Ana SayfaBahçeKadife Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadife Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Şekilleri papatyalara, kızgözü çiçeklerine, karanfillere benzeyebilen kadife çiçekleri; görünüşleriyle keyifli hissettiren çiçeklerdendir. Her mutluluk uzun sürmez tabii… Kadife çiçekleri tek yıllık bitkiler arasında yer alır. Aslında Meksika’ya özgü olan bu çiçekleri her yerde yetiştirebilirsiniz. Genellikle koşullara kolay adapte olurlar, oldukça az bakım isterler ve hızlı büyürler.

Kadife Çiçeği Bakımı

Kadife Çiçeği Çeşitleri

Birkaç türü bulunan kadife çiçeklerinin boyları genellikle ortalamadır. Ancak türüne göre 10-15 cm ya da 45 cm uzunluğunda da olabilirler. Yetiştirilen türler arasından en yaygın olanları Afrika, Fransız ve mühür kadife çiçeğidir.

Afrika Kadife Çiçeği (Tagetes Erecta)

‘’Meksika kadife çiçeği’’ olarak da bilinen bu tür, büyük ve ‘’ponpon’’ çiçeklere sahiptir. Bunun da etkisiyle yalnızca toprağa ekilmediğini, kesme çiçek olarak da kullanıldığını biliyoruz. 60 cm’ye kadar büyüyebilirler ve çiçeklerinin çapı 12 cm olabilir. Genellikle sarı ve turuncu renklerdedir. Kırmızı renginin bulunmadığı düşünülmektedir.

Fransız Kadife Çiçeği (Tagetes patula)

Bu tür, uzun ve üretken çiçekler vermesiyle bilinir ve takdir edilir. Kısa ve gür çiçeklerden olan Fransız kadife çiçekleri, 10-45 cm arası bir uzunluğa sahip olabilir. Çiçeklerinin çapı yaklaşık 5 cm’dir. Mor tonlarında köklere ve sarı, turuncu, maun renginde çiçeklere sahiptir.

Mühür Kadife Çiçeği (Tagetes tenuifolia)

Mühür kadife çiçekleri, yenilebilir türlerdendir. Dantel gibi görünen yaprakları ve papatyaya benzeyen, sarı-turuncu çiçekleriyle diğer türlerden ayrılırlar. Son yıllarda krem, bordo gibi farklı renklere sahip melez çeşitleri yetiştirilse de, bu melez çeşitler tat olarak orijinalleriyle aynı değil.

Kadife Çiçeği Bakımı

Kadife Çiçeği Bakımı

Kadife çiçekleri, dikildikten sonra pek bakım gerektirmez. Haşere barındırmadığı gibi, haşereleri uzak tutmak için bile kullanılırlar. Yaz aylarından dona kadar, neredeyse kesintisiz çiçek açabilirler.

Işık

Güneşle barışık olan ve güneş gibi parlayan kadife çiçekleri, tıpkı onlardan beklendiği gibi, güneşi severler. En sağlıklı ve en verimli hallerine tam güneşte ulaşırlar.

Toprak

Kadife çiçekleri huysuz değildir. Herhangi bir iyi bahçe toprağı, onlar için yeterlidir. Huysuz değillerdir diyoruz ama çok da kötü şartlar altında bırakmamak gerek. Toprağın pH seviyesini 6’nın üzerinde tutmalı ve kuruduğu zaman sulamayı unutmamalısınız ?

Su

Kadife çiçeğinizi ilk ektiğinizde, düzenli bir şekilde sulamayı ihmal etmemelisiniz. Birkaç günden faz kuru toprakta kalmamalılar. Hava sıcak ve güneşliyse her gün sulamanız gerekiyor. Birkaç hafta sonra (kökleri sağlamlaştığında) daha dayanıklı hale gelecek ve kuraklığa daha dayanıklı olacaktırlar. O zaman, haftada bir defa sulamak yeterli olacaktır.

Sıcaklık ve Nem

Kadife çiçekleri tek yıllık bitkilerdendir. Bu yüzden her yaz, yeniden ekilmeleri gerekir. Çeşitli sıcaklıkları tolere edebilirler ancak nemli havalar onları zorlayabilir ve külleme hastalığına yakalanabilirler. Onları tam güneşte ve hava akışına uygun aralıklarla dikmek, bu sorunu engelleyecektir.

Gübre

Kadife çiçekleri -çok kalitesiz topraklarda yetiştirilmiyorlarsa- gübreye ihtiyaç duymazlar. Onlar için yapabileceğiniz en iyi şey, solmuş çiçek başlarını koparmaktır.

Çimlendirme

Kadife çiçeğinin tohumlarını mart ayında, toprağa serpiştirerek ekebilirsiniz. Filizleninceye kadar toprağı fazla sulamamalısınız. 2-4 ay arasında çimlenme tamamlanır.

Kadife Çiçeği Bakımı Kadife Çiçeği Bakımı Kadife Çiçeği Bakımı Kadife Çiçeği Bakımı Kadife Çiçeği Bakımı Kadife Çiçeği Bakımı

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR