Ana SayfaDekorasyonHygge Nedir? - Danimarkalıların Mutluluk Sırrı

Hygge Nedir? – Danimarkalıların Mutluluk Sırrı

Danca “hygge-mutluluk veya huzur” kelimesiyle kesinlikle karşılaşmışsınızdır, ancak bunun ne olduğunu veya nasıl benimsendiğini gerçekten anlamak kafa karıştırıcı olabilir. Bunun bir nedeni de, “hoo-gah” olarak telaffuz edilen “hygge” kelimesi için gerçek bir edebi çeviri olmamasıdır.

Hygge Ne Demek?

Hygge, huzur ve samimiyet hissini içine alan Danca bir kavramdır. Hygge’nin unsurları arasında peluş dokular, yeşillikler ve sıcak, nötr tonlar bulunur. Hygge’ın uyandırması gereken duygu, son derece samimi ve huzurlu olmaktır.

Harika bir kitap okumaktan bir mum yakmaya ve sıcak kakaoyu yudumlamaya kadar “hygge”, birçok farklı şekilde ifade edilebilir, ancak ön koşul aynı kalır: Huzur ve mutluluk.

Hygge Ne Demek?

Hygge Kavramının Hikâyesi Nedir?

Hygge kelimesinin bilinen en eski kullanımı, Danimarka yazılarında ilk ortaya çıktığı 1800’lerin başına kadar uzanmaktadır. “İyilik – esenlik” anlamına gelen Norveççe bir kelimeden türetilmiştir ve 200 yıl önce bir “ad” olarak ortaya çıkmasına rağmen artık neredeyse gerçekten bir yaşam tarzı haline gelmiştir.

2016 yılında giderek daha fazla insanın, kendi yaşam tarzlarını tanımlamak için hygge kelimesini kullanmaya başladıklarını görür olmuştuk. 2017 yılında ise neredeyse herkesin sözlüğüne hygge kelimesi girmiştir. O zamana kadar neredeyse her yaşam tarzı dergisi “hygge modasını” ele almış ve hygge tarzını nasıl uygulayacağınıza dair tavsiyeler vermiştir. Hatta 2017 yılında hygge tarzı Pinterest’in yılın trendlerinden biri olmuştur.

Kelimenin anlamı 1800’den beri değişmiş olsa da, her zaman mutluluk ve esenlik fikriyle ilişkilendirilmiştir.

Hygge Ne Demek?

Ev Dekorasyonunda Hygge Ne Demektir?

Hygge, kişinin hayatının birçok farklı unsurunu kapsamasına karşın, kelimenin en yaygın kullanımlarından biri evin iç mekânıyla ilgilidir. Bizi rahat ve mutlu hissettiren şeylerin çoğu evlerimizle ilgili olduğu için, kelimenin çoğu zaman evin iç tasarımıyla ilişkilendirilmesi mantıklıdır.

Hygge tarzını evde uygulamak söz konusu olduğunda, sizi mutlu ve huzurlu hissettiren şeyleri düşünmeniz gerekir. Herkesin hygge fikri biraz farklı olsa da, kendi yaşam alanınızda benimseyebileceğiniz birkaç genel tema vardır.

Hygge Ne Demek?

Rahat Dokuma Kumaşlar

Hygge tamamen rahat olmakla ilgilidir, bu yüzden birçok katman düşünülebilir. Rahat örgü battaniyelerden, ayak altındaki yumuşak peluş kilimlere kadar çok çeşitli katmanlar oluşturmak, evde biraz daha fazla rahatlık sağlamanın harika bir yoludur. Ne tür bir yatak tercih ederseniz edin, güzel çarşaflara para harcayın ve her zaman sabahları yatağınızı toplamaya özen gösterin.

Hygge Ne Demek?

Mumlar

Kokulu mumlar, hayattaki en iyi küçük lükslerden bir tanesidir. Hygge, kesinlikle küçük şeylerle mutlu olma sanatıdır, dolayısıyla hoş bir mum, mekânınıza sadece sakinleştirici bir koku katmakla kalmaz, aynı zamanda sizi rahatlatmak ve evde kalmanızı sağlayan sıcak bir his yayar.

Şömineyi Yakın

Çalışan bir şömineye sahip olacak kadar şanslıysanız, bu şömineyi kullanın. Bu “hygge dostu fikri” kış ayları için saklamak isteyebilirsiniz, ancak serin bir yaz gecesinde ateş yakmanın rahatlamak ve gençleşmek için harika bir yol olduğuna inanıyoruz.

Hygge Ne Demek?

Hygge Tarzıyla İlgili Yaygın Yanlış Kanılar

Hygge genellikle evde kalmayı, rahatlama ve huzur için zaman ayırmayı temsil ederken, mutlaka bir keşiş olmak anlamına gelmez. Örneğin sevdiklerinizle birlikte evde güzel bir yemekte ya da bir masaüstü oyununda vakit geçirmek, kesinlikle hygge duygusunu içinde barındırır.

Ayrıca hygge tarzını uygulamak için birçok öneri ve yol olmasına karşın, zor ve hızlı kurallar yoktur. Genel geçer tanıma göre, hygge tarzını uygulamak için sonsuz battaniyelere veya sıcak bir şömineye ille de sahip olmanıza gerek yoktur. Hygge, sizi gerçekten memnun ve mutlu hissettiren her şeyle ilgilidir.

Hygge Ne Demek?

Hygge ile ilgili bir diğer yaygın kanı ise sizi evde kalmaya zorlamasıdır. Hygge, Danimarkalıların uzun ve soğuk kışlarla mücadele etmesinin bir yolu olarak düşünülse de, birçok farklı yerde hygge bulabilirsiniz. Parkta uzun bir yürüyüşe çıkmak veya eşinizle piknik yapmak, mevsim ne olursa olsun bir hygge hissi sağlayabilir.

Evinizin hava kalitesini artırmak için bitkiler alsanız de, uykunuzu daha iyi hale getirmek için yeni bir yatak satın alsanız da, hygge sizi mutlu ve huzurlu hissettiren şeydir. Hayattaki küçük şeylerden zevk alarak hygge bulunabilir, ancak hygge tarzını benimsemenin kuralcı bir yolu yoktur. Evinizin çevresinde sevdiğiniz şeyleri bularak ve bunları memnuniyetle karşılamak için birkaç fazladan dakik ayırarak başlayabilirsiniz.

Hygge Ne Demek?

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR