Ana SayfaDekorasyonGörsel Ağırlık ile Oda Nasıl Dengelenir?

Görsel Ağırlık ile Oda Nasıl Dengelenir?

Hoşunuza giden yerleri şöyle bir gözünüzün önüne getirin. İster kendi eviniz ya da apartman daireniz, ister internette rastlayıp “Keşke şimdi burada olsam.” diye içinizden geçirmenize yol açan bir yer olsun, muhtemelen beğendiğiniz bu yerde bir denge hissi mevcuttur. Gözleriniz burada gezindiği zaman, doğal bir akışın odayı doldurduğunu hemen fark edersiniz. Odaya hakim olan bazı eşyalara ve odada açıklık hissi yaratan diğer birtakım eşyalara çabucak gözünüz çarpar.

Şimdi de, hiç mi hiç hoşlanmadığınız yerleri düşünün bir -mesela, bir doktor muayenehanesinin veya bir veteriner kliniğinin bekleme odasını. Buralarda kullanılan yetersiz ışığın ve aşırı derecede sade dekorasyonun mekânı pek de iç açıcı yaptığı söylenemez. Ancak, böyle yerlerin tatsız görünmesinin sebepleri yalnızca bunlar değildir. Bu mekânlarda aynı zamanda boğucu bir ağırlık ve deyim yerindeyse, bir aleladelik vardır.

Doğal olarak, evinizde, insanı kendine hayran bırakan ve bekleme odalarını hiç mi hiç andırmayan bir alan yaratmak istersiniz. Neyse ki, tam da bu durum için elinizde altın değerinde bir fırsat var: görsel ağırlık… Gelin bu iç mekân tasarımı sihirbazını birlikte keşfedelim!

Görsel Ağırlık ile Oda Nasıl Dengelenir

Görsel Ağırlık Tam Olarak Nedir?

Görsel ağırlık, bir nesnenin dikkat çekme ve gözleri etkileme biçimiyle ilgilidir. Kısacası, görsel ağırlık, gözünüzün bir eşyayı ölçüp ağırlığını tahmin etme şeklidir. Çoğunlukla, bu durum, eşyanın gerçek ağırlığı ile bağlantılıdır. Örneğin, sert ahşap eşyalar hem görünüşte hem de gerçekte ağırdırlar. Ancak, görsel ağırlık ile gerçek ağırlık her zaman örtüşmeyebilir. Bir kanepeyi ele alalım. Kanepe, alçak tabanlı ya da ayaklı ise veya ayaksızsa görsel olarak epey ağır görünecektir. Daha uzun, yatay ayaklı kanepeler ise kayda değer bir şekilde daha az görsel ağırlığa sahip görünecektir.

Evin mobilyalarının çok önemli olmasının sebebini büyük oranda oluşturan da budur. Odanızdaki en büyük mobilyalardan bazıları -ya da doğrudan tek bir büyük mobilya- odanın genel olarak görsel ağırlığını tanımlar. Çok sayıda ağır, heybetli eşya odanızı bunaltıcı gösterir. Akrilik veya ince tel iskeletten yapılan çok sayıda hafif eşya ise çarpıcı olmak şöyle dursun, odanın henüz oturmamış ve eksik görünmesine sebebiyet verir.

Görsel Ağırlık ile Oda Nasıl Dengelenir

Bir Eşyaya Görsel Ağırlık Katan Nedir?

Bir eşyanın görsel ağırlığının nasıl belirlendiğini merak ediyor olabilirsiniz. İşte, görsel ağırlığı etkileyen birkaç faktör:

  • Boyut: Bir eşya ne kadar büyükse o kadar görsel ağırlığa sahip görünecektir.
  • Şekil: Sıklıkla tercih ettiğimiz kare ve dikdörtgen gibi şekillerdeki eşyalar, genellikle, kıvrımlı veya alışılmadık açılara sahip sıra dışı şekle sahip eşyalardan daha ağır görünür.
  • Yakınlık: Büyük, ağır görünüşlü bir eşya, etrafına diğer eşyalar koyulduğunda daha hafif görünebilir. Söz konusu eşya tek başına yerleştirildiğinde ise görsel ağırlığı artar.
  • Renk: Açık renkli eşyalar, aynı boyutta ve biçimde fakat daha koyu renkli eşyalara göre daha az ağır görünür.
  • Doku/Derinlik: Bol miktarda gölge vurgusu yapan doku, bir nesneyi ağır gösterebilir. Benzer şekilde, daha fazla derinliğe sahip olan eşyalar daha ağır görünür. Örneğin, derin bir kitaplık, aynı boyutta ve biçimde fakat derin olmayan bir modeline göre daha fazla görsel ağırlığa sahip olacaktır.
  • Zemine yakınlık: Zemine yakın olan eşyalar, uzun, yerden uzak olan eşyalara ve altına ışık giren eşyalara göre -örneğin, ayaklı mobilyalar- daha ağır görünür.

Görsel Ağırlık ile Oda Nasıl Dengelenir

Görsel Ağırlık Neden Önemlidir?

Görsel ağırlıktan, bir sonraki yemekli partinizde bu bilgiyle arkadaşlarınıza hava atabilin diye söz etmiyoruz yalnızca. Görsel ağırlık, görsel denge sağlamanın önemli bir parçasını teşkil ettiği için önemlidir. Gelin birlikte bazılarını sevdiğiniz, bazıları ise hiç hoşunuza gitmeyen şu odalar hakkında biraz düşünelim. Bekleme odalarından nefret etmemizin sebebi, bu odalarda genellikle alçak, bodur koltuklar tercih ediliyor olmasıdır. Bu tarz odalarda denge unsuru olarak kabul edilebilecek çok az şey kullanılır (en azından odanın bir köşesine bir saksı bitkisi koyan insanları burada naçizane övgüyle analım). Nihayetinde, ortaya son derece ağır ve yorgun hisseden, dolayısıyla içerisinde ağır ve yorgun hissetmenize neden olan nahoş, sevimsiz bir oda çıkar.

Şimdi bir de sevdiğiniz odaları düşünelim. Bu odalarda muhtemelen görsel olarak ağır olan ve görsel olarak hafif olan eşyalarla kurulan muhteşem bir denge vardır. Dolayısıyla gözlerinizin bu eşyalar arasında keyifle gidip geleceği bolca alan da mevcuttur. İç mekân tasarımcıları, odaları, gözlerinizin rahat bir şekilde, kolaylıkla evin içinde gezinebileceği ve daha az görsel ağırlığa sahip eşyalara bakarken huzurlu hissedeceği şekilde birleştirmek için görsel ağırlıktan yararlanırlar.

Görsel Ağırlık ile Oda Nasıl Dengelenir

Görsel Ağırlık İç Mekân Tasarımında Nasıl Kullanılır?

İç mekân tasarımının büyük bir bölümünde, görsel ağırlığı lehinize kullanmak, alanınızda denge kurmakla ilgilidir. Temel olarak, belli bir nesnenin algılanan ağırlığını bilmek, odanızı fazla sayıda ağır eşya ile doldurmak, odada basık ve boğucu bir atmosfer yaratmak ya da istediğiniz görünümü görsel olarak tamamlayan bir eşya eklemeyi unutmak gibi istenmeyen durumlardan kaçınmanızı sağlayacaktır.

Odanıza eşya koyarken veya odanızı yeniden düzenlerken görsel ağırlığı hesaba katmalısınız. Odanızın bir dayanak noktası üzerinde bulunduğunu hayal edin. Görsel olarak ağır sayılan eşyalarınızı tek bir bölüme yığmak istemezsiniz. Bunun yerine, onları odaya yayıp görsel olarak hafif eşyalar ve açık alan yardımıyla bölmeniz çok daha iyi bir sonuç verecektir. Hoş bir tasarımla dekore edilmiş bir oda yaratmanın kilit noktası, onu olabildiğince dengelemektir. Şayet bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, iç mekân tasarımında denge yakalamakla ilgili yazılar ve makaleler okuyabilirsiniz.

Bugüne kadar “görsel ağırlık” terimini hiç duymadıysanız bile, onun önemli bir unsur olduğunu düşünmüş olmalısınız. Yazımızla size yardımcı olabildik mi? Artık bu konuda bilgi sahibi olduğunuza göre, evinizde değişiklik yapmayı düşünüyor musunuz? Yorum yaparak bizi aydınlatın!

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR