Ana SayfaDekorasyonDaha İyi Bir Uyku İçin Dekorasyon Fikirleri

Daha İyi Bir Uyku İçin Dekorasyon Fikirleri

Serin aylarda yatağınız dinlenmek, ısınmak ve rahat etmek için en ideal yerdir. Peki ya ışıkları söndürdüğünüzde uykunun size kucak açmak yerine sizi terk ettiği zamanlara ne demeli? Şüphesiz ki yatağınıza kıvrılıp yorganı üzerinize çekmek, kaliteli ve derin bir uykuya sürüklenebilmek için yeterli değildir. İşte tam da bu sebeple, konforlu bir uykunun adresi sayılacak bir yatak odasına sahip olmanın ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

Şal battaniyelerin tek işlevi tasarımınıza hareket katmak değildir. Bu battaniyeler, rahatlayıp şöyle güzel bir uyku çekmenizi de kolaylaştırır.

Daha İyi Bir Uyku İçin Dekorasyon Fikirleri

Kat Kat Yorganla Kendinizi Şımartın

Gece boyunca uyumanızın yolu, vücudunuzun dinlenebileceği kadar konforlu olmasından geçer. Bu sebeple, şüphesiz ki kaliteli bir şilte ve nevresim takımı elzemdir. Bununla birlikte, yatağınızın rahat olması için gerekli bu detayların da ötesinde, üzerinize örteceğiniz yorgan ve benzeri örtüler de önem taşır.

Yatağınıza serdiğiniz nevresim, yalnızca elinizde sürükleyici bir kitap ya da sevdiğiniz dizinin peş peşe izleyeceğiniz bölümleri eşliğinde kedi gibi kıvrılıp yattığınız lüks bir otel yatağındaymışsınız gibi hissetmenizi sağlamaz, daha kolay uyumanızı da sağlar. Gece boyunca vücut ısınız bir yükselir bir alçalır. Rahatlamak için üzerinizdeki yorganı atmak ya da yorganınızın üstüne bir örtü daha örtmek huzurlu bir uykuya açılan kapı oluverir.

Daha İyi Bir Uyku İçin Dekorasyon Fikirleri
Güneşin uykunuzu -ya da çocuklarınızın uykusunu- bölmesine izin vermeyin.

Işıkları Karartın

Bir otel odasında uyanıp da saate bakınca afalladığınız oldu mu hiç? Bunun sebebi, otellerde, güneş ışığının güzellik uykunuzu bozmamasını garantiye alacak şekilde tasarlanmış kaliteli karartma (blackout) perdeler kullanılmasıdır. Neden evinizde kendinizi aynı şekilde şımartmayasınız ki?

Karartma perdeler uyku zamanınızı istediğiniz gibi ayarlamanızı sağlar. Şayet güneş batmadan evvel biraz uyumak niyetindeyseniz bu perdeler sayesinde bunu yapabilirsiniz. Ezip geçici, yoğun bir haftanın ardından bir cumartesi gününün tamamını uyuyarak geçirmek isteyebilirsiniz. Odanızı istediğiniz kadar karanlık tutmanızı sağlayan bu perdeler ile uyku çok daha cazip hâle gelecektir. 

Daha İyi Bir Uyku İçin Dekorasyon Fikirleri

Ses Düzenini Ayarlayın

Bazı insanlar çıt çıkmayan ortamlarda uyumayı tercih eder. Bazıları ise beyaz gürültünün yarattığı seslere doğru süzülüp gitmeyi yeğler. Televizyonun sesini ninni gibi dinleyerek uyku diyarına yolculuk yapmayı sevenler de yok değildir. Siz hangi gruptasınız? Daha evvel uykuya dalmanız için ideal olan ses düzenini hiç düşünmediyseniz şimdi tam sırası! Ne tür bir işitsel desteğin uyumanızı kolaylaştırdığını ve hangilerinin buna engel olduğunu bilmek hem çabucak uykuya dalabilmeniz hem de uyanık kalmanız açısından oldukça önemlidir.

Şayet beyaz gürültünün, çarpışan frekansların, yağmur sesinin veya sürüp giden başka bir sesin daha iyi uyumanızı sağladığını düşünüyorsanız telefonunuza bu sesleri içeren bir uygulama indirebilirsiniz. En ideal ses düzenini kurmanıza ve uykuların en rahatını uyumanıza olanak sağlayacak bir yatak odası yaratmanıza yardımcı olabilecek çok sayıda uygulama mevcuttur. Hangisinin size hitap ettiğini keşfettiğinizde bir ses aygıtı satın alabilirsiniz. Araştırmalara göre, telefonumuzu bilhassa uyumadan hemen önce kullanmak uyku kalitemizi düşürüyor. Uyumadan evvel telefonunuzu güvenli bir yere bırakıp huzurlu rüyalara sürüklenmek için ses aygıtınızı açarak keyfinize bakın.

Daha İyi Bir Uyku İçin Dekorasyon Fikirleri
Rahatlatıcı renkler, daha kolay uykuya dalabileceğiniz bir odaya kavuşmanızı sağlar.

Tasarımınızı Konforla Birleştirin

Yatak odası, tasarım için evin en ideal bölümlerinden biridir. Bu odada ayak altında dolaşan bir yığın misafir olmadığından biraz risk alıp sevdiğiniz tarzları bir araya getirmeniz kolaydır. Yine de, çılgınlığın dozunu kaçırıp odanızı kırmızıya ve sarıya boğmadan evvel dekorasyondaki tercihlerinizin uyku kalitenizi nasıl etkileyeceğini dikkate almanız gerekir.

İlham alıp yatak odanızda deneyebileceğiniz çok sayıda renk düzeni mevcuttur. Uyku mabedinizi dekore ederken renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini baz alan önerileri değerlendirmelisiniz. Genellikle, sükûnet verdiği bilinen nötr tonlar ve soğuk renkler (mavi, mor ve yeşilin tonları) size konforlu bir uyku ortamı sunacak yatak odasını yaratmak için idealdir.

Yatak odanızı huzurlu hâle getirmek yalnızca belli renkleri kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Odanızda size huzur ve mutluluk veren, sevdiğiniz eşyalar bulundurmanız da konforlu bir uyku için doğru ambiyansı pekâlâ yaratacaktır. Çeşit çeşit çiçek, mum, kitap ve tablo… Bunların her biri tüm dertlerinizi rafa kaldırıp içinde kendinizi uykunun kollarına teslim edebileceğiniz bir odaya sahip olmanızı sağlar.

Yatak odanızda daha rahat uyumanızı sağlayacak herhangi bir değişiklik yaptınız mı? Kaliteli bir uyku ile günü sonlandırmanızı sağlayacak bir yatak odası hazırlamaya çalışırken size nelerin faydası oldu ya da neyin işe yaramadığını fark ettiniz? Yorum yaparak bizimle paylaşın!

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR