Ana SayfaMobilyaGömme Dolap Kullanım Alanları Nerelerdir?

Gömme Dolap Kullanım Alanları Nerelerdir?

Gömme dolaplar evde boş alanları değerlendirmek için tercih ediliyor. Evlerde yatak odası, salon, çocuk odası gibi çoğu alanın daha düzenli olmasına yardımcı olur. Ayrıca gömme dolaplar işyerlerinde de tercih edilebilir.

Özel olarak tasarlanan bu dolaplar dekorasyon amacı ile kullanılır. Aynı zamanda depolama alanı yaratır. Dekorasyon işlemlerinin yapıldığı çoğu alanda gömme dolaplar kullanılabilir. Kullanım alanları oldukça geniştir. Kişiye özel alanlar ve yerlerde gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

Gömme Dolap Nedir?

Gömme Dolap Kullanım Alanları

Gömme dolap evlerde kullanılabilen ve depolama işlemine yardımcı olan bir dolap türüdür. Bu dolaplar duvar ile kamufle olmuştur. Dolap yerleştirilmeden önce duvarda belirli bir oyuk vardır. Bu alana dolap yerleştirilir.

Gömme Dolapların Sahip Olduğu Özellikler Nelerdir?

Gömme dolapları normal dolaplardan ayıran bazı özellikler vardır. Gömme dolaplar çeşitlerine ve tasarımlarına göre farklı özellikler barındırır.

Sahip olduğu özellikler şunlardır:

 • Malzemesi kalitelidir ve çevresel faktörlere karşı dayanıklıdır.
 • Duvardan duvara veya tavana kadar uzanan farklı tasarımlara sahiptir.
 • Neme ve kararmaya karşı dayanıklıdır ve kolay kolay etkilenmez.
 • Farklı renklerde tasarlanabilir.
 • Birinci sınıf işçiliğe sahiptir.

Bu gibi özellikler sayesinde evlerde gömme dolaplar tercih ediliyor. Kullanım ömrü uzun olan dolaplar aynı zamanda daha az alan kaplayarak daha fazla depolama hizmeti sunuyor.

Gömme Dolapların Avantajları Nelerdir?

Gömme dolaplar modern, şık görüntüleri ve tasarımları ile çok sayıda avantajı beraberinde getiriyor. Peki, bu avantajlar nelerdir?

Sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Diğer dolaplarla karşılaştırıldığında daha fazla eşya alır ve depolar.
 • Toz tutmayan yapısı ile temiz ve hijyenik bir görüntü oluşmasına yardımcı olur.
 • Temizlemesi kolaydır ve leke tutmaz.
 • Kullanıldığı alanda estetik bir görsel oluşturur.
 • Sade bir yatak odasını veya salonu kısa zamanda göz alıcı ve şık bir ortama dönüştürür.
 • Kullanım olarak kolaydır ve işlevsel bir hizmet sunar. Geniş yapısı sayesinde oldukça kullanışlıdır.
 • Küçük odalar için oldukça idealdir. Az alan kaplar ve küçük odaların daha geniş görünmesine yardımcı olur.
 • Dolap kapaklar istenilen tarz da ve modelde inşa edilebilir ve değiştirilebilir.
 • Alanda mimarı bir hata varsa gömme dolaplar kusuru kapatmak amacıyla tercih edilebilir.
 • Her bütçeye uyum sağlayan uygun seçenekleri mevcuttur.

Gömme dolaplar bunlar ve bunlarda daha fazla çok sayıda avantaj içerir. Dekorasyon amacıyla kullanılan bu ürünler kolayca monte edilebilir ve kolayca tekrar eski haline getirilebilir. Dolaplar mimari ve tasarım olarak büyük ilgi uyandırmaya devam etmektedir.

Gömme Dolap Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gömme dolapların ortama uyum sağlaması ve estetik acıdan göze hitap etmesi için bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Malzeme kalitelisine ve işçiliğine dikkat edilmesi gerekir.
 • Gömme dolabın boyutları konulacak alanın boyutlarına uygun olmalıdır. Bu yüzden dolap seçmeden önce konulacak alanın ölçülerini almak gerekir.
 • Dolabın kapaklarının tam oturması gerekir. Aksi taktirde dekorasyon bakımından zayıf bir görüntü oluşur.
 • Fiziksel olarak incelendiğinde dolap üzerinde ezik, çizik gibi unsurların yer almaması gerekir.
 • Dolabın çekmecelerinin sağlam olması ve rahat açılıp kapanması gerekir.
 • Tasarım olarak dekorasyon ile uyumlu modeller seçmeye özen gösterin.
 • Küçük ve yetersiz alanlar için sürgülü gömme dolapların seçimi daha uygun olacaktır.
 • Depolama alanı ihtiyacına uygun seçimler yapmak gerekir. Örneğin çok eşya saklamak için daha geniş dolaplar tercih edilebilir.
 • Karanlık alanlar için seçilen gömme dolapların rengine dikkat etmek gerekir. Açık renkler de gömme dolap seçmek alanı daha aydınlık gösterecektir.

Bu hususlara dikkat edilmediği taktirde istenilen alanları yaratmak zorlaşır. Dekorasyon ve mimari düzen açısından yanlış seçimler yapılır ve estetik olarak hoş bir görüntü elde edilemez. Bu konularda dikkatli davranmak ise tam tersi birbiri ile uyumlu ve modern alanlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Gömme Dolap Fiyatları

Gömme dolapların fiyatları değişiklik gösterir. Fiyatın değişmesine neden olan unsurlardan bazıları model, ebat, renk, tasarım gibi unsurlardır. Özel tasarım gömme dolaplar her zaman diğerlerine oranla daha pahalıdır.

Ayrıca malzeme kalitesi fiyatı etkiler. El işçiliği ile üretilen dolaplar da diğerlerine oranla daha yüksek fiyatlar ile satışa sunulur. Fakat çeşitliliğinin fazla olması nedeniyle bütçelere uygun ve ihtiyacı karşılayacak modeller bulmak mümkündür.

Gömme Dolap Çeşitleri

Gömme Dolap Kullanım Alanları

Çok sayıda gömme dolap çeşidi mevcuttur. Gömme dolaplar küçük veya büyük ebatlara sahip olabilir. Küçük alanlar için küçük ve sürgülü olan çeşitleri tercih etmek gerekir. Büyük bir alan için ise büyük ve çok kapaklı dolapların tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Ayrıca aynalı ve aynasız gömme dolaplar mevcuttur. Aynalı dolap çeşitleri ortama farklı bir atmosfer katar. Bu yüzden aynalı dolap çeşitleri ve farklı kapak sistemlerinin olduğu modeller kullanılabilir.

Gömme Dolaplarda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Dolaplarda seçilen rengin kişinin tarzını yansıtması kadar dekorasyona uyumlu olması da gerekir. Dolabın tercih edileceği alanda hakim olan tonlar dolabın rengini belirler. Basık alanlarda açık renkli tonlar kullanmak alanın aydınlık görünmesini sağlar.

Bu yüzden beyaz, krem ve bej gibi açık renkleri kullanmak daha doğru olur. Koyu renklerin hakim olduğu dolaplar oldukça modern bir görüntü oluşturur. Büyük ve geniş alanlarda koyu tonlar tercih edilebilir. Ayrıca koyu tonlar arasından güncel moda renklerini takip etmek ve dolapların rengini bu doğrultuda seçmek gerekir.

Gömme Dolap Nasıl Yapılır?

Gömme dolaplar kişilere özel olarak yapılabilir. Marangozlar sayesinde çok farklı modellerde gömme dolaplara sahip olmak mümkündür. Gömme dolaplar farklı ağaç türleri kullanılarak ve işlenerek üretilir. Kesilen ve yontma işlemlerden geçirilen ağaçlar dolabın şekline göre ayarlanır. Bu dolapların nasıl yapıldığı modeline göre farklılık gösterir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR