Ana SayfaGenç OdasıGenç Odasında Olması Gereken Aksesuarlar

Genç Odasında Olması Gereken Aksesuarlar

Çocuklarınız, gençlik çağına geldiklerinde istekleri ve yaşam tarzları değişmeye başlar. En başta odaları artık çocuk odası olmaktan çıkar, genç odasına dönüşür. Bu durumda ebeveynlerin genç odası yaparken birtakım unsurları göz önünde bulundurmaları gerekir. Çünkü gençler, genellikle odalarında vakit geçirmeye başlarlar.

Ayrıca arkadaşları geldiğinde de yine odalarından çıkmazlar. Bu bakımdan genç odası, oldukça dikkatli bir şekilde dekore edilmelidir. Tüm eşyalar uyum içinde olmalı, seçilen aksesuarlar odaya canlılık ve tarz katmalıdır. Peki, genç odasında olması gereken aksesuarlar nelerdir? Birçok ebeveynin merak ettiği bu sorunun cevabı, çocuğunuza muhteşem bir oda hazırlamanıza yardımcı olur.

Genç odaları için özel olarak üretilen binlerce çeşit aksesuar bulunmaktadır. Bu çeşitler içerisinden seçim yapmakta biraz zorlanabilirsiniz. Bunun için çocuğunuzun ilgi alanına ve zevklerine uygun aksesuarlara yönelmeniz gerekir. Böylece hem kolay seçim yapabilir hem de çocuğunuzun mutlu olabileceği bir odası olmasını sağlayabilirsiniz.

Hobi Köşesi Yapın

Genç Odasında Olması Gereken Aksesuarlar

Her gencin ilgi duyduğu bir alan mutlaka vardır. Kimi edebiyat, kimi oyun kahramanları vs. birçok alana ilgi duyulabilir. Çocuğunuzun ilgi duyduğu alana yönelik bir hobi köşesi oluşturabilirsiniz. Duvara yapacağınız raflar sayesinde burada ilgi alanına yönelik figürlere yer verebilirsiniz.

Örneğin, çocuğunuz edebiyata ilgi duyuyorsa kitap rafı şekilde bir aksesuar tercih edebilirsiniz. Bunu tamamen çocuğunuzun ilgi alanına uygun olarak şekillendirmelisiniz. Odada yeterli alan varsa bu alanı büyük tutabilirsiniz. Ancak oda küçük ise sade ama gösterişli bir raf tercih edebilirsiniz. Raf konusunda oldukça farklı modeller karşımıza çıkmaktadır. Hatta çocuğunuzun tarzına uygun raflar yaptırabilir ve aksesuar olarak kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun Odasında Tablo Bulunmalı

Doğa, yaşam, şehir, müzik vs. alanlara yönelik birçok tablo vardır. Çocuğunuzun tarzını yansıtan ya da ilgisini çeken tablolara genç odasında yer verebilirsiniz. Odanın hem şık hem de modern bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Gençler, genellikle bu yaşlarda belirli karakterlere daha fazla ilgi duyarlar. Özellikle bu konuda bir tablo bulabilirseniz, mutlaka genç odasında kullanmalısınız. Böylece çocuğunuz odasında daha fazla mutlu olabilir.

Posterler Kullanabilirsiniz

Çocuğunuzun hayran olduğu bir şarkıcı, aktör ya da oyun kahramanı varsa, bu kişilerin posterlerini odasına asabilirsiniz. Gençler, posterlere oldukça fazla ilgi duyarlar. Sevdikleri kişilerin duvarda kocaman resimlerini görmek onları mutlu edebilir. Bu bakımdan genç odasına tercih edebileceğiniz aksesuarlara, posterleri de mutlaka ekleyin. Ancak odanın büyün duvarlarını posterlerle kesinlikle doldurmayın. Bu, genç odasının modern görünümüne zarar verebilir. Posterleri yoğun kullanmamaya çalışın. Aynı zamanda tercih ettiğiniz posterin oda ile uyumlu olmasına dikkat edin.

Başucuna Koyabileceğiniz Aksesuarlar Alın

Çocuğunuzun başucuna çeşitli aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Çalar saat ya da abajur gibi aksesuarlar, odanın daha modern bir görünüm kazanmasını sağlar. Bunlar dışında aile fotoğrafı gibi özel aksesuarları da kullanabilirsiniz. Ancak başucuna koyduğunuz aksesuarların çok kalabalık olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Tercih ettiğiniz aksesuarın çocuğunuzun huzurlu olmasına etki etmelidir. Bu bakımdan çocuğunuzun başucunda kendisinin seçtiği aksesuarları kullanmanız daha doğru olur. Zevklerini yansıtan şeyler, onları her zaman mutlu eder.

Çalışma Masasında Aksesuar Kullanın

Çalışma masası, çocuğunuzun en fazla zaman geçireceği alanlardan biridir. Bu nedenle çalışma masası üzerinde kullanacağınız aksesuarı iyi seçmeniz gerekir. Genellikle çalışma masasının olmazsa olmazı, masa lambasıdır. Çalışma masası üzerinde mutlaka masa lambasına yer verin. Ayrıca çeşitli figürler de kullanabilirsiniz. Ancak çalışma masasında çok fazla aksesuara yer vermemeye çalışın. Çünkü masanın kalabalık olması, çocuğunuzun dikkatini dağıtabilir. Masa lambası, bu konuda en ideal tercih olur.

Aydınlatma Aksesuarları Tercih Edin

Genç odasında önem verilmesi gereken konuların başında aydınlatmalar yer alır. Aydınlatmanın doğru tercih edilmesi, aynı zamanda odanın dekorunu olumlu yönde etkiler. Genç odası için özel olarak üretilen aydınlatma aksesuarlarını kullanabilirsiniz. Duvarda ya da odanın bir köşesinde kullanılabilecek aydınlatma aksesuarları bulunmaktadır. Bu ürünlerden dilediğinizi odanın dekoruna uygun bir şekilde kullanabilir ve genç odası yapabilirsiniz. Ancak aydınlatma aksesuarlarında abartıya kaçmamaya ve odada aydınlatmaların ön planda olmamasına dikkat edin.

Kitaplık Mutlaka Bulunmalı

Genç odasının olmazsa olmazları arasında kitaplıklar vardır. Kitaplık olmadan genç odası kesinlikle olmaz. Bu bakımdan genç odası için aksesuar seçerken çeşitli raf seçeneklerinden birini alabilirsiniz. Odada yeteri kadar yer yoksa duvara monte edilen rafları kullanabilirsiniz. Ancak oda yeteri kadar genişse belirli bir alanı kitap okuma bölümü yapabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Günümüzde oldukça çeşitli kitap rafı modelleri bulunmaktadır. Odanın dekoruna uygun birçok kitaplık rafını kolaylıkla bulabilirsiniz. İmkanınız var ise çocuğunuzun odasına uygun özel bir raf tasarlattırabilirsiniz.

Puf Minderler Ve Sehpa

Genç Odasında Olması Gereken Aksesuarlar

Genç odasında çocuğunuzun dinlenebileceği rahat ve huzurlu bir alan yaratmalısınız. Bunun için puf minderler kullanabilirsiniz. Böylece çocuğunuz sıcacık çayını eline alıp bu minderlerde oturabilir. Ayrıca genç odasında bulunması gereken bir diğer aksesuar ise sehpalardır. Güzel ve modern bir görünüme sahip olan sehpaları, aksesuar olarak odanın bir köşesine koyabilirsiniz.

Genç Odasına Aksesuar Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genç odası, çocuğunuzun huzurlu ve rahat olmasına etki eden bir alandır. Bu bakımdan odanın doğru şekilde düzenlenmesi gerekir.

Genç odasına aksesuar seçerken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Aksesuarların çocuğunuzun ilgi alanına yönelik olmasına dikkat edin.
  • Aşırı gösterişli aksesuarlardan uzak durun.
  • Göz yorucu bir görünüme sahip olan aksesuarları tercih etmeyin.
  • Alacağınız aksesuarın oda ile bütün halinde olmasına önem verin.
  • Çocuğunuzun bakmaktan zevk alabileceği aksesuarları alın.
  • Aksesuar seçiminde çocuğunuzun fikrini alın.

Bu hususlara dikkat ederek aksesuar tercihi yapmalısınız. Bu sayede mükemmel bir genç odası yaratabilir ve çocuğunuzun mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

1 YORUM

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR