Ana SayfaDekorasyonBu Boruların Gizlenmeye Hiç Niyeti Yok!

Bu Boruların Gizlenmeye Hiç Niyeti Yok!

İşlevsel olmaları bir yana, iç mekân tasarımında bakır, pirinç, siyah çelik ve galvanizli boruların güzelliğinin ve gücünün nihayet takdir edilmeye başladığını fark etmemek güç. Günümüzde pek çok kişi boruları gizlemektense onları belirgin şekilde açıkta bırakmayı tercih ediyor. Bunun da evlerin dekorasyonunda kayda değer bir etkisinin olduğu muhakkak. Üstelik bu boruların farklı kullanımları da mevcut. İşte görünür boruların işlevsellik ve estetik görünüm açısından evinizde büyük bir fark yaratmasını sağlayacak bazı yöntemler:

Bu Boruların Gizlenmeye Hiç Niyeti Yok

Görünür Boruların Popülerliği

Tasarım uzmanlarına göre görünür borular evinize yeni bir soluk getirmek açısından idealdirler. Öyle ki tasarımcıların endüstriyel tarzda dizayn ettikleri iç mekânlarda, boruların ve su yollarının yüzeylerini alçı ile kapatmaktansa, onları olabildiğince ortaya çıkardıkları biliniyor.

Evinizde görünür tuğla örme duvarlarınız varsa, onlarla ahenkli bir bütünlük oluşturması için görünür boruları tercih edebilirsiniz. Evlerde kullanılan borular eski tip üstü sıvalı tarzda olanlar ise genellikle bu boruların üzerinde kat kat boyaya rastlanıyor. Hatta muhtemelen evin önceki sahipleri bu boruları saklayıp duvarlara iyice gömmeye teşebbüs etmiş oluyorlar. Ancak günümüzde boruları fark edilir şekilde sergilemek neredeyse zorunlu ve havalı görülen bir trend.

Revaçta olan tek yeni tarz bu değil. Artık “Azı karar, çoğu zarar.” mottosunun yerini “Ne kadar çok, o kadar iyi.” mottosu almış durumda. Bu nedenle tasarımcılar tek bir borunun içine birkaç tane kablo geçirmektense tüm kablolar için tek bir iletim hattı kurmayı ve bir örüntü oluşturmayı öneriyorlar. Bu yöntemin ortaya dikkat çekici, cesur ve çarpıcı bir görünüm çıkaracağı kesin!

Borularla Yapılmış Işıkandırma

Güç ve Güzellik

Boru tesisatında bakır borular tercih edildiğine sık rastlamış olmalısınız. Etkileyici bir renge sahip bu boruların cilalandığı zaman çok daha çarpıcı göründüğünü inkar etmek mümkün görünmüyor. Boruların, mutfak tasarımında ve dekorasyonda gözde bir tercih olmasına şaşmamalı! Tasarımcılar, bakır boruların üzerindeki boyayı kazımanın biraz zor olabileceğine ancak biraz sabır, biraz da maskeleme şeridi yardımıyla bu boruların muhteşem görünmesini sağlayabileceğinize değiniyorlar.

Boruların duvarlara küçük plastik bloklarla monte edildiğine sıklıkla rastlamak mümkün. Hoş bir görüntü yaratmayan bu kullanım yerine harika metal bir teçhizat tercih edebilirsiniz. Pirinçten bakıra, kromdan galvanize ya da siyah çeliğe, çok sayıda metal teçhizat çeşidi arasından zevkinize en çok hitap eden ile yeni bir görünüm yaratabilirsiniz. Seçtiğiniz teçhizatı görünür borularınızla eşleştirebilir ya da kontrast yaratacak teçhizat tarzları kullanabilirsiniz.

Bu Boruların Gizlenmeye Hiç Niyeti Yok

Görünür Boruları Nasıl Kullanacağınıza Karar Verin

Yerleşim düzeninizi düzgün bir şekilde planladığınızdan emin olmanız oldukça önemlidir. Boruların takip ettiği çizgi düzgün, eşit yerleşimli/açılı olmalıdır. Zira bu borular öyle dikkat çekicidir ki herhangi bir yamukluk anında fark edilecektir. Bu da doğal olarak estetik görünümü çabucak yok eder. Rahatsız edici bir görüntüye neden olacağı için birkaç farklı yönde ilerleyen çok sayıda borunun varlığından da olabildiğince kaçınmakta fayda var.

Borudan Yapılmış Şarap Standı

Görünür Borular Çeşit Çeşittir

Seçtiğiniz boruların oranlarının sahip olmayı hedeflediğiniz görünümle uyumlu olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz. Zarif ve minimal bir tarz yakalamak istiyorsanız ince borular; cesur ve çarpıcı bir tarz peşindeyseniz kalın borular ve onlara uygun bir teçhizat tercih etmelisiniz. Bakırın zamanla matlaşıp pasa neden olacağını -ki bazı insanlar için bu, bakırı daha da hoş gösteren bir detaydır- aklınızda bulundurun. Şayet parlak bakır borular kullanmak istiyorsanız bu boruların düzenli olarak verniklenip toz boya ile kaplanması gerekeceğini unutmayın. Çıplak metal cilalar günümüzde popüler olsa da borularınızda renk kullanmaktan kaçınmamalısınız. Ne de olsa boruları toz boya ile istediğiniz renge kaplamak mümkün. Yine de elektrik tesisatı ya da boru teçhizatçılığı konusunda uzman değilseniz, bu işlere hiç girişmemeniz gerektiğine yönelik sizi uyarmak isteriz.

Görünür Musluk Boruları

Görünür boru ve teçhizat kullanımının banyo tasarımında da yer almaya başladığı biliniyor. İmalatçılar artık müşterilerine, boru ve teçhizat görünümüne sahip lavabo ve duş musluğu öneriyor. Söz konusu musluklar geleneksel tarz, geçiş tarzı, modern tarz, endüstriyel tarz ve hatta çiftlik evi tarzında kullanılabilecek kadar çok yönlü.

Göründüğü Kadar Revaçta mı?

Görünür borular gerçekten de havalı görünüyor fakat yeniden satış değerini nasıl etkiliyor? Tasarımcılara göre bu kullanım bilhassa kentsel bölgelerde yaygın. Şehir merkezine yakın evlerde, çatı katı tipi evlerde ve sıra evlerde, görünür borular kapış kapış satılıyor. Çünkü bu borular bu tür evlerde endüstriyel bir atmosfer yaratıyor.

Bununla birlikte bu tarzın banliyö bölgelerinde pek fazla tercih edilmediği, faal ve hareketli kent yaşamına daha uygun olduğu düşünülüyor. Bazı tasarımcılar ise görünür boru kullanımının popüler olmakla birlikte ana akım haline gelme ihtimalinin düşük olduğu kanısında. Eğer bir ev fazlasıyla modern bir görünüme sahipse o evin potansiyel alıcılarının çok olacağı ancak bazı insanların görünür boru döşemek konusunda biraz daha çekimser yaklaşacağı düşüncesi de sık gündeme getirilen bir diğer mesele. Nötr renklerin potansiyel alıcılara daha cazip görünmesi gibi borular konusundaki daha geleneksel bir yaklaşım da aynı şekilde daha fazla beğenilebilir.

Ev tasarımında görünür boru kullanımı ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Yorum yaparak fikirlerinizi bizimle paylaşın!

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR