Ana SayfaYatak OdasıGardırop Düzenlemenin İncelikleri

Gardırop Düzenlemenin İncelikleri

Gardırobunuzun boyutları ne olursa olsun en önemli bileşeni düzendir. İşte, hem işlevsel, derli toplu ve şık bir alan yaratan hem de her parça için belirlenmiş ayrı bir yer sunan gardırop düzenleme fikirleri:

“Kaosun içinde sadeliği bulun.” — Albert Einstein

Gerekli eşyaları bir araya getirip gardırobunuzu düzenlemeden önce tüm giysilerinizi ve aksesuarlarınızı çıkarıp eleyin. Yalnızca sevdiğiniz ve kullandığınız parçaları seçin. Böylece, görsel dağınıklığı azaltabilir ve gardırobunuzun kapaklarını her açışınızda karşılaştığınız manzara karşısında fenalık geçirmezsiniz. Giysilerinizi ve aksesuarlarınızı azaltacak şekilde gözden geçirirken işinize yarayabilecek ipuçları şunlardır:

  • Yırtık, kırık ya da lekesi çıkmayan her giysiyi veya aksesuarı bağışlamak ya da geri dönüşüme sokmak
  • Giymeyi sevdiğiniz fakat artık üzerinize olmayan giysilerinizi terziye götürüp daralttırmak

“Kullanışlı ya da güzel olmadığını düşündüğünüz hiçbir şeyi evinizde tutmayın.” — William Morris

Gardırobunuzun sergilemeye değer gördüğünüz parçalarını seçtiğinize göre, şimdi sıra, gardırop düzenlemeye yönelik birkaç parlak fikirle şık ve kullanışlı bir alan yaratmakta!

Gardırop Düzenlemenin İncelikleri

Renk Uyumu

Aynı renkten olan pantolon, bluz, elbise ve ceket gibi giysileri aynı yere asın. Bütüncül ve uyumlu bir görünüm elde etmek adına bu giysilerin her biri için aynı askı modelini kullanın. Bu sayede, hem gardırobunuz derli toplu görünebilir hem de giysilerinizi pratik bir şekilde bulabilirsiniz.

Renk uyumu konusu ilgi alanınıza giriyorsa yatak odası dekorasyonunda ton sür ton konulu bu yazımızı evterapisi.com/ton-sur-ton okumanızı tavsiye ederiz.

Giysilerinizi Mevsime Göre Kaldırın

İçinde bulunduğunuz mevsimde giymeyeceğiniz kıyafetleri yıkayıp kaldırın. Kışlık giysilerinizi kaldırmak için kutulardan ve sepetlerden yararlanabilirsiniz. İçine pek çok giysi koyabileceğiniz vakumlu hurçlar çok az yer kaplar. Bu hurçlar bilhassa yün mont ve kar giysileri gibi hacimli parçalar için idealdir. İhtiyaç duyduğunuzda bu giysileri hurçlardan çıkarıp yerlerine yazlık giysilerinizi koyabilirsiniz.

Gardırop Düzenlemenin İncelikleri

Kullanışlı Çekmeceler Tercih Edin

Çekmece, giysileri ve aksesuarları kaldırmak için en ideal yerlerden biridir. Şayet mevcut gardırobunuza bir de çekmece bölümü ekleyecek olursanız hem derin hem de dar olan modelleri tercih etmenizi öneririz. Çekmecelerinizin içinde örnek fotoğraftakine benzer şekilde çeşitli eşyalar için tasarlanmış işlevsel bölmeler kullanmanız faydalı olacaktır. Dar çekmeceler, mücevherattan tutun da eşarplara ve kazaklara kadar pek çok farklı türde parça için mükemmeldir. Eşyalarınızı (unutulup gidebilecekleri) derin bir çekmeceye istiflemek yerine dar bir çekmeceye yerleştirdiğinizde aradığınızı çok daha kolay bulursunuz.

Kazak veya tişört gibi parçaları yatay değil dikey bir şekilde yerleştirin. Bu sayede, çekmecenizde katlı duran her şeyi kolayca görebilirsiniz.

Küçük Eşyaları Düzenleyin

Küçük eşyalarınızı kaldırmak için onlara uygun bölmeler ve çekmece gözleri kullanın. Kemer veya kravat gibi aksesuarlar için tercih edebileceğiniz çekmece gözleri, bu eşyaları şık ve modern bir biçimde düzenli tutar.

Eğlenceli Giyinme Bölümü

Ertesi sabah ne giyeceğinizi kararlaştırmanın harika bir yolu, gardırobunuzda giysi kombinlerinizi asıp sergileyebileceğiniz münferit bir bölüm yaratmaktır. Yeterli alana sahipseniz hazırlanırken kullanabileceğiniz portatif bir ütü masası ve bir koltuk veya sandalye ile şık bir giyinme alanı oluşturabilirsiniz. Moralinizi yükselterek keyifli bir şekilde giyinip hazırlanmak için bu alana, sevdiğiniz kişilerin sözlerinden veya dergi sayfalarından bölümler sunan bir ilham panosu da asabilirsiniz.

Gardırop Düzenlemenin İncelikleri

Açık Raf Sistemi

Gardırobunuza açık raf sistemi ekleyerek çağdaş bir görünüme merhaba deyin. Açık raflar, en sevdiğiniz çantalarınız ve özenle katlanmış kazaklarınız gibi eşyalarınızı sergilemek için mükemmel bir bölümdür. Alternatif olarak, gömme, bağımsız kitaplıkları veya duvara monte edilen dekoratif duvar raflarını da tercih edebilirsiniz.

Gardırop Düzenlemenin İncelikleri

Gardırobunuzu Aydınlatın

Yeni düzenlenmiş, derli toplu duran gardırobunuzu biraz ışıkla doldurmanın tam zamanı! Raflara, çekmecelere ve diğer karanlık bölümlere takılabilecek çok sayıda akıllı, düşük voltajlı ve pilli lamba modeli mevcuttur. Bizim önerimiz, özellikle çekmecelerde ve dolaplarda otomatik olarak yanıp sönen lambalar tercih etmeniz. İyi bir ışıklandırma, düzenli gardırobunuzu ortaya çıkarıp daha büyük görünmesini sağlar. Üstelik, bu sayede giysileri ve aksesuarları bulmak çok daha kolaydır.

Küçük Modeller Tercih Edin

Geniş çekmeceli ve geniş, derin raflı gardıroplar sandığınız kadar kullanışlı değildir. Eşyalar bu tarz gardıropların arka bölümlerinde mütemadiyen kaybolur, ayakkabılar karman çorman bir yığın oluşturur ve uzun raf bölümlerine konan parçalar kolayca aşağı doğru yuvarlanıverir. Altlara konan eşyalara ulaşmanın göründüğünden çok daha zor olması da cabası! Çekmecelere birkaç tane bölme ekleyerek, kullanışlı bir ayakkabılık satın alarak ya da açık raf bölümünü çoğaltacak ekstra birkaç raf ilave ederek bu büyük alanları küçültüp daha işlevsel hâle getirebilirsiniz. Bir rafa en fazla beş eşya koymayı da bir kural haline getirseniz fena olmaz.

Gardırop Düzenlemenin İncelikleri

Gardırobunuzu Düzenli Tutun

Gardırobunuzu şık ve derli toplu hâle getirdiğinize göre, şimdi sıra onun bu halini muhafaza etmekte. Eşyalarınızı kullandıktan hemen sonra yerlerine koyun. Şayet gardırobunuzda çok sık darmadağın hâle gelen bir bölüm mevcutsa bu bölümü nasıl daha iyi düzenleyebileceğinizi araştırın. Bu isyankâr bölüme koyduğunuz eşyaların bir kısmını kaldırabileceğiniz bir sepet iş görebilir. Artık kullanmadığınız giysileri ve aksesuarları düzenli olarak bağışlamayı da alışkanlık haline getirmelisiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR