Ana SayfaÇiçekHaworthia Limifolia Türleri Nelerdir?

Haworthia Limifolia Türleri Nelerdir?

İç mekan dekorasyonlarında yaygın şekilde kullanılan son dönemin popüler bitkisi sukulentin bir türü olan haworthia sivri benekli yaprakları ile dikkat çekmektedir. Bakımı oldukça kolay olan ve küçük boyutları ile sempati toplayan haworthia iç ve dış mekanda yetiştirilmek için uygundur. Ancak hawothia çiçeği dış mekanlarda direkt gün ışığı almayan noktalarda daha iyi gelişmektedir.

Güneş almayan alanlarda yetiştirilen haworthia çiçeklerinin yaprakları içe doğru kapanmakta ve adeta kendini ifade etmektedir.

Haworthia çiçeği sık ve çok sulanmayı sevmemektedir bu sebeple toprağı kurudukça sulanması önerilir. Haworthia çiçeği sulanmasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise sulamanın bitkinin yapraklarına değil direkt toprağına gelecek şekilde yapılması gerektiğidir. Bitkinin yapraklarının sulanması bitkisinin çürümesine sebep olmaktadır.

Haworhia çiçeği, toprağında fazla besin takviyesine ihtiyaç duymamaktadır. Hatta haworthia bitkisi besin bakımından yoksun topraklarda yetiştirildiğinde daha hızlı gelişim göstermekte, fazla gübreleme ve besin takviyelerine duyarlı olmaktadır.

Haworthia Limifolia Türleri

Haworthia Türleri

Haworthia bitkisinin kökeni Güney Afrika ve Güney Namibya’ya dayanaktadır. Bu bölgelerde genellikle çöl benzeri kuru topraklarda ve kayalık yerlerde diğer bitkilerin gölgesinde yetişmektedir.

Haworthia bitkisinin özellikleri türlerine göre değişmektedir. Çoğunlukla küçük haworthia türleri bulunmaktadır. Bu türler 2 ila 15 cm çapa dek ulaşmaktadır. Son derece yavaş büyüyüp gelişen haworthialar yaş alsalar da küçük kalırlar.

Haworthia bitkisinin 160’dan fazla tür bulunmaktadır ve bu türler şekil ve renk bakımından farklı olabilmektedir. Ancak hemen tüm haworthia bitkileri çok yağışsız ve kurak alanlarda hayatta kalabilmek amacıyla sulu ve etli sürgünlere ve yapraklara sahiptir.

Haworthia bitkisinin en önemli özelliklerinden biri çiçekleridir. Beyaz ya da soluk pembe renkli çiçeklere sahip olan bitki güzel çiçekleri ile etkileyici bir görünüm kazanmaktadır.

Tüm haworthia türlerinin bakımı oldukça kolaydır ve birlerine oldukça benzememektedir. Ana farklılıkları şekil, desen ve yeşil tonlarındaki farklılıktır. Yaygın olarak yetiştirilen haworthia türleri bulunmaktadır.

Haworthia Limifolia Türleri

En Çok Tercih Edilen Haworthia Türleri

Haworthia fasciata: Haworthia fasciata dik yeşil yaprakları ile en çok tercih edilen haworthia türleri arasında yer alır. Dekoratif görünümüm ile 18 cm’e dek büyüyebilen haworthia fasciataların yaprakları içe doğru kıvrılır. Haworthia faciatanin yaprakları üstünde bulunan küçük beyaz noktalar bitkiye dekoratif görünüm katmaktadır.

Haworthia cooperi: Haworthia cooperi küçük ve yuvarlak yaprakları ile dikkat çekmektedir. Haworthia cooperi mavi-yeşil ve kırmızı tonlarında görünen renkleri ile dikkat çekmektedir. Yaprakları yarı saydam bir görünümde olabilmektedir. Haworthia cooperilerin boyları 12 cm’e dek ulaşabilmektedir.

Haworthia limifolia: Haworthia türleri içerisinde en çok tercih edilen türlerden bir diğeri hawothia limifoliadır. Yapısal deseni nedeniyle tercih edilen haworthia limifolia kaburga benzeri üç boyutlu beyaz renkte olabilmektedir. Yaprakları kahverengi olan bitkiler 7 cm’e dek ulaşmaktadır.

Haworthia attenuata: Haworthia fasciataya benzeyen bu türün yeşil yapraklarında aşağı yukarı beyaz noktalardan oluşan bir desen bulunmaktadır. Bu yükseltiler haworthia attenuatauanın 13 cm uzunluğa dek ulaşan yapraklarına pürüzlü bir yüzey verir. Haworthia attenuatalar desenleri sebebiyle halk arasında zebra kaktüsü zebra bitkisi ya da zebra sukulent olarak bilinmektedir.

Haworthia pentagona: Haworthia türleri içerisinde en basit görünüme sahip türdür. Haworthia pentagonaların yaprakları koyu yeşildir ve deseni yoktur.

Haworthia retusa: Haworthia retusanın yaprakları üçgen ve yuvarlak görünümdedir. Bu türün çizgileri ve pencereye benzer saydam yapıları gözlenmektedir. Yaprak renkleri kahverengiye dönüktür.

Haworthia truncata: Haworthia truncaata bitkisinin yaprakları kesilmiş görünümündedir. BU yönüyle diğer haworthia türlerinden büyük ölçüde farklıdır. Gri ve yeşil yaprakları üstünde minik kabarcıkları yer almaktadır.

Haworthia Limifolia Türleri

Haworthia Bitkisi Çoğaltma

Haworthia bitkisi sukulent çeşitlerinde olduğu gibi kolaylıkla çoğaltılabilmektedir. Yerini seven ve uygun saksıya sahip olan haworthia bitkileri sizlere birçok yavru hediye eder. Yavru hediye etmeyen haworthia çiçeklerinin yerinin değiştirilmesi bitkinin çoğalmasına yardımcı olacaktır.

En çok tercih edilen yöntem haworthia bitkisi çoğaltma yöntemi, haworthia kökünden yavru ayırmaktadır.

Haworthia bitkisinin kökten ayrılarak yavrulaması yılda en az iki tane olmaktadır. Ayrılmak istenen haworthiaların boylarının en az 5 cm olması gerekmektedir. Minik haworthianızı kökünden ayırdıktan sonra küçük ve nemli toprağa sahip bir sasıya ekmeniz yeterli olacaktır.

Haworthia Kök Çürümesi

Haworthia kök çürümesi zebra bitkilerini etkileyen yaygın hastalıklar arasında yer almaktadır. Aşırı sulama zebra bitkinizin köklerinin çürümesine sebep olmaktadır. Kökten çürüyen zebra bitkilerinin çürük kısımları yapraklarına yayılarak bitkiyi öldürebilmektedir.

Doğru şekilde sulayarak haworthia bitkinizin kök çürümesini engelleyebilirsiniz. Bu noktada haworthia bitkinizin doğru sulanması büyük önem taşımaktadır. Haworthialar (zebra bitkileri) ihtiyacından fazla sulanmamaları ve suyu tutmayan delikli saksılarda yetiştirilmelidir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR