Ana SayfaÇiçekİçinizi Açacak Balkon Çiçekleri

İçinizi Açacak Balkon Çiçekleri

Bahçenizden ayrı olarak ev dekorasyonunuzun içinde de kendinize ait bir sera oluşturarak rengarenk çiçeklerle evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Balkon sefalarınıza eşlik edecek ve içinizi açacak bitkiler ile balkonlarınızda dört mevsim bahar havası estirebilirsiniz.

Peki balkonunuz için hangi bitkileri seçmelisiniz? Balkonda yetiştirmek için en uygun çiçek çeşitleri nelerdir?

Balkon Saksı Çiçekleri

Balkon dekorasyonlarınıza renk katarak dekorasyonlarınızı tamamlamak ve kendi mini bahçenizi oluşturmak istiyorsanız rengarenk balkon çiçekleri ile balkonlarınızı süsleyebilirsiniz.

Balkon yetiştiriciliğinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta balkonda yetiştireceğiniz çiçeklerin saksıda yetiştirilmek için uygun olmasıdır. Seçtiğiniz balkon çiçeklerinin yetiştirilme koşullarını ve aradıkları iklimi iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

Balkonunuzun güneş alıp almamasına ya da kapalı balkon olup olmamasına göre balkon saksı çiçeklerinizi tercih edebilirsiniz. Balkonunuzun büyüklüğüne ve metrekaresine uygun bitkiler tercih ederek en uygun balkon çiçeğine sahip olabilirsiniz.

İçinizi Açacak Balkon Çiçekleri

Dayanıklı Balkon Çiçekleri

Balkonda çiçek yetiştirmek bahçenizde çiçek yetiştirmekten daha kolaydır. Balkonda yetiştirdiğiniz çiçeklerinizi daha çok kontrol edebilir ve yerlerini değiştirebilirsiniz.

Balkonlarında mini bir nefes alanı oluşturmak isteyenler için tercih edilecek çiçeklerin başında dayanıklı çiçekler gelmektedir. Dayanıklı balkon çiçekleri ile balkon dekorasyonlarınızı dört mevsim yemyeşil tutabilir, zahmetsiz bir seraya sahip olabilirsiniz.

Cam ile kapatılmış balkonlar balkon çiçeği yetiştirmek için oldukça uygundur. Hava akımlarından ve güneş ışınlarından minimum seviyede etkilenen kapalı balkonlar balkon bitkileri için idealdir.

Dayanıklı olsun ya da olmasın balkonda çiçeklerinizi yetiştirirken önemli püf noktalardan biri balkonunuzun güneş alması ve karanlık kalmamasıdır.

Dayanıklı balkon çiçekleri ile balkon dekorasyonlarını canlandırmak isteyenler için birçok balkon çiçeği çeşidi bulunmaktadır.

İçinizi Açacak Balkon Çiçekleri

Balkon Çiçeği Çeşitleri

Balkonlarını çiçeklerle süslemek isteyeler için pek çok çiçek çeşidi bulunmaktadır. Rengine, kokusuna, balkonunuzun genişliğine ya da çiçeklerin dayanıklılığına göre birbirinden güzel balkon çiçeklerini tercih ederek siz de dekorasyonlarınıza çiçeklerin mis kokusunu katabilirsiniz.

Balkonda yetiştirebileceğiniz çiçek çeşitleri;

olarak listelenebilir.

Balkonunuzda tercih edeceğiniz çiçek türlerini balkon yapınıza göre de tercih edebilirsiniz. Kapalı bir balkonunuz varsa saksıda yetiştirilmek için uygun tüm çiçek çeşitleri ile balkonunuzu süsleyebilirsiniz.

İçinizi Açacak Balkon Çiçekleri

Kokulu Balkon Çiçekleri

Evlerimizde nefes aldığımız alanlar olarak dekore ettiğimiz balkonlarımızı mis kokulu çiçeklerle süsleyerek huzurlu ve temiz kokulu alanlar yaratabiliriz. Rengarenk görünüşleri, yemyeşil canlı yaprakları ve dekoratif görünümlerinin dışında balkon çiçekleri bizi kokularıyla da etkileyecektir.

Parfüm kokulu balkon çiçekleri ile evinizin havasını değiştirerek kokusuyla herkesi etkileyecek alanlar yaratabilirsiniz. Balkonlarınız için kokulu balkon çiçeklerinden bazıları;

Fesleğen

Yaz aylarında uzun balkon oturmalarınızda sizi sineklerden korumasının yanı sıra eşsiz kokusuyla da balkon dekorasyonlarınızı süsleyecek fesleğenler, balkonların olmazsa olmaz çiçekleridir.

Gül

Saksıda yetiştirilmek için uygun olan güller; çanak şeklindeki geniş çiçekleri, renkli yaprakları, asil görünümü ve mis kokusuyla balkonlarımızı süsleyecek çiçeklerden biridir.

Romantik görünümleri ile balkon dekorasyonlarınıza anlam katacak güller için saksıda gül yetiştiriciliği yazımızı incelemenizi öneririz.

Frezya

Saksı çiçeği olarak da yetiştirilen bakımı oldukça kolay olan frezya çiçeğinin birkaç dalı bile balkonunuzun eşsiz kokmasını sağlayacak. Renkli çiçekleri ile özel bir anlamda taşıyan frezya balkon çiçeği; sevgiyi, neşeyi ve umudu ifade etmektedir.

İçinizi Açacak Balkon Çiçekleri

Gardenya

Balkon çiçekleri olarak sıkça tercih edilen gardenya çiçeği, saksıda yetiştirilmek için oldukça uygundur. Güzel yaprakları ve renkli çiçekleri ile balkon dekorasyonlarınıza ilkbaharın neşeli havasını yansıtacak gardenya çiçekleri büyüleyici kokusuyla da balkonlarınızın olmazsa olmaz çiçekleri arasında yer alacaktır. Gerçek aşk anlamını taşıyan gardenya çiçeği balkon dekorasyonlarınıza romantik bir anlam katacaktır.

Aster

Sonbahar aylarında açan çiçekleri ile balkon dekorasyonunuza dört mevsim çiçekli bir görünüm katacak aster çiçeği sonbaharı renklendiren çiçekleri ve eşsiz kokusuyla balkon dekorasyonlarınız için vazgeçilmez bir çiçek olacaktır.

Manolya

Bahar aylarında açan çiçeklerine eşlik eden mis kokusuyla manolya çiçekleri balkon dekorasyonlarınızda hemen herkesi görünümü ve kokusuyla etkileyecektir. Balkonlarınızın atmosferinizi değiştirecek ve vazgeçilmez balkon çiçeğiniz olacak manolya çiçeğinin kokusundan vazgeçemeyeceksiniz.

Akşam Sefası

Ülkemizde bahçe çiçeği olarak sıkça yetiştirilen ve akşamüstü açan çiçekleri ile masalsı bir görünüme bürünen akşam sefası çiçeği balkon için de oldukça uygun olacak. Çiçeklenme döneminde çıkardığı kokular ile balkonlarınıza ferah bir koku sunacaktır.

Mor Salkım

Mor salkım üzüm salkımını andıran mor yapraklı görünümü ve eşsiz kokusu ile balkon çiçeği tercihlerinizin arasında yer alacak! Sarmaşık tarzında büyüyen mor sarmaşık, balkon demirlerinize ya da duvarlarınıza uzanarak renkli masalsı bir görünümü sizlere sunacak.

Vadi Zambağı

Parfümlerde, deterjanlarda ve ev temizliği ürünlerinde sıklıkla tercih edilen muhteşem kokusuyla ferahlatan vadi zambağı vazgeçilmez balkon çiçeğiniz olacaktır.

Yasemin Çiçeği

Parfüm sektöründe sıkça tercih edilen yasemin çiçeği, balkon dekorasyonlarınıza kolay bakımı ve eşsiz kokusuyla büyülü bir hava katmak için hazır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR