Ana SayfaDekorasyonİskandinav Tarzı Dekorasyonu Evinize Taşıyın

İskandinav Tarzı Dekorasyonu Evinize Taşıyın

Günümüzde, çok sayıda muhteşem kaynağa internet üzerinden son derece kolay bir şekilde ulaşabilmenin sağladığı avantaj sayesinde, evinizin görünümüne farklı bir hava katmak için profesyonel bir iç mekân tasarımcısı olmanıza gerek yok. Dünya çapında pek çok ülkeye ve kültüre ait iç mekân tasarım unsurları dünyanın bambaşka bir yerindeki evlere çabucak misafir olabiliyor artık. Bugünlerde en gözde tarzlardan biri ise İskandinav tarzı dekorasyon. Üstelik, onu evinize taşımanız oldukça kolay.

İskandinav Dekorasyonu Nedir?

“Nordik dekorasyon” olarak da bilinen İskandinav dekorasyonu, anlamlı bir işlevselliğe sahip amaca yönelik unsurlar içeriyor olmasıyla basit ve minimalistik bir tarzdır. İskandinav dekorasyonunun ortaya çıkışı 1900’lü yılların ilk dönemlerine tekabül eder. Bu tarzın, yüzyılın ortalarına gelindiğinde Nordik bölgenin kalanına yayılmış olduğu görülür. 50 yıldan uzun bir süre sonra ise İskandinav dekorasyonu tüm dünyaya yayılmış ve insanlara, evlerini adeta tüketim çılgınlığını azaltıp amaca yönelik tasarım unsurlarını ön planda tutan huzur dolu bir vahaya dönüştürme imkânı sunmuştur.

İskandinav Tasarım

İskandinav dekorasyonu özellikle stüdyo daire ya da apartman dairesi gibi nispeten küçük yerlerde yaşayan insanlar için faydalıdır. Bununla birlikte, bu tarzı, genişliği ne ölçüde olursa olsun her eve uygulamak mümkündür. Ayrıca, evinizin tümünü değil de sadece bir odasını İskandinavya’ya özgü bu tasarımla dekore etmek isteyebilirsiniz. Hangisini tercih edeceğiniz tamamen size kalmış!

İç mekân tasarımcıları, İskandinav tasarımının, evinizdeki vazgeçilmez eşyaların sayısını azaltıp görsel kirliliğe sebep olan ekstra detaylardan kurtulmanıza yardımcı olacağı görüşündeler. Bu tarzın altını önemle çizdiği öncelikli nokta evinizi, göze son derece hoş görünen fakat bir amaca yönelik olmayan eşyalarla doldurmak yerine göz zevkinize hitap ederken işlevsel de olabilecek eşyaları tercih etmenizin çok daha yararlı olacağı. İskandinav tasarımının bakış açısına göre, iyi dengelenmiş bir alan yaratmanın en ideal yolu o alanı dolduracak olan eşyaların yalnızca estetik yönlerine odaklanmak yerine bu eşyaların söz konusu alandaki sorunları ortadan kaldırıp kaldıramayacağını da ölçmektir.

İskandinav dekorasyonunun maksadı ev sakinlerinin günlük yaşamlarını daha iyi değerlendirmelerine yardımcı olup onların “gürültülü” renklerden ve eşya yığınından bunalmalarına engel olmaktır. Bu tasarım, insanların evdeki her santimetre kareyi “ıvır zıvır”la doldurmadan kullanmalarını sağlar. Bu tasarımın özelliklerinden faydalanabilmenin pek çok farklı yolu vardır, ama asıl önemli olan onu kendi dokunuşunuzla hayata geçirebilmektir.

Nordik Dekorasyon

İskandinav Dekorasyonunun Kuralları Nelerdir?

Peki, İskandinav iç mekân tasarımı tam olarak nasıl uygulanır? Gelin İskandinav dekorasyonu kategorilerine bir göz atalım!

Aydınlatma

İskandinav tasarımı ile dekore edilen bir odada veya evde daha geniş ve ferah görünen aydınlık ve havadar alanlar yaratmak için doğal ışığın olabildiğince fazla kullanılması gerekir.

Renkler

İskandinav tasarımında, özellikle tek renkli bir profil içeren yumuşak renkler ve tonlar tercih edilir. Örneğin, gri, beyaz, siyah ve taba rengi…

Mobilyalar

İskandinav tasarımıyla dekore edilecek bir alanda mobilyalar kullanışlı, işlevsel ve basit olmalıdır. Fazla cesur ve fazla gürültülü mobilyalar kullanmayı aklınıza bile getirmemelisiniz! Çizgisel şekillerden, yumuşak kıvrımlardan ve konik biçimli ayaklardan oluşan şık görünümlü modern bir tasarım tercih edin. Ahşap modeller İskandinav tasarımı için muhteşem bir tercih olacaktır.

İskandinav Dekorasyon

Dekor

Minimalizm, İskandinav tasarımının kilit noktası sayılsa da kendi dokunuşlarınızla zenginleştirebileceğiniz İskandinav tasarımınıza dekor eklemekten çekinmeyin. Ahşap veya basit çizimler içeren sanat eserleri, küçük ev bitkileri, kalın örme battaniyeler ve yumuşacık kilimler İskandinav tasarımının estetik perspektifi için idealdir.

Ara Renkler

Mavinin tonlarından veya koyu gri, yumuşak pembe gibi renklerden oluşan ara renkler tercih edebilirsiniz. Her odanın “aydınlık” bir görünüme kavuşması gerekir. Ahşap mobilyaların da odaya eşsiz bir dokunuş katma konusunda yardımcı olacağı muhakkak!

İskandinav Salon

İskandinav Dekorasyonu ile Evinize Renk Katmak İçin 5 İpucu

1. Konik Biçimli Ahşap Ayakları Olan Modern Bir Kanepe veya Koltuk Tercih Edin

İskandinav tasarımını ön plana çıkaran temel hususlardan biri “kanepe”dir. Ne de olsa, bir şeyler okurken veya misafir ağırlarken bir kanepede (veya koltukta) oldukça fazla zaman geçirirsiniz. İskandinav tasarımı ile dekore edilen bir oturma odasında, birliktelik ve samimiyet hissi veren konforlu fakat sade bir oturma düzeni tercih etmeniz gerekir.

2. İşlevsel Masalara Öncelik Tanıyın

İskandinav dekorasyonu eşya fazlalığından mümkün olduğunca kaçınmaya çalışırken işlevselliği garantilemeyi gerektirir. Doğru masalar tercih ederek hem günlük eşyalarınızı düzenli bir şekilde yerleştirebilir veya evinizin farklı yerlerine konumlandırabilir hem de odanızda amaca yönelik oluşturulmuş bir düzen yaratabilirsiniz.

3. Ekstra Konfor İçin Sıcacık Battaniyeler Stoklayın

İskandinav ülkeleri çoğu ülkeden daha soğuktur, bu da tasarımın olmazsa olmazının sıcacık bir battaniye olduğunun en belirgin göstergesidir! Battaniyeyi kendiniz örmeyi tercih ediyorsanız kalın iplikler satın alabilir veya aradığınız mükemmel şal için alışverişe çıkabilirsiniz.

4. Evinizdeki “İskandinav Atmosferi”ni Vurgulamak İçin İlham Verici Sanat Eserlerinden ve Süslemelerden Yararlanın

İskandinav tasarımı ile dekore edilen bir ev için sanat eseri seçmek bu işin en heyecan verici kısımlarından biri olabilir, fakat zorlayıcı olduğu da kesin! Sanat eserleri, beyaz, gri, taba rengi tonlarda ve/veya renksiz ama sade olmalıdır; ayrıca, pek çok beyaz kısım ve geleneksel İskandinav sanatından nüanslar içermelidir.

5. İstirahat İçin Odanızdaki Işık Kaynaklarını Tercih Edin

İskandinav tasarımı bolca doğal ışık alan aydınlık, ferah alanları önerse de kış ayları gün ışığının epey kısıtlı olduğu zamanlardır. Bu durumda, içerisi karanlık olduğunda aydınlığa kavuşmak için lamba kullanmanızı öneririz.

Sözün Özü

İskandinav iç mekân tasarımı “Azı karar, çoğu zarar!” mottosunun hayata geçirilmesi olarak özetlenebilir. Evinizi bu tasarımla dekore etmek istiyorsanız işlevsel sayılabilecek, size rahatlık ve sükûnet hissi veren, şık ve modern unsurları tercih etmelisiniz. İskandinav dekorasyonunu evinize taşımak için birkaç basit kural vardır. Elbette, bu kuralları uygularken kendiniz veya misafirleriniz için arzu ettiğiniz atmosferi yaratmanızı sağlayacak özgün dokunuşlar katmak da her zaman mümkündür.

İskandinav Dekor Çocuk Odası

Sıkça Sorulan Sorular

İskandinav Dekorasyonunun Unsurları Nelerdir?

İskandinav tasarımının unsurları monokrom renkler, bol doğal ışık alan aydınlık, havadar alanlar, yumuşak ahşap dokunuşlar ile rahatlığı ve işlevselliği ön planda tutan mobilyalardır.

İskandinav Tarzının Görünümü Nasıldır?

İskandinav tarzı modern ve şık görünümlüdür, fakat aynı zamanda oldukça işlevseldir. Eşya kalabalığını ve görsel kirliliği olabildiğince azaltarak ev sakinlerinin kendilerini rahat ve sakin hissetmelerini sağlar.

İskandinav Tasarımı Hangi Renkleri İçerir?

İskandinav tasarımı ile dekore edilecek bir ev için renk paletinde görebileceğiniz renkler gri, beyaz, siyah ve taba rengi gibi monokrom nötr renklerdir. Bu tarzın nispeten daha cesur ara renkler içermesi de pekâlâ mümkündür.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR