Ana SayfaDekorasyonÇok Havalı Genç Odası Fikirleri

Çok Havalı Genç Odası Fikirleri

Genç odası için fikir almak istiyorsanız ergen kızınızın ya da oğlunuzun sevdiği şeyleri düşünüp odasını onun gözünden görmeye çalışın. Genç odaları, yalnızca uyumak için zaman geçirilen yerler değildir. Bu oda, çocuğunuzun yetişkinlerin bütün taleplerinden ve kurallarından kaçıp sığındığı bir alandır. Bir ergenin kendini özgürce ve rahatça ifade edebileceği sayılı yer vardır; yatak odaları da bu listenin başında gelir.

Genç odasını tasarlarken oğlunuzun ya da kızınızın kişisel zevki ile beraber havalı görünen güncel modelleri de değerlendirmeye çalışın. Bu genç odası tarzlarının bazılarında eğlenceli duvar kâğıtları ve işlevsel mobilyalar tercih edildiğini göreceksiniz. En iyisi, çocuğunuzla, içerisinde kendisini rahatça ifade edebileceği ve eğlenceli vakit geçirebileceği odayı yaratmak için beyin fırtınası yapmaktır.

Genç Odası Fikirleri

Genç Odaları Çocuğunuzun Karakterini Yansıtmalıdır.

Zamane gençleri tasarım konusunda epey bilinçli ve en son çıkan modelleri oldukça yakından takip ediyor. Gelin görün ki, çocukluk ile yetişkinlik arasında tam orta noktadalar. Ergenlerin çoğu, sevdikleri oyuncaklara veda etmeye bile henüz hazır değil. Yine de, eski görünümlü ve çocukken kullandıkları odalardan daha sofistike özelliklere sahip bir oda tercih etmeye meyilliler. Yeni ve havalı görünecek bu odaları, vakitlerinin çoğunu konforlu bir şekilde geçirebilecekleri, kendi küçük, bağımsız alanları olarak görüyorlar.

Boyutu ne olursa olsun, genç odası hem çocuğunuzun karakterini yansıtacak şekilde hem de keyif çatabileceği, ödevlerini yapabileceği, arkadaşları ile takılıp tembellik edebileceği ve rahatça uyuyabileceği şekilde çok yönlü olmalıdır. Bu oda, çocuğunuzun yaşına uygun işlevler barındırırken bütüncül de görünmelidir. Yetişkinler genellikle odalarının sakin ve sade olmasını tercih ederken ergenler hayat dolu, enerjik bir odaya sahip olmayı yeğlerler. Yazımızda detaylı olarak yer verdiğimiz genç odası fikirlerini dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Birbirinden Havalı 5 Genç Odası Fikri

Genç Odası Fikirleri

İşlevsel, Çok Amaçlı Bir Genç Odası Tasarlayın

Bir genç odasında uyumaktan çok daha fazla aktivite gerçekleştirilir. Ergenler, bağımsızlıklarını yeni yeni keşfetmeye başladıklarından ders çalışabilecekleri ve arkadaşlarıyla takılıp keyif çatabilecekleri bir odaya sahip olmak onlar için bu odada kaliteli bir uyku çekmek kadar önemlidir. Üstelik, bir genç odası dekorasyonunun sosyal yönü oldukça geniştir. Dünya çapında ergenler ile gerçekleştirilen bir anket, ergenlerin odalarında bulunduracakları ilk şeyin arkadaşlarıyla birlikte çekindikleri bir fotoğrafın posteri olduğunu ortaya koymuştur. İşte, ergenlik döneminin enerjisi ile dolup taşmış bir odada çocuğunuzla birlikte yaratıcılığınızı kullanarak hazırlayabileceğiniz alanlar:

 • Rahat bir uyku alanı
 • Özelleştirilmiş bir çalışma alanı
 • Arkadaşlarıyla takılabileceği bir alan

Şayet genç odanız küçükse çok amaçlı bir odanın ihtiyaçlarına hitap edecek yaratıcı fikirleri hayata geçirebilirsiniz. Havalı bir genç odası dekorasyonu yaratmak için yer kazandıran bu fikirleri deneyebilirsiniz:

 • Çalışma masasının üstünde ve altında depolama bölümü içeren dikey bir çalışma alanı
 • Küçük çalışma masalarındaki potansiyel dağınıklığı önleyebilecek mantar panolar veya üzerine yazı yazılıp silinebilen manyetik panolar
 • Karyolanın ayakucundaki tahtanın karşısına konulabilecek, çocuğunuzun arkadaşlarıyla takılabileceği küçük bir bench (arasında boşluk olmayan iki kişilik koltuk)
 • Spontane bir eğlence alanı yaratmak için odanın köşesine konulabilecek minderler ve bir halı
 • Egzotik bir dinlenme/uyku alanı için etrafına cibinlik kumaşı veya dokuma kumaş örtülebilecek bir köşe yatağı
 • Yerden tasarruf etmek için duvara yapıştırabilecek yatak başlığı görünümlü çıkartmalar
 • Ekstra çalışma alanı işlevi görebilecek ince bir konsollu masa

Genç Odası Fikirleri

Duvar Dekorasyonunda Cesur Tercihler Yapın

En iyi genç odası tasarımları, en canlı, hayat dolu renklerden oluşan yüksek enerjili odalardır. Bir yatak odasının duvarlarını dekore etmek ise büyük fark yaratır. İşte, çarpıcı görünümleriyle görenleri kendilerine hayran bırakacak birkaç duvar dekorasyonu fikri:

 • Canlı renkler ve geometrik desenli tasarımlar
 • Özel baskılı duvar tasarımları
 • Çıkarılabilir yapışkanlı duvar kâğıtları
 • Özenle seçilmiş duvar boyası, yazı tahtası boyası ya da kent tarzını yansıtan grafiti duvarı
 • Sevilen alıntılardan oluşan neon ya da LED ışıklı panolar

Genç Odası Fikirleri

Havalı Genç Odası Fikirlerini Es Geçmeyin

Gençler eğlenceli, yaratıcı ve eşi benzeri olmayan yatak odalarında takılmaktan hoşlanır. Cesur ve yaratıcı unsurlar kullanarak siz de yepyeni ve havalı bir genç odası yaratabilirsiniz. Çocuğunuzdan olumlu bir tepki alabilmek adına bu sıra dışı özelliklerden yararlanabilirsiniz:

 • “Bülbül yuvası” da denilen askılı bir salıncak ya da hamak
 • Askılı yatak
 • Duvara monte edilen balık fanusu
 • Yuvarlak yatak
 • Renkli yazı tahtası görünümlü duvar

Keyifli Bir Ortam Yaratmak İçin Samimi Detayları Devreye Sokun

Gençler, güvende ve rahat hissettikleri için odalarında vakit geçirmeyi sever. Bu durum bilhassa bir genç kız odası için geçerlidir. Bu odalarda genellikle hoş dokulu yumuşak kumaşlar, sevimli tasarımlar ve ipeksi dokular tercih edilir. İşte, yararlı bulabileceğiniz birkaç genç kız odası fikri:

 • Kadife görünümü verilmiş duvar kâğıtları
 • Suni post halı
 • Tiril tiril veya desenli tüller
 • Pelüş nevresim takımı
 • Püsküllü duvar süsü
 • Pofuduk tüylü veya yumuşak yastıklar

Genç Odası Fikirleri

Dağınıklığı Önlemek İçin Depolamaya Yatırım Yapın

Kabul etmek gerekir ki ergenler ve düzenli odalar alışılmadık bir kombinasyon teşkil eder. Dağınık odalar ergenliğe geçiş ayini gibi bir şeydir adeta. Akıllı depolama sunan seçenekler muhtemelen ilk etapta gençlerin aklına gelmeyen ancak deneyince bayılacakları seçeneklerdir. Bir genç odasının olmazsa olmazı sayılan bu eşyalar ile ergenliğin tam ortasındaki çocuğunuzun odasını düzenli ve işlevsel tutmasına yardımcı olun:

 • Şifonyerler
 • Raflar
 • Yatağın altına konulabilen saklama kutuları
 • İçine eşya konulabilen ikili koltuklar (bench) veya sandıklı sedirler
 • Yatağın yanına monte edilebilecek bir dolap

Bütün bu havalı genç odası fikirleri gibi depolama fikirlerini de eğlenceli hâle getirebilirsiniz. İşlevsellik ile kişisel zevki bir araya getirmek, çocuğunuzun yıllarca severek kullanacağı bir genç odası tasarlamanın kilit noktasıdır. Çocuğunuzun cinsiyeti ne olursa olsun havalı bir genç odası dekorasyonuna bayılacaktır. Konforlu, işlevsel ve eşsiz bir gençlik tarzına uygun olan yaratıcı bir oda hazırlamak için çocuğunuzu çeşitli fikirleri birlikte değerlendirmeye davet edin.

Genç Odası Fikirleri

Sözün Özü

Genç odası tasarlarken mutlaka ergen çocuğunuzu da bu sürece dâhil edin. Ergenler tasarımla ilgili kendi tercihlerini belirleyecek yaştadır. Ayrıca, genç odası fikirlerine ve bütçenize dayalı olarak her zaman birkaç dönüt önerebilirsiniz. En iyi genç odaları çocuğunuzun karakterini yansıtmalı ve konfor, depolama ve işlevsellik için yeterli derecede unsuru bir araya getirmelidir. Genç odası tasarlamak çocuğunuzun kendini güçlü hissetmesini sağlamalı ve ona yeni şeyler öğrenebileceği, özgürce büyüyebileceği ve oyunlar oynayabileceği bir alan sunmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir genç kız odasında kullanılabilecek en ideal renk hangisidir?

Bir genç kız odasında kullanılabilecek en ideal renk kızınızın tercihlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Günümüzde, genç kızların rengi olarak bilinen pembe tonları o kadar popüler değildir. Genç kızların mavi, yeşil ve mor da dâhil çok çeşitli renkten hoşlandığı bilinmektedir.

Genç odamızı nasıl havalı hâle getirebiliriz?

Bir genç odası tasarlamayı düşünüyorsanız güncel trendleri değerlendirmelisiniz. Ergenler odalarını kutsal bir alan gibi kullanmayı tercih ettikleri için bir genç odasını havalı göstermek konusunda mobilyalar büyük bir rol oynar. Hem şahane görünen hem de işlevsellik taşıyan eğlenceli mobilyalar tercih edebilirsiniz.

Küçük odalar için ne gibi genç odası fikirleri önerilebilir?

Boyutları küçük olan genç odalarında depolama açısından iki katı alan yaratacak işlevsel mobilyalar kullanılmalıdır. Küçük bir alanı değerlendirmenin kilit noktası dağınıklığı olabildiğince azaltmaktır. Ayrıca, birkaç ayna ve odayı büyük gösteren nötr renkler yardımıyla genç odanızın görünümünü daha geniş ve ferah hâle getirebilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR