan, mutfağınızda ahşap döşemeler varsa bu uçak pistinde yürümek hoşunuza gidebilir.

Gale Mutfak

Gale Mutfaklarda Doğal Işığa Veda Etmeniz Gerekebilir

Bulaşık yıkarken pencereden dışarıyı seyretme alışkanlığınız varsa bu mutfak tarzını tercih etmek istemeyebilirsiniz. Tasarımcılar, bu mutfak tarzını kullanacak olanları, dışarıdaki manzaralardan feragat etmeleri gerektiği konusunda uyarıyor. Gale mutfaklarda genellikle pencerenin hemen önünde lavabo bulunmuyor. Hatta bazen bu tarz mutfaklarda pencereye bile rastlanmıyor.

Mutfak Eşyalarınızı Gözden Geçirin

Gale mutfak tarzını evinizde tercih etmeyi düşünüyorsanız eşyalarınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Uzmanlara göre, bu durumda eşyalarınızın özelliklerini iyi bilmeniz ve özellikle temel mutfak eşyalarınızı – eviye, buzdolabı ve fırın- üçgen şeklinde ya da birbirlerine yakın, art arda yerleştirmeniz gerekiyor. Gale mutfaklar küçük alanlar için tasarlandıklarından temel mutfak eşyalarının yeri -özellikle buzdolabı ve fırın- büyük bir önem taşıyor. Tasarımcılar, pek çok kişinin bu eşyaların nerede olması gerektiği konusunu pek düşünmediğini ancak büyük eşyaların yerleştirmede pek çok sorun yarattığını belirtiyor.

Gale Mutfak

Gale Mutfakları Geniş Göstermenin Yolları

Gale mutfaklar genellikle küçük olsalar da onları daha geniş göstermenin pek çok yolu vardır. Tasarımcılar, geniş bir görünüm için ışığın veya yüksek parlaklığa sahip eşyaların kullanımını öneriyor. Açık renkli aksesuarların bu görünümü sağlamada kayda değer bir etki yarattığının da altını çiziyor.

İç mekân tasarımcıları, Gale mutfakları daha geniş ve ferah göstermek için açık renk içeren monokrom renk düzenini öneriyor. Pek çok tasarımcı, en iyi mutfak görünümünün maksimum ışık ile orantılı olduğu konusunda hemfikir. Bununla birlikte, yalnızca spot lambaları tercih etmek de doğru olmayabilir. Tasarımcılara göre, fener, avize ya da farklı türde aydınlatmalar ile mutfağınıza kişisel dokunuşlar eklemeniz mümkün. Bu tarz mutfaklarda alan kısıtlı olduğu için tavan yüksekliğinde mutfak dolapları kullanabilir ve sepet, etiketli saklama kabı gibi aksesuarlarla hoş bir işlevsellik elde edebilirsiniz.

Ayrıca, tasarımcılar, mutfağınızda şık bir aydınlık elde etmek ve tamamı ahşap olan dolapların yoğun görünümünü hafifletmek için en az iki adet cam kapaklı dolap kullanmanızı öneriyor. Alanınızı genişletmek adına Gale mutfağınıza ada yerleştirmeniz de makul bir seçenek olabilir. Özel yapım veya mağazadan alınmış, tekerlekli bir mutfak adası tercih edebilirsiniz. Yemek hazırlamak için de bu tarz bir ada ideal olacaktır. Mutfak adanızı ayrıca içki veya tatlı servisi yapmak için de eğlenceli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Mutfağınızı Baştan Yaratın

Gale mutfak tarzına gönlünüzü kaptırdıysanız ancak alanınız bu tarz için yeterli değilse bu sorunu çözmenin de yolları vardır. Örneğin, mutfağınızın her iki tarafındaki duvarları yıkmanız yaklaşık 30 santimetrelik dolap veya tezgah alanı yaratacaktır. Duvarları ortadan kaldırmak istemiyorsanız duvarın sonuna bir cam kapı ya da geniş bir pencere ekleyebilirsiniz. Geniş pencereler eklemek küçük evlerde sık tercih edilen bir yöntemdir. Tasarımcılara göre, bu kullanım, tercih edildiği alandaki basık hissi azaltarak bu alanın daha geniş görünmesini sağlıyor.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR