Ana SayfaAlışveriş ÖnerileriGömme Dolapta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gömme Dolapta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzün en sık tercih edilen dolap çeşidi olan gömme dolapların diğerlerinden farkları bulunur. Dolap seçimi yaparken bu farkların göz önünde olması tercihleri önemli ölçüde etkileyebilir. Makalenin devamını okuduktan sonra kaliteli ve yenilikçi olan bu dolap çeşidi hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Gömme Dolap

Gömme Dolap Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kıyafetlerin ve özel eşyaların daha düzenli görünmesini sağlayan, odanın ölçülerine göre dizayn edilebilen dolap çeşitleridir gömme dolaplar. Zebra kapaklı şık bir model tercih edilebilirken klasik çizgili odanın havasına uyan bir model de tercih edilebilir. En önemli özellikleri toplu ve düzgün görünüp, oda ile bütün halinde kullanılmasıdır.

Neden Gömme Dolap Tercih Edilmeli?

Bu dolapların tercih edilmesi için belli başlı nedenler var. Diğer dolaplardan farklı olan gömme dolaplar renk uyumu ve dizaynı bakımından adını zirveye yazdırmaya devam ediyor.

Gerek fiyat uygunluğu gerek renk uyumu bakımından her türlü avantajı sağlayan bu dolapları şu özellikleri dolayısıyla tercih edebilirsiniz:

  • Daha fazla depolama alanı sağlar.
  • Daha hijyenik, toz tutmayan ve kolay temizlenebilen bir yapısı vardır.
  • Estetik bakımından odayla bütün halinde olunmasını, renk ve yapı olarak tamamlanmasını sağlar.
  • Tamamen kişisel eşyaların bulunduğu rahat bir alan olarak değerlendirilebilir.
  • Küçük odalar dahil her çeşit odada kullanılabilir.

Bu özellikleri bakımından gömme dolaplar günümüzün vazgeçilmez eşyalarından biridir. Neredeyse her evde bu dolaplardan bulmak mümkündür.

Hangi Renklerde Tercih Edilmeli?

Gömme dolapların şekilleri olduğu kadar renkleri de odayla uyumlu olması bakımından önemlidir. Kahverengi, beyaz ve siyah tonları içeren aynalı dolapları tercih etmeniz mümkündür. Ayrıca bu dolapların kapaklarının ya da raflarının çıkarılması oldukça kolaydır. Tasarımla uğraşanların kendi başlarına dahi bunu halletmesi mümkün olduğundan gömme dolaplar bu konuda da konfor sağlar. Farklı bütçeler için farklı seçenekleri olan bu dolabı tek bir renk olarak kullanabileceğiniz gibi birden fazla renk ve desen içeren dolapları da tercih edebilirsiniz.

Gömme Dolapların Kullanım Alanları

Neredeyse her odada kullanılabilen bu dolapların taşınması ve korunması da bir o kadar kolaydır. Odanın boyutuna göre küçük ya da büyük tercih edilebilir ve en çok yatak odalarının vazgeçilmezidir. Modern bir görünüşe sahip olması dolayısıyla en çok kullanılan dolap çeşitlerindendir. Yatak başı ünitelerini kaplayan gömme dolap modelleri tercih edilebilir seçenekler arasında yer almakta. Üstelik fiyat bakımından oldukça uygun olduğundan genç odaları için de kullanılıyor.

Gömme Dolap Çeşitleri

Birden fazla amacı ve çeşidi bulunan bu dolaplarda en sevilen konu bu olabilir.

Farklı çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Kıyafetin asılmasını sağlayan askı borusu bulunanlar,
  • Giysilerin asıldığı alanın olmasının yanı sıra çekmeceli,
  • Hem askılığı hem çekmecesi olan iki bölmeli olanlar,
  • Dışarıya açılan veya sürgülü kapılı olanlar,
  • Ahşap, meşe veya ceviz ağacı malzemeli dolaplar.

Bu modellerin kullanım alanları oldukça fazla olduğu kadar günümüzde moda haline gelmesi de cabasıdır. Ayrıca oldukça pratik, yer kaplamayan ve ekonomik anlamda uygun fiyatlı olabilir.

Hangi Odalarda Kullanılmalı?

Gömme Dolap Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gömme dolaplar belli odalarda daha fazla fark yaratmayı amaçlarken belli odalarda da mümkün olduğunca göze batmamaya çalışır. Örneğin yatak odası veya genç odasında kullanımı normaldir çünkü yerden tasarruf sağlanması gereken alanlardır.

Fakat oturma odasında veya koridorda olabildiğince az tercih edilmelidir. Merdiven altı gömme dolapların tercihi yaygındır fakat genelde tasarımı ile öne çıkmaz ve kullanımı pratik değildir. Yatak odası veya evde bulunulan ek bir odada kullanılmayan ve saklanması amaçlanan eşyalar için gömme dolap tercihi yapılabilir.

Gömme Dolapların Tasarımları Nasıl Olmalıdır?

Tercih edilen gömme modellerin tasarımı, odanın tamamı hakkında bazı şeyler anlatabilir. Örneğin yatak odasında kullanılan üst gömme model dolaplar minimalist bir tasarımın olduğunu, giyinme odasına koyulan modeller ise kıyafetin saklanmaya ihtiyaç duyulduğunu anlatabilir. Ayrıca bu dolaplar pratik ve kullanışlı olmalıdır. Eşyalarınızın fazla olmasından kaynaklı olarak bu gömme dolapları tercih edebilir, renk ve modeline karar verebilirsiniz.

Dolap Montelenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dolap tercihi ya da montelenmesi yapılırken odanın köşelerine uygun olmasına, raylı sistemin bulunmasına, çeşitli bölmelerin eklenmesine dikkat edilmeli. Elbette bu dolabın kullanılmasındaki amaç olan çeşitli alanları değerlendirmek ve sık kullanılan fakat yer kaplayan eşyaların saklanmasında önemli ölçüt olduğu unutulmamalı.

Duvara gömülü dolap ya da tamamıyla kamufle olanların tercih edilmesi yerinde olabilir. Ev içindeki çeşitli boşlukların kullanılması, pratik alanlar yaratılması ve renk uyumunun olması oldukça önemlidir. Evin dış görünüşü ne kadar önemliyse evde bulunan eşyaların görünümü de o kadar değerli ve gereklidir. Bu sayede yepyeni bir alan ve yenilikçi köşeler yaratılmış olup uzun vadede fayda sağlanabilir.

Her Boşluğu Değerlendirmenin Yolu: Gömme Dolap

Gömme dolapların en büyük faydası ev içinde kullanırken çeşitli yerlerde bulunabilmesidir. Örneğin yatağın üstü veya köşeleri, mutfaklar, giyinme odaları gibi yerlerde rahatlıkla kullanılabilir. Kıyafete ve saklanılması gereken alana çok ihtiyaç duyulan alanlarda gömme dolaplar modern dokunuş olabilir. Her renk ve desen, farklı ekonomik durumdaki bireyler ve durumlarda kullanılabilen bir dolaptır ve uzun ömürlüdür. Birçoğu kolayca temizlenebilir ve estetik dokunuş için ortaya çıkmıştır.

Dolabın yanlarına bile kitaplık gibi ürünlerin konulabileceği, kalabalık alandan ziyade minimalistliğin sağlanmasındaki en güzel örneklerden biri olabilir. Üstelik bu alanlarda da ahşap, ceviz ağacı gibi malzemelerden üretilen dolaplar fazla temizliğe ihtiyaç duymaz ve kolayca değiştirilebilir. En büyük faydasının her alanda kullanılabilir ve saklanabilir olduğu bu dolaplar sayesinde birçok eşya eskisi gibi korunabilir. Gizli bölmeli ya da raylı sistemleri olan dolapların tercih edilmesi güzel bir tercih olabilir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR