Ana SayfaÇocuk OdasıEğlenceli ve İşlevsel Oyun Odası Fikirleri

Eğlenceli ve İşlevsel Oyun Odası Fikirleri

Çocuklar için hazırlanan oyun odaları dekorasyon açısından son derece eğlenceli projelerdir. Çocuklarınız bu odada oyun oynayarak, bir şeyler öğrenerek hatta her ikisini aynı anda yaparak saatlerce vakit geçireceklerdir.

Dolayısıyla, evin diğer bölümlerine nazaran bu odayı onların zevkine göre tasarlama imkânına sahipsiniz. Söz konusu çocuklarınızın hoşuna gidecek bir oda yaratmak olduğunda hayal gücünüzün sınırlarını sonuna kadar zorlayabilirsiniz.

Gelin görün ki, bu buz dağının yalnızca görünen kısmı. Güzel görünmesi bir yana, bu odanın işlevsel olması da gerekir. Kusursuz bir oyun odası hem çocuklarınızın ilgisini çekmeli hem de odada tüm oyuncaklar için yeterli alan olmalı. Masallardan fırlamış gibi görünen bir dekorasyona sahip olması gerektiğini de unutmamak gerek, elbette! Tüm bunları tek bir odada birleştirmek herkesin harcı değildir.

Bu yazımızda hem göz zevkine hitap eden hem de kullanışlı bir oyun odası tasarlamanızı sağlayacak fikirleri bir araya getirdik. Bu fikirlerden ilham alıp onları kendi zevkinize uyarlayabilirseniz tüm ailenizin bayılacağı bir oyun odası hazırlayacağınızı garanti ediyoruz.

Eğlenceli ve İşlevsel Oyun Odası Fikirleri

Farklı Aktiviteler İçin Farklı Alanlar

Şüphesiz ki çocukların bir aktiviteden bir başka aktiviteye ışık hızıyla geçiş yapma huyu vardır. Her ebeveyn çocuğunun koridoru arşınlayıp “Sıkıldıım!” diye söylenmesini duymanın ne kadar bezdirici olduğunu bilir. Neyse ki, doğru şekilde tasarlanmış bir oyun odası, miniklerinize çok sayıda farklı aktivite seçeneği sunacağı için bu sorun tamamen ortadan kalkar.

Bunu başarmak için oyun odasında birkaç farklı aktivite alanı yaratmalısınız. Daha açık bir şekilde ifade edecek olursak kastettiğimiz, her biri spesifik bir amaca hizmet etmek üzere tasarlanmış alanlara yer vermek. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz okuma köşesi bu tarz bir alanı örneklendirecek nitelikte. Alternatif olarak oyun odanıza çocuklarınızın üzerinde harika resimler yapabileceği bir boyama masası ya da eğitici videolar izlemek için ideal olacak bir televizyon ve video oynatıcı koyabilirsiniz.

Bu tür alanlar yaratırken söz konusu eşyaları çocukların kolaylıkla ulaşabileceği yerlerde bulundurmaya özen gösterin. Bu sayede hem odayı düzenli tutabilir hem de miniklerinizin oyunu bırakmadan ihtiyaç duydukları malzemeleri bulmalarını sağlayabilirsiniz.

Eğlenceli ve İşlevsel Oyun Odası Fikirleri

Depolama Alanını Artırın

Çocukların bolca öteberisi olduğu evrensel bir gerçektir. Tasarımın bir parçası gibi görünen ve tüm öteberiyi ayak altından kaldırmanıza olanak veren bolca depolama alanı, bir oyun odasını adeta kusursuz kılar.

İlk aşama hangi depolama türünün aileniz için en uygun olduğunu belirlemektir. Küçük kitap kurdunuz için sıra sıra rafa mı ihtiyacınız var? Ya da bilgisayar oyunu tutkunu miniğiniz için özel olarak dekore edilmiş bir eğlence ünitesine? Peki ya onlarca peluş oyuncağı sergileyebileceğiniz birkaç bölmeli rafa ne dersiniz? İyisi mi siz oyun odanızda çocuklarınızın tüm ilgi alanlarına hitap eden parçalara yer verin.

Depolama çözümü sunan mobilyalar alırken çok amaçlı modellere yönelin ve mümkün olduğunca nötr renkler tercih edin. Bu tür mobilyalar muhtemelen dekorasyonunuzun en pahalı parçaları olacak. Dolayısıyla, çocuklarınızın büyüdüklerinde de kullanabilecekleri, uzun ömürlü modeller seçmenizde yarar var.

Eğlenceli ve İşlevsel Oyun Odası Fikirleri

Süs Eşyalarını Kullanarak Odaya Renk Katın

Hiçbir oyun odası fazlasıyla sade ve sıkıcı olmamalı. Bununla birlikte, odayı baştan ayağı yeniden dekore ettikten sonra çocuğunuzun çıkıp da size zevkinin tümüyle değiştiğini ve bu görünümü beğenmediğini söylemesi kadar kötü bir şey de olamaz! Çeşitli süs eşyalarıyla odayı rengârenk yaparak böyle bir dertten ve bir çuval dolusu para harcamaktan kurtulabilirsiniz. Böylece, çocuğunuz büyürken bu eşyalar arasında beğenmedikleri olursa onları kolayca değiştirebilirsiniz.

Bu noktada, “süs eşyası” tabirinin ne kadar geniş olduğuna değinmekte fayda var. Bizim işe yarayacağını düşündüğümüz asıl yöntem, çeşitli renk ve desenlerden oluşan kumaşları bir arada kullanmak. Yün halılar, kırlent kılıfları ve battaniyeler bu yöntemi uygulamaya başlamanız için ideal parçalardır. Yine de, tablo ve abajur gibi daha büyük eşyaları da elbette ki bu noktada devreye sokabilirsiniz.

Eğlenceli ve İşlevsel Oyun Odası Fikirleri

Yaratıcılığınızı Duvarlara Yansıtın

Oyun odasının duvarları, onu evin diğer odalarından ayıracak olan temel etkendir. Çocuklara ait alanların yetişkinlerinkine kıyasla biraz daha eğlenceli ve havai olması icap ettiğinden bu alanların tasarımında dilediğiniz kadar kreatif davranabilirsiniz. Oda için aklınıza spesifik olarak bir tema geliyorsa onu duvarlarda kullanarak odanın odak noktası haline getirebilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz, nötr bir renkle duvara ilk boya katını atmak. Ardından, görsel çekicilik yaratmak adına eğlenceli duvar çıkartmalarından yararlanabilirsiniz. Duvar çıkartmaları duvara ekstra bir işlem gerektirmeden yapıştırılabildiğinden çocuğunuzun zevkleri değiştiğinde onları başka bir çıkartmayla değiştirebilir ya da duvardan tamamen çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, duvar çıkartmaları size pek hitap etmiyorsa yerine duvar kâğıdı tercih edebilir veya odaya hareket katmak adına dev boy duvar fotoğraflarından da yararlanabilirsiniz.

Kusursuz bir oyun odası tasarlamak göründüğünden daha zordur. Bir yandan tasarımınızın çocuğunuzun ilgisini çekmesi ve hayal gücünü harekete geçirmesi gerekir. Öte yandan ise bu tür odaların belli bir amaca hizmet etmesi gerektiği aşikârdır. Doğal olarak, hem bu odanın çocuklarınızı oyalamasını hem de dağınıklıklarını ortadan kaldırmasını istersiniz. Bunların her ikisini de tek bir odada birleştirmek kolay değildir. Ama rehber niteliğindeki yazımızda sunduğumuz ipuçlarından yararlanırsanız aileniz için en güzel oyun odasını tasarlayabileceğinize olan inancımız tam!

İdeal oyun odası dekorasyonu ile ilgili beğeninize sunduğumuz fikirlerle ilgili siz neler düşünüyorsunuz? Çocuklar için hem eğlenceli hem de işlevsel bir alan yaratmaya yönelik siz ne tür dekorasyon ipuçlarından yararlanıyorsunuz? Yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR