Ana SayfaHalıHalıların Yeni Kalmasını Sağlayacak 5 İpucu

Halıların Yeni Kalmasını Sağlayacak 5 İpucu

Bu basit ipuçlarını uygulayarak halınızı veya kiliminizi ilk günkü gibi tutabilirsiniz.

Mobilya İzlerini Bir Buz Küpüyle Giderin

Hiç mobilyalarınızın yerini değiştirdikten ya da parçalardan biri yerine onunla birebir aynı ölçülere sahip olmayan yeni bir parça yerleştirdikten sonra halınızda izler kaldığını fark ettiğiniz oldu mu? Bu izlerden kurtulmak ve halınızı yeniden hayata döndürmek için çukurun içine bir buz küpü koyun ve erimesini bekleyin. Buz eridikten sonra halı tüylerini parmaklarınızla tarayarak düzeltin. Tahta fırçası kullanmayın, halınız için fazla aşındırıcı ve zararlı olabilir! Halı tamamen kuruyunca o bölgeyi süpürdünüz mü tamamdır. İşte bu kadar! Artık mobilyalarınız yerlerine çivilenmiş gibi düşünmenize gerek yok.

İpucu: Mobilyalarınızı taşırken halının üzerinde sürüklemeyin, halıda dalgalanmalara neden olabilir.

Halıların Yeni Kalmasını Sağlayacak 5 İpucu

Renk Değişimini Önlemek İçin Halınızı Rulo Yapın

Zeminleriniz ahşap döşemeyse sürekli renk değişimi geçirdiğini fark edemeyebilirsiniz (evet, şu an bile geçiriyor!). Doğal ahşap zemin renginin değişmesinde doğrudan güneş ışığı, UV ışınları, ev içindeki trafik ve hava kirleticilerinin hepsinin payı vardır. Koyu renkli ahşap renk değişimini açık renkli ahşap kadar belirgin şekilde göstermeyebilir ancak her doğal ahşap malzemede bir miktar değişim gerçekleşir. (Laminant parkede renk değişimi sıkıntısı yaşanmaz çünkü “ahşap” yüzey esasen ahşap resmiyle kaplı preslenmiş suntadır.)

Ahşap zemin üzerine serilen halılar ışık ve hava geçirmediği için altta kalan ahşabı “koruyabilir”. Bir süre sonra halının etrafındaki ahşabın rengi değişir ve halı kaldırıldığında bu alandaki ahşabın renginin orijinal ahşap rengine daha yakın olduğu görülür.

Bu etkiyi en aza indirmek için evde olmayacağınız zaman halılarınızı kaldırın, ör. tatile çıkarken. Halıyı rulo yapın ve kaldırın, panjur veya perdelerinizi açık bırakın. Böylece ahşaba ışık ve hava ulaşacak ve belirgin renk değişimi etkisi azalacaktır. Halınızı değiştirmek ya da komple kaldırmak istiyorsanız da yine aynı yöntemi uyguladığınızda ahşap döşemenizin rengi biraz daha eşitlenmiş olur.

Halının altındaki kaydırmazı da sarıp kaldırmayı unutmayın.

Halıların Yeni Kalmasını Sağlayacak 5 İpucu

Ayak İzleri Oluşmasını Önlemek İçin Halınızın Yönünü Çevirin

Evimizde genellikle aynı yürüyüş yollarını kullanma eğilimi gösterir: örneğin, A noktasından B noktasına gitmek için en kısa güzergahı kullanır ve genellikle koridorun ortasından yürürüz. Bunun sonucunda da halı ya da halınızın belirli kısımları üzerinden daha fazla geçildiği için bu kısımlarda diğerlerine oranla daha çabuk aşınma belirtileri oluşur. Halıları aynen yatak şiltesinde yaptığınız gibi altı ayda bir 180 derece çevirerek bu görünümün oluşma ihtimalini en aza indirebilirsiniz. Halınızı çevirdiğinizde halı boyunca eşit aşınma gerçekleşecek ve halınızın üzerindeki yürüyüş yolu görünümü azalacak.

Halıların Yeni Kalmasını Sağlayacak 5 İpucu

Merdivenleriniz İçin de Halı Alın

Merdivenler, her evde trafiğin en yoğun oluğu alanlardır, bu nedenle merdivenlerin üzerindeki halılar diğer alanlardakilerden çok daha çabuk eskiyecek ve daha yakın zamanda değiştirilmesi gerekecek. Ancak, önümüzdeki beş ya da 10 yıl içinde evin diğer alanlarındaki halıların aynısının devamını bulabileceğinizin bir garantisi yok. O yüzden şimdiden alın! Merdivenleriniz için kullanacağınız halının iki katı kadar halı satın alın ve birini karanlık ve kuru bir yerde rulo yapılmış olarak muhafaza edin. Merdivenler için zaten çok büyük bir halı gerekmez, dolayısıyla çıkacak olan ekstra maliyet çok yüksek olmayacak ve yaptığınız bu şey ileride hayatınızı kurtaracak çünkü merdivenlerdeki halı eskidiği için halınızın tamamını değiştirmek zorunda kalmayacaksınız.

Halıların Yeni Kalmasını Sağlayacak 5 İpucu

Kokuları Gidermek İçin Karbonat Serpin

Bu ipucunu muhtemelen çoğunuz biliyorsunuzdur ancak bu listeyi yaparken onu da anmadan geçemezdik. Karbonatın kokuları içine hapsettiği zaten fazlasıyla bilinen ve eskiye dayanan bir yöntemdir: halı üzerindeki kokuları (evcil hayvanlar, sigara, yemek, vb.) gidermek için halınızın üzerine bir miktar karbonat serpin. Birkaç saat bekleyin, daha sonra halınızın üzerindeki karbonatı elektrikli süpürgeyle süpürün, kokunun da onunla beraber uçup gittiğini göreceksiniz.

Bizi Instagram’dan da takip edebilirsiniz. instagram.com/evterapisi

Halıların Yeni Kalmasını Sağlayacak 5 İpucu

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR