Ana SayfaDekorasyonGenç Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Genç Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

En az diğer odalar kadar göze çarpan ve dekorasyonuna dikkat edilmesi gereken odalardan biri de genç odalarıdır. Burada kullanılan lambaların, perdelerin, halıların ve nevresim takımlarının yenilikçi ve uyumlu olması gerekir. Parça parça detaylara dikkat edilmesi, odanın boyutuna uygun yatak seçimi yapılması ve kitaplığın mum gibi çeşitli öğelerle süslenmesi gibi detaylar oldukça önemlidir. Makalenin devamını okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Genç Odası Dekorasyonunda Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Genç Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk olarak genç odasının olmazsa olmazlarından olan yatak seçimi yapılmalıdır. Konforun ve güvenliğin sağlandığı, kaliteli sünger dokusuna sahip ve kişinin zevkine uygun bir yatak tercihi yerinde bir seçim olabilir. Kişinin kendini özgür hissetmesi adına pofuduk koltuklar, kitaplık köşesi, makyaj veya çalışma masası, dolap ve halı diğer vazgeçilmez ürünlerden birkaçıdır. Ürünlerinin tercihi kişinin yaşına göre değişebilir. Kullanılan renkler birbiriyle uyum içinde olmalı, eşyalarsa kaliteli olmalıdır.

Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

Kişinin zevkine bağlı olarak en başta kullanılabilecek renkler: beyaz, kahverengi, mavi veya siyah olabilir. Son dönemlerde modern genç odası hazırlıkları için sıklıkla tercih edilen bu renkler odaların havasını değiştirmeye yardımcı oluyor. Üstelik siyah-beyaz, sarı-kahverengi, mavi-beyaz gibi renk kombinasyonları sayesinde birey kendisini odasında oldukça rahat hissediyor. Bu renkleri, insanlar üzerindeki etkiye göre tercih edebilirsiniz. Örneğin mavi rengin başarı ve konsantrasyon anlamına gelmesi gibi.

Genç Odasında Duvar Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Genç odalarında özellikle dikkat edilen ve göze çarpan detaylardan biri de duvar dekorasyonudur. Duvar dekorasyonunda gençler için tercih yapılırken sade bir görünüme önem vermek gerekebilir. Kullanacağınız tablo ya da raflar duvarınızı süsleyebilir. Ayrıca açık renkte boya kullanımı ortamı sakinleştirir, huzurlu bir yer izlenimi verir. Bireyin koyu renk tercihi yapmaması son derece önemlidir. Bireyin kişisel zevklerinin de önemli olduğu bu odada duvar kağıdı kullanıp kullanmamayı kendisine danışmalısınız.

Bu Odada Çalışma Alanı Nasıl Yaratılır?

Tercih edilen yatak, aydınlatma, duvar dekorasyonları ve kitaplık bir yana çalışma alanının da yaratılması oldukça önemlidir. Bu odada birey çalışmalarını yapacak kadar huzurlu ve rahat hissetmelidir.

Şu tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz:

  • Kalabalıktan uzak durup olabildiğince sadeliğe yaklaşmalısınız.
  • Açık renkleri tercih etmelisiniz çünkü bu renkler çalışma isteğinizi arttırabilirsiniz.
  • Verimli çalışmayı destekleyen ve küçük bölmelerden oluşan masaları tercih etmelisiniz.
  • Konforlu ve doğru oturmayı sağlamak için çalışma koltuğunuzun rahat olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu ve buna benzer durumlar dikkate alındığında bireye çalışma isteğini arttıracak bir alan yaratılabilir. Üstelik birtakım tablolarla süslenebilir.

Genç Odası Hakkında Bilinmeyenler

Birçok kişi genç odasına yeteri kadar önem vermez ve gençlerin tüm vaktini burada geçirdiğini göz ardı eder. Fakat dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Konforun ve yeterince ışığın olduğu odada bireyler daha fazla çalışma isteği ve daha uyumlu davranışlar gösterirler. Bu sebeple mobilya seçimi önemlidir.

Aydınlatmalar Nasıl Olmalıdır?

Genç Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genç odasındaki en önemli konulardan biri aydınlatma tercihidir. Oda boyutuna göre seçim yapılabilir. Odayla uyum içinde beyaz, siyah, kahverengi ya da sarı aydınlatmalar seçilebileceği gibi desenlileri de seçilebilir. Önemli olan odanın her yerine ışığın ulaşmasıdır. Bunun için kanvas çerçeveli bir tablo modelli aynanın tercih edilmesi odaya ışığın daha iyi ulaşmasını sağlayabilir. Ayrıca pencere önüne eşyalar konulmamalıdır. Spot lamba ve led aydınlatma en çok tercih edilenler arasındadır.

Fikir Önerileri

Genç odasında tercih edilecek zemin, duvar kağıdı, aydınlatma, aksesuarlar, dolap ve kitaplık oldukça önemlidir. Bu eşyaların renkleri ve desenleri birbiriyle uyum içinde olmalıdır. Odanın boyutu göz önünde bulundurularak çok yer kaplayan eşya tercihi yapılmamalıdır. Eşya malzemeleri ise kaliteli ve kullanışlı olmalıdır. Odanın boyutu küçük olsa bile çeşitli tablolar yardımıyla görünümü engellenebilir ve daha estetik bir alan oluşturulabilir.

Bu tabloların odayla alakalı olması, renk uyumu içermesi ve göz yorucu olmaması önemlidir. Aydınlatma konusunda ise klasik tarzda olmayan balonun etrafına sardığınız hasır ip ve içerisine koyulan lamba ile kendinize hem şık hem de pratik bir lamba yaratabilirsiniz. Tüm bu önerileri dikkate aldığınızda şık, kendi tarzınızı yansıtan minimalist bir alan yaratabilirsiniz.

Genç Odasında Minimalist Eşya Tercihleri

Diğer odalar dışında genç odası minimalistliğin olması gerektiği yerlerden biridir. Kullanılmayan birçok kitap, aksesuar, belki DVD’ler ve dahası… Bu eşyaların saklanması için küçük bir şifonyere, çabuk ulaşılabilen çekmeceye ihtiyaç vardrı elbette. Bunun yanı sıra masa kenarlarında kullanılan küçük kitaplıklar, kıyafetler için ayrılmış bölmeler ve kitap rafları odanıza güzel ve minimalist bir görünüm kazandıracaktır. Sıradan olan pembe ve mor renk tercihleri yerine mavi, beyaz, kahverengi ve sarı renkleri bu eşyaların seçiminde kullanılabilir.

Tablo Tercihleri Nasıl Olmalı?

Her odada ihtiyaç duyulan eşyalardan biridir tablolar. Genç odasında odanın ışığı iyi yansıtabilmesi adına kullanılan tablo renklerinin koyu olmaması gerekir. Klasik, modern, retro ya da Avrupai oda tarzlarında tercih edilmesi gereken tablolar değişiklik gösterebilir. Modern oda tarzlarında daha sert çizgileri olan tablolar kullanılırken doğal ve sakin tonlardaki odalarda yumuşak ve soyut tablolar kullanılabilir.

Ayrıca oda boyutuyla aynı oranda olan tabloları tercih etmelisiniz. Genç odasında kullanılan tablolar estetik görünümlü, sade ve kişinin zevkini yansıtıyor olmalıdır. Konumu da oldukça önemlidir çünkü görülmeyen yerlerde tercih edilen tablolar beklenen estetik görüntüyü veremez. Tarzınızı yansıtabileceğiniz bu tablolar sayesinde odayı büyültebilir, daha cıvıl cıvıl ve huzurlu alanlar yaratabilirsiniz. Herhangi bir eşyayla kombinleyerek uygun renk tercihleri yapabilirsiniz. Ünlü ressamlara ait tabloların kullanılması kişilerin odaya olan ilgisini arttırabilir hatta bu tabloları kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR